Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
100
 

Gemi'deki günler.

Pandemi yaşadığımız günlerde hepimiz gibi ben de gezmeyi çok özledim ve gezi filmleri seyretmeye başladım.

Özellikle açık denizler ve gemide geçen olayları anlatan filmler ilgimi çekti.

Türk filmleri içinde "Gemide" ve "Sarmaşık" filmleri beni en çok etkileyen filmler arasında olmuştur. Hep merak eder dururum gemi hayatını…

Hatta "Sarmaşık" filminin yönetmeni Tolga Karaçelik ile yaptığım konuşmada filmi çekmeden iki yıl gemide yaşadığını söylemişti, çok ilginç gelmişti.

Pandemi döneminde "Handan Uslan Turna"nın instagram da gezi resimlerini ve haberlerini gördüm.

Kara da yaşamış biri olarak eş durumundan yük gemisinde liman liman gezen genç kızın maceraları ilgimi çekti? Benim gibi bir çok kişinin dikkatini çekmiş olacak ki gazete, dergilerde röportajlar vermiş.

Ben de kuzen olmamızdan faydalanarak, merak ettiklerimi sordum. Güzel bir söyleşi yaptık.

 

 

 

M.Haluk Yalçınkaya: Turizm ve otelcilik okudun, mesleğini yapmayı düşünüyor musun?

 

Handan Uslan Turna:  Turizm otel işletmeciliği okudum sonrasında mutfak sanatları akademisinde profesyonel pasta ve ekmekçilik eğitimi aldım bundan sonra çalışmaya devam ettiğimde pastacılık sektöründe çalışmaya devam edebilirim yada belki de dijital bir iş yapabilirim zaman gösterecek .

 

M.Haluk Yalçınkaya: Genelde gemici eşleri karada bekler neden gezmek mi istediniz başka

 

Bir nedeni var mı?     

 

Handan Uslan Turna: Gemici eşleri karada bekler gibi bir zorunluluk yok aslında yani şöyle ki kaptan ve 2. Kaptan eşiyseniz yada çarkçı başı ve 2. Çarkçı mühendisi eşiyseniz eşinizle denize çıkabilirsiniz çıkmamanın tamamen tercih meselesi olduğunu düşünüyorum , yada gemide başka rütbesi olan kişiler için ne yazık kı eşleriyle çıkmak imkansız ki bu durum beni hep üzmüştür çünkü bende eşimin 2. Kaptan olmasını beklemiştim birlikte çıkmak için.Gezmek istemekten ziyade ayrılmak istemediğimiz için birlikte gitmek istedik tek nedeni buydu gezmek kısmı ise tamamen işin bonusu oldu diyebilirim.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Gemi hayatı nasıl bir hayat, senin yorumun ne?

 

Handan Uslan Turna:  Gemi hayatı kesinlikle zor bir hayat hem fiziki açıdan hem de psikolojik açıdan oldukça zor, psikolojik bir savaş olduğunu söylüyorum sürekli, dışarıdan "oh ne güzel hep geziyorlar" diyenleri anlıyorum ama o kısmı da olmasa çok yapılacak bir iş olduğunu düşünmüyorum. Benim yorumum gemide güzel insanlar güzel ekip olduğunda güzel limanlar olduğunda müthiş bir hayat, birbiriyle tam anlaşamayan gergin ortamlı yada kafaları uyuşmayan bir ekip varsa ve seyir süresi uzunsa oldukça can sıkıcı olabiliyor üstüne birde fırtına olduğunda geminin sallanması da eklenince oldukça zorlaşıyor gemi hayatı.

 

 

M.Haluk Yalçınkaya: Gemide canın sıkılmıyor mu? Eşin çalışırken sen neler yapıyorsun?

 

Handan Uslan Turna: Tabi ki sıkıldığım zamanlar oluyor ama çok boş kalmamaya çalışıyorum. Eşim çalışırken öğlenden sonra 3 çay saati için bir şeyler yapıyorum, dizi ve film izliyorum, güvertede yürüyüş yapıyorum, geminin baş tarafında oturup kendi kendimle baş başa müzik dinleyip piknik yapıyorum, bazen de eşimle boya yapıyorum akşam oldu mu yemek yerken zabitlerle sohbet ediyoruz. Yada eşimin vardiyalarında yanında duruyorum gemide sıkılmamak için kendinizi sürekli meşgul edecek işler bulmak zorundasınız bende tek çocuk olduğum için kendini oyalamak konusu benim uzmanlık alanım diyebilirim.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Bir gezi de ne kadar zaman yol aldıktan sonra ne kadar karada kalıyorsun?

 

Handan Uslan Turna: Seyirler değişiyor kimi zaman 5 gün kimi zaman 10 gün kimi zaman 40 gün süren seyirler oluyor limanlarda ülkelere ve gemideki yüklere göre değişiyor bazı limanlar 20 gün sürerken bazıları da 18 saat sürebiliyor.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Gemide filmlerdeki gibi, entrika  var mı?

 

Handan Uslan Turna:  Öncelikle bu soruya çok güldüğümü söylemeden edemeyeceğim, filmlerdeki gibi değil tabi ki filmlerde yaşanan her olayın dramatize edilip abartıldığını düşünüyorum ama tabi ki zorlukları var 20-25 kişinin hem aynı yerde yaşadığını hem de çalıştığını düşünürsek tabi ki kolay değil ve bu insanlar ailelerinden sevdiklerinden uzakta tek başınalar bu hiç kolay bir şey değil. Entrika kısmına gelecek olursam her iş yerinde olduğu kadar eksiği vardır fazlası yoktur diyebilirim.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Kara yaşamı mı daha zevkli ? Deniz mi ya da şöyle sorayım aradaki fark ne?

 

Handan Uslan Turna:  Aslında şöyle kara yaşamı ve deniz yaşamı birbirinden çok çok farklı kesinlikle. Denizde eğer gemi ortamı güzelse limanlar güzel ve uzunsa havalar güzelse tabi ki deniz yaşamı çok güzel dünyada yepyeni yerler keşfetmek şahane bir deneyim ancak seyirler uzun limanlar kısa gemi ortamı pek parlak değilse bir de üstüne havalar kötü dalgalar büyükse tabi ki stabil güvenli kara yaşamı daha güzel. Arada ki fark çok büyük tabi ki biri zor macera dolu bi yaşam diğeri stabil güvenli sınırlarda devam eden bir yaşam.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Gemide günler nasıl geçiyor sen, umut, personel neler yapıyor?

 

Handan Uslan Turna: Gemide günler zabitler ve personel için çalışarak geçiyor sabah 10 da çay saati ilk mola oluyor öğlen yemeği 12 de yeniyor sonrasında öğleden sonra 3 çayı ve en son akşam 6 da akşam yemeğiyle gün bitiyor. Bu saydığım saatler dışında durmaksızın bir çalışma söz konusu gemide, bana gelecek olursa ben çay saati için bir şeyler yapıyorum kimi zaman güvertede yürüyüş yapıyorum yukarda da anlattığım gibi kendimi oyalamak ve sevdiğim şeyleri yapmaya çalışarak geçiyor günlerim.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Nereleri gezdin? Kaç liman hangileri? ne zaman başladın gemi seyahatine kaç yıl sürdü?

 

Handan Uslan Turna: 2018’in martında başladı gemi maceram. Malezya, Afrika, Filipinler, Brezilya, Avustralya, Amerika, İspanya , Hollanda, Çin, Endonezya, Vietnam, Rusya, Polonya, Singapur, bu ülkelere gittim bir bir kere den fazla gittiğim ülkeler oldu tam liman sayısını bilemiyorum açıkçası ama dediğim gibi örneğin çinin 4 şehrine, ispanyanın 2 şehrine gibi.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Karadan aynı seyahatleri yapmak ister misin?

 

Handan Uslan Turna: Açıkçası gittiğimiz yerler kara yoluyla gittiğimizde bulunabilecek yerler değildi çünkü bir yurtdışı tatili yaparken hep turistik yerlere gitmek isteriz örneğin kendimiz bir Hollanda seyahati planlasak Amsterdam ilk rotamız olurdu ancak gemiyle gittiğimizde Rotterdam'a gittik ve farklı güzelliklere şahit olduk.

 

M.Haluk Yalçınkaya: En çok beğendiğin Liman? Ülke hangisi?

 

Handan Uslan Turna: Bu soruyu düşününce aklıma birden fazla seçenek geliyor ama şuan bu soruya Singapur demek geliyor içimden, soru etkilendiğin olsaydı fillipinler derdim ama beğenmek deyince kesinlikle Singapur diyebilirim.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Gemi yaşamında en çok seni ne zorladı, korkuttu  ya da hoşuna gitti?

Yılın kaç günü gemide yılın kaç günü karada geçirdiniz?

 

Handan Uslan Turna : Gemi yaşamında beni en çok gemide mide rahatsızlığı geçirdiğimde doktora gidemeyecek olmaktan korkmuştum çünkü karaya varmamıza daha 3 haftamız vardı ve benim için zorlayıcı korkutucu ve yorucu geçmişti. Hoşuma giden tabi ki yeni yerler görmek ve keşfetmek ve tabi ki eşimden ayrılmamak oldu. Yılın 8 ayı gemide 4 ayı karada geçecek şekilde yaşıyoruz son 3 yıldır.

 

M.Haluk Yalçınkaya: İnstagramda  paylaşılarında takipçilerin çoğalınca neler hissetin?

 

Handan Uslan Turna: İnstagramda bir anda çoğalmadı takipçi sayım aslında, yavaş yavaş oldu daha da çok yolum var tabi ki ama takipçi sayısı benim için çok önemli değil önemli olan güzel insanlar tanımış olmak , bu sayede takipçi sayımın iki katı kadar insandan mesaj alıyorum kimisi yabancı kimisi Türk çok tatlı insanlar tanıdım bu beni çok mutlu ediyor zaten profilimi açma sebebimde buydu insanların merak ettiği sorulara cevap bulmaları, çünkü 3 sene önce instagram'da sorularımın cevabını bulabileceğim sayfalar yoktu bende bu sebeple benim gibi insanlar bilgi edinebilsinler istedim ve ne mutlu ki amacıma hizmet edebildim ve benden sonra gemiye giden ve bunu İnstagram'da paylaşan insanlar çoğaldı.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Sosyal medya da takip ettiği fenomen gezginler var mı?

 

Handan Uslan Turna: Az önceki soruda da dediğim gibi takip edecek kişi bulamadığım için bunu yapmak istemiştim şimdiyse karşılıklı sohbet edip takipleştiğim güzel insanlar var.

 

M.Haluk Yalçınkaya : Karada, ülkende ya da evinde en çok neyi özledin?

 

Handan Uslan Turna:  En çok ailemi arkadaşlarımı özledim tabi ki. Birde özlediğim zeytinyağlı yemeklerime kavuşmuş olmak beni inanılmaz mutlu ediyor.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Emekli olunca bir gemi alıp dünyayı dolaşmak ister misin?

 

Handan Uslan Turna: Kesinlikle istemem uzun süre denizde olmak inanılmaz yorucu bir süreç. Açıkçası emekli olduğumuzda uçak vasıtasıyla dünyayı gezmek isterim hatta kısmet olursa emekliliği beklemeden bunu yapmak isterim , deniz hayatı renkli ve farklı evet ama oldukça yıpratıcı ve yorucu bir yaşam. Bu sebeple emekliliğimi rahat ve konforlu bir şekilde geçirmek isterim ilerisi için denize uzaktan bakarak veya içine girip serinleyip keyif yaparak geçiren biri olmak istiyorum her zorluğun gençken güzel ve çekilebilir olduğunu düşünüyorum belli bir yaştan sonra bu zorlukların geçmiş olmasını ve tamamen keyif üzerine kurulu bir yaşama kavuşmayı diliyorum.

 

M.Haluk Yalçınkaya : Yanlış bilinen gemi efsaneleri?

 

Handan Uslan Turna: Yanlış bilinen gemi efsanesi kaptanların beyaz üniformayla gemide dolandıkları kısmı diyebilirim aksine tulum giyip sürekli kirin pasın içinde çalışıyorlar sanıldığı kadar toz pembe bir çalışma ortamları yok ne yazık ki. Her limanda bir sevgili sözüne artık günümüz deniz hayatında güncelliğini kaybettiğini açıklayarak içine kurt düşen, etrafları tarafından bu tür esprilere (!) maruz kalan insanları ve espri sahiplerini aydınlatmak isterim. Eskiden liman süreleri 40-50 gün sürermiş ve 15 günlük seyir ardından aynı limanlara gider yine uzun kalırmış gemiler ancak günümüzde sürekli farklı limanlara gidiyor ve 5 gün limanı olan gemilerde her personelden “aa uzunmuş liman” sözünü duyarsınız. Örneğin; Avustralya en uzun limanı 22 saat sürüyor. Günümüzde denizcilik inanılmaz bir sektör ve inanılmaz büyük işler ve paralar dönüyor bu yüzden tamamen vakit nakittir diyerek çalıştırılıyor hepsi. İlk aklıma gelenler bunlar oldu.

 

M.Haluk Yalçınkaya: En çok sevdiğin gemi filmi hangisi?

 

Handan Uslan Turna: Baş rolünde Tom Hanks’in oynadığı “Captain Phillips” isimli film kesinlikle tavsiye ederim.

 

M.Haluk Yalçınkaya: En çok sevdiğin film hangisi?

 

Handan Uslan Turna: Sevdiğim birçok film var ancak ilk aklıma gelen başrollerini Ryan Gosling ve Rachel McAdams’ın paylaştığı “The Notebook” oluyor. Çok sevdiğim, canım sıkıldıkça izlediğim ve her izlediğimde keyif aldığım bir filmdir izlemeyenlere şiddetle tavsiye ederim.

 

Gemi de hayat pek filmlerdeki gibi değilmiş, güzel yanları olduğu kadar zor yanları da varmış. Bu sohbetten sonra ben seyahatlerimi uçak ya da kara yolu ile yapmaya devam edeceğim. Ama gemi hayatı gerçekten filmlere konu olacak kadar eğlenceli ve zormuş ama umduğum entrikayı bulamadım. Handan Uslan Turna,  güzel söyleşi için teşekkür ederim.İyi Seyirler.

 

jale kasap, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6825
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Kültür ve sanat alanında araştırmalar yapıyorum. Birçok yayına sinema ve tiyatro alanında yazılar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster