Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
6251
 

Gelişmemiş ülkeler ve nedenleri

Gelişmemiş ülkeler ve nedenleri
 

Fakir ve yoksul ükeler.


Gelişmemişliğin temel esaslarından biri, günlük temel ihtiyaçların tamamını veya büyük bir kısmını karşılayacak yeterli gelire sahip olmama durumudur. Ülkeden ülkeye, veya coğrafyadan coğrafyaya değişik nedenlerle ortaya çıkabilir. Başlıca nedenler arasında çevresel nedenler, ekonomik nedenler, siyasî nedenler ve toplumsal nedenler sayılabilmektedir.

Gelişmemişliğin belirtilerinden olan çevresel nedenlerin başında, doğal afetler, çölleşme, kuraklık gibi doğal etkenler gelebildiği gibi ormanların tahrip edilmesi gibi insan tahribatı sonucunda oluşan doğal yıkımlar neden olabilmektedir. Bunun yanında, coğrafik özellikler de sayabiliriz.

Enerji üretimine veya tarıma elverişli olmayan bir bölgede gelişmemişlik görülebilmektedir. Kimi zamanlarda, tarımın elverişli olduğu bölgelerde kullanılan yanlış gübreleme, aşırı su israfı, bölgede kıtlığa ve yoksulluğa neden olabilmektedir. Zira, suyun ve besinin yetersiz olduğu bölgelerde yoksulluk kaçınılmazdır. Gelişmemezliğin nedenleri arasında işsizlik de önemli bir yer tutar.

Siyasi politikalar, büyük yoksulluklara neden olabilmektedir, izlenen yanlış politikalar, tarıma yapılan zayıf destek, sanayinin çarpıklaşması, kirlilik, fakirliği beslemektedir.

Eğitime verilen desteğin çok az olması, yoksul bir nesil yetişmesine neden olmaktadır. Ülke yönetimlerindeki yozlaşmalar ve belirsiz politikalar, yolsuzluklar, gelişmemişliğin temel nedenlerinden biri olduğu gibi sömürge devletlerinin bir ülkede varlığı, halkın var olduğu kaynakların da sömürülmesine ve insanların bolluk içinde aç yaşamasına neden olmaktadır.

Aşırı nüfus artışı , eğitimsizlik yaşanan ülkelerde fakirliğin önemli bir sorun olduğu bilinmektedir. Özellikle doğum kontrol konusunda bilinçsiz ve yetersiz bir ülke, aşırı nüfus artışlarına ve çarpık kentleşmeye yol açabilmektedir.

Beyin göçleri ve tarihteki yönetim biçimleri insanları ve toplulukları fakir bırakabilmektedir. Ayrıca savaşlar, soykırımlar, toplumları uzun süre yoksulluğa ve fakirliğe muhtaç duruma düşürebilmektedir.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1007
Kayıt tarihi
: 03.07.10
 
 

Ankara' da doğdum. İstanbulda yaşıyorum. Emekliyim. Evliyim. Bir çocuk sahibiyim. Gezmek ve fotoğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster