Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '12

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
802
 

Gelişim psikolojisi ve astroloji- 4. bölüm

YAY: (45–56 yaş)

Elde edilen yaşam tecrübeleri sayesinde bilgeliğin elde edildiği bir dönemdir. Öğretmek, eğitmek, tavsiye vermek veya danışmanlık yapmak için uygun bir dönemdir. Bireyin muhakeme yeteneği artar ve kendi hayat felsefesini oluşturur. Bir başka deyişle; bireyin ufuklarının genişlemesi ve bilgeleşme yolunda önemli adımlar atması olasıdır.

Bu gelişim dönemine paralel olarak Yay burcu; bilgeleşme, geniş perspektif edinme, umut etme, iyimserlik, gerçekliklere teorik bir boyut kazandırma ve teorisini dünyaya yayma ile ilintilidir. Ancak olumsuz açıdan, özellikle bir doğum haritasında Yay burcu aşırı vurgulandığında, harita sahibi neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilme kapasitesi hakkında abartılı ve gerçekdışı bir algıya sahip olabilir.  Fikirleri dogmatik olabilir ve onları destekleyen kanıtlar olup olmadığına aldırış etmeyebilir. Davranışlarının sonuçlarını da umursamayabilir. Körü körüne iyimser veya kibirli bir tablo sergileyebilir.

OĞLAK: (56–68 yaş)

Bu dönem Erikson’ın “ego bütünlüğüne karşı umutsuzluk” evresine karşılık gelir. Bu dönemde, birey kendisinin ve hayatın sınırlılıklarını kabul eder. Genel olarak, bu dönem, üretken ve başarılı geçen bir yaşamın sağlamış olduğu doyum ile yıllarını anlamsız geçirmiş olmanın umutsuzluğu arasındaki çatışmayı ifade eder. Eğer kişi başarılı bir hayat sürdüğüne inanırsa, kişilik bütünlülüğüne ulaşacak ve bilgeleşecektir. Aksi takdirde; endişeli, karamsar ve umutsuz bir bireye dönüşmesi yüksek ihtimaldir.

Benzer şekilde, Oğlak burcu; üretkenlik, başarı, otorite, düzen, disiplin, sabır ve kontrol ile bağlantılıdır. Temel ihtiyaçları ise; mükemmelleştirme ve yapısallaştırmadır. Oğlak burcu, bireyin hedeflerine ulaşmasını ve nihai olarak materyal düzlemde başarılı olmasını sembolize eder. Genel olarak, kişiler bir kısıtlanma veya eksiklik hissettikleri durumlarda, bir şeyleri elde etmek için çabalarlar. Bu sebepten ötürü, Oğlak burcu aynı zamanda; bireyin mevcut yetersizlik algısının üstesinden gelme ihtiyacı ile ilintilidir.

Olumsuz açıdan, özellikle bir doğum haritasında Oğlak burcu aşırı vurgulandığında, harita sahibinin mükemmelleştirme arzusu asla tatmin olamayacağı için, söz konusu kişi kendisini sanki hiçbir zaman yeterince iyi değilmiş gibi hissedebilir. Nihai olarak, hayata karşı aşırı karamsar ve aşırı eleştirel bir tavır takınabilir. Bunun sonucunda, söz konusu kişinin; kötümser, endişeli ve umutsuz olması olasıdır.

 

KOVA: (68–80 yaş)

Bu dönem içerisinde; birey daha önceki dönemlerde kimliğini tanımlayan çeşitli özelliklerden (sosyal roller, mesleki statü vb.) sıyrılma arzusundadır. Yılların getirdiği bilgelik sayesinde, birey hayata karşı oldukça geniş bir bakış açısı kazanmıştır. Söz konusu birey, zaman içinde bütünsel düşünmeyi ve bütünsel algılamayı öğrenmiştir. Artık hayatı daha objektif değerlendirme yetisi kazanmıştır.

Benzer şekilde, Kova burcu; egoyu gözlemleme, objektivite, bütünsel düşünme, aydınlanma, ilerleme, değişim ve perspektif edinme ile ilintilidir. Ancak olumsuz açıdan, özellikle bir doğum haritasında Kova burcu aşırı vurgulandığında, harita sahibinin bir nevi “kimlik krizi” yaşaması olasıdır. Söz konusu birey; ne yapması gerektiği, neye inandığı, nelerden hoşlandığı konusunda kararsız olacağından, davranışları tutarsız ve şok edici nitelikte olacaktır. Nihai olarak, harita sahibinin sosyal çevreye uyumsuz, duygusal açıdan soğuk, kalıcı ikili ilişkiler kuramayan ve hayattaki hedefleri belirsiz olan bir kişiye dönüşmesi mümkündür.

BALIK: (80- ölüm)

Bu dönem içerisinde, birey sembolik anlamda, mevcudiyetinin kaynağına geri dönme ve kozmik bütüne teslim olma hazırlığı içerisindedir. Genel olarak, bireyin zaman ve mekân algısının bozulmaya başladığı bir dönemdir. Bu dönemde bireyin kafa karışıklıkları hatta bunama ile karşı karşıya kalması muhtemeldir. Eskiden tanıdığı kişilerin muhtemel ölümleri yüzünden tutulan yas ve nihai olarak izolasyon bu dönemin ana temalarıdır.

Benzer şekilde, Balık burcu; teslimiyet, tevekkellik, akışla beraber hareket etme, aşkınlık, fedakarlık ve affedicilik ile ilintilidir. Ancak olumsuz açıdan, özellikle bir doğum haritasında Balık burcu aşırı vurgulandığında, harita sahibi abartılı aşkınlık ihtiyacının bir sonucu olarak, ayakları yere hiç basmayan bir kişiye dönüşebilir. Veya kişinin gerçeklerden kaçma isteğinin bir sonucu olarak, düşünce karmaşası ve öz-aldatma ortaya çıkabilir. Tüm bunlara, harita sahibinin gerçeklerden kaçmasını kolaylaştıran madde ve alkol bağımlılığının eşlik etmesi de olasıdır. Gerçeklerden kaçış, öz-aldatma ve mantıkdışı düşüncelerin bir sonucu olarak, kişi kendini hayatın içinde kaybolmuş, terk edilmiş ve dış dünyadan izole edilmiş bir pozisyonda bulabilir. Bu noktada, derin bir yas ve ıstırap içinde olması olasıdır.

 

NOT: Erikson’ın psiko-sosyal gelişim modelindeki her evre psiko-sosyal bir kriz potansiyeline sahiptir. Birey kendi kapasitesine ilişkin yeni bir perspektif kazandığında bu krizler farkındalık kazanma ve büyüme fırsatına dönüştürülebilir. Bu evrelerden her biri kendisinden önce gelen evrelerin üzerine inşa edilmekte ve daha sonraki evreleri şekillendirmektedir.

Erikson’ın gelişim kuramına benzer şekilde, burçlardan her biri kendisinden önce gelen burçlarla etkileşmekte ve daha karmaşık bir hal almaktadır. Koç burcundan Balık burcuna uzanan yolda; burçların zaman ve mekân algılarında bir genişleme ve de farkındalık düzeylerinde de bir artış oluşmaktadır. Özetleyecek olursak; hem psikolojik gelişim evreleri hem de burçların sembolize ettiği gelişim evreleri: gelişim odaklıdır. Gelişim psikolojisi kuramları ile astroloji arasındaki bu paralellik son derece dikkat çekicidir. 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4113
Kayıt tarihi
: 27.01.12
 
 

25 Ocak İstanbul doğumludur. Alman Lisesi'nden mezun olduktan sonra başladığı lisans eğitimini İs..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster