Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
537
 

Gelişme

Gelişme
 

Biyolojik gelişim bu, ama ...


Gelişme, biyolojik olarak, organların fonksiyonlarını tam olarak yapabilecek büyüklüğe erişmesidir. Bu manada da biyolojik gelişme, ergenlik dönemi bittiğinde biter.

Embriyonik dönemde sadece bir hücreden oluşan ve adına zigot denen canlı, bölünüp büyüyerek ve gelişerek embriyoyu yani canlı taslağını oluşturur ve o da doğumdan (doğurarak çoğalan calılarda) sonra ergenlik dönemine kadar devam eder.

Biyolojik büyüme ve gelişmenin yanında, bir de karakter olarak ya da ruhen ya da kişilik olarak gelişmek denen gelişmenin bir başka boyutu vardır ki, en az biyolojik gelişme kadar önemlidir.

Neden mi?

Biyolojik olarak gelişemeyen, yaşı kaç olursa olsun zeka olarak bir çocuğun zekasına sahip; fiziksel olarak normal nsanların gelişiminden daha az veya fazla olan bir bireyin yaşamsal alanı ne kadar kısıtlı ve diğerlerine bağımlı ise, karakter gelişimini tamalayamamış bireylerinde birilerine bağımlı olarak yaşaması söz konusu oluyor bu durumda.

Etrafımızdakilerin bir kısmının son günlerin modası olan kişisel gelişim konusuna yoğunlaşmaları da bu nedenle galiba.

Nedir acaba kişisel gelişmek?

Bunu nasıl sağlayacağız?

Kişisel gelişim kitaplarında öğrendiklerimiz ne veya ne olmalıdır ki gelişimimizi tamamlayalım?

Bu tür kitapları okuyan insan sayısı da günden güne artmakta iken, o halde kişilik olarak gelişen bir rota izlemekteyiz sonucunu çıkarmamız da mümkün bu durumda. Çünkü bu tür kitapların çoğu yok satıyor gibiler.

Kişisel gelişime neden ihtiyaç duyarız peki?

"Kişisel gelişen" insan nasıl bir insandır? Neden böyle bir insan olabilmek için çabalar dururuz?

Ya da kimler neden çabalar durur?

Bu soruların cevabını bulmak, gelişim basamaklarından hangisinde yer almaktır acaba? Ya da bu sorular cevapları olmasa da gerekli midir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine oldukça güncel, önemli ve üzerinde düşünmeye değer bir konuya parmak basmışsın 'Yprkck'. O derin mesleki bilgilerinden hareketle yaptığın giriş sonrası, sorulması gereken anlamlı soruları, önemli ipuçları ile birlikte üreterek adeta önümüze koymuşsun. 'Kişisel Gelişim' deee...Acaba kimin için? Daha çok kişilerin kendileri için mi? Yoksa daha çok onların irade ve seçimleri dışında gelişen -çoğu zaman da, 'balonlar patlayınca' onları öteleyip, işsiz, parasız, havasız, susuz bırakan- 'sistem' için mi? Günümüzde artık yaşamın diğer bir çok alanı gibi; eğitim, öğrenim, kontrol ve denetim sistemlerinin yapı, işleyiş şekilleri ve ritmi maalesef aceleci, sığ piyasacı, rant ve avanta avcısı, çabuk öğrenen ve aynı hızla unutan organizasyonlar şeklinde... Bu kadar çok çarpıklık ve yanlış-gelişmişlik kişisel gelişimlerin kümülatif toplamıyla düzelebilecekse ne âlâ...Yoksa, KOSKOCA BİR YANILSAMA DAHA! Bu değerli ve anlamlı paylaşımın için de içten teşekkür ve sevgilerle...

Ersin Kabaoglu 
 03.01.2009 0:04
Cevap :
:) Kendi kendime sorup durduğum sorulardı. Hani etraftaki bazı "gelişkin" tipler var ya, ben mi yanlış anlıyorum, onlar mı doğru:))) diye düşünp duruyordum. Aslında, bu soruların "bence" cevaplarını da yazabilmek isterdim ama o kadar kelimeleri bir araya getiremiyorum. Henüz o kadar gelişemedim yani:))) Şu yorumun sonlarına doğru yazdığınız ve sizin uzmanlık alanınız olan ekonomi, eğitim ile ilişkilendirdiğiniiz ve bireysel gelişimle olacaksa... diye bağladığınız aslında sorgulanması gereken bir düşünce....Çok güzlel bir katkı oldu yazdığım konuya. Çok teşekkür ederim. Sevgilerle.  03.01.2009 16:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 118
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 752
Kayıt tarihi
: 23.08.07
 
 

Üniversiteyi bitirdiğimden ve işe başladığımdan bu zamanabir hayli yıl geçmiş:). Bir de baktım ki em..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster