Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '18

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
123
 

Gemilerin Suya Atılacağı Gün, "Hamile Kadınlar", Kolay Doğum İçin Seyre Gelirlerdi

Gemilerin Suya Atılacağı Gün, "Hamile Kadınlar",  Kolay Doğum İçin Seyre Gelirlerdi
 

Üniversiteliler, gemi yaptı.


 

Karadenizin Kurucaşile  ve Tekkeönü’ndeki gemi yapımcılığı, son yıllarda alt yapının  zayıflaması neticesi, gördüğü rağbete rağmen,  gittikçe azalmaktadır.

Tekneciler, az kişiyle çalıştıkları halde üretime yetiştirememenin sıkıntıları yaşarken, alt yapı meselesi,  verimi düşürüyor. bir yandan da üretim alanlarının Denizcilik Müsteşarlığı’nın belirlediği standartları karşılayamaması nedeniyle ürettikleri tekneleri kayıt ettirememe sıkıntısı yaşanıyor

Bartın’ın Kurucaşile ilçesi, ahşap tekne yapımcılığında varlığını usta-çırak eğitimi şeklinde günümüze kadar sürdüren ender kıyı kentlerimizden biri. Kurucaşile’de ahşap tekne yapımcılığı büyük oranda ustalığa ve aynı ölçüde de mimari yeteneğe dayanıyor. Babadan oğula geçen, bir açıdan usta-çırak ilişkisi ile bölgede yüzyıllardır  süren ahşap tekne yapımcılığı, günümüzde, alanında eğitim görmüş elemanlarla da desteklenince yapım tekniklerinin yenilendiği ve daha kaliteli ürünler elde edildiği görülüyor. 

Kurucaşile’de son 30 yıla kadar, Osmanlı donanmasının savaş gemilerinden, yakın sahil yük gemilerine kadar pek çok gemi tipi yaratılmış. Kurucaşile ahşap tekne yapımcılığının kendine özgü kalitesi, bu mesleğin yaşamasında ve bölge hayatına damgasını vurmasında önemli bir neden. Yüzyıllar boyunca yapımcılığın kalitesi mesleğin devamını, mesleğin devamı ise yapım kalitesini artıran kültür alışverişini sağlamış. Yüzyıllar süren tarihinden sonra bugün, Kurucaşile’de uluslararası ölçülerde ve kalitede ahşap tekne yapımı sürüyor ve dünya denizlerine yelken açabilen tekneler yapılıyor.

                                          &&&

       Batı Karadeniz’in iki noktası arasında yapılmakta olan gemiler, yüzleri ağartıyor.   Tekkeönü ve Kurucaşileli gemi yapım ustaları, bu güne bu gün Bodrumdaki teknelerin üstünde bir fiziki yapı sergiliyor. Sağlamlığı da cabası.

       Evvelsi gün Bartın Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu Gemi İnşaatı Bölümü öğrencileri, 11 metre uzunluğunda ve 3 buçuk metre genişliğindeki uygulama teknesi  merasimle denize atıldı. Gurur duyduk.

        Bartın Valisi Nusret Dirim uygulama teknesinin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, "Özellikle öğrencilerimize böyle güzel bir işe imza attıkları için tebrik ederim. Bartın Üniversitesi'nde güzel işler yapılıyor. Bizler de gururla takip ediyoruz" dedi.

        Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise hizmete alınan uygulama teknesinin öğrencilerin meslek yaşamlarına yönelik önemli deneyimler kattığını  söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün burada Bartın’ın bu kadim ve güzel ilçesinde, buranın tarihi, sosyal ve ekonomik hayatıyla özdeşleşmiş bir çalışmanın açılışı için bulunmaktayız. Öğrencilerimizin, öğretim elemanlarımız ve Kurucaşile’den çok değerli ustalarımızın desteğiyle hazırladığı Bartın Üniversitesi teknesinin açılışını gerçekleştirmenin, gelecek için atılan bu adıma şahit olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Bu teknenin yapımında Bu gemi inşasında öğrencilerimiz çalışmış, önemli bir uygulama alanı oluşmuştur. Öğrencilerimiz burada, uygulamalı dersler yapacaktır. Donanımlı simülasyonlar üzerinden anlatılan dersler şekilde daha verimli hale gelecektir."

       Osmanlı Devleti, gemiciliğe önem vermiştir.. Rektör Uzun’un da belirttiği gibi bu yörede gemi yapımı markalaşmıştır.

       Osmanlılar zamanından beri bu yörelerde inşa edilen harp ve kuru  yük gemilerinin şanı, rakip ülkelerin daima korkulu rüyası olmuştur. Bunda  gemi kaptanlarının ünvanı, önemli rol oynamaktadır elbet.

       Bartın  Denizcilik yüksek kulundan mezun olacak öğrenciler,  uluslar arası alanlarda faaliyet gösterecekler. Uluslararası geçerliliği olan yeterlilik belgeleri sayesinde uluslararası denizcilik alanında faaliyet gösteren işletmelerde çalışma imkânı bulacaklar.

        Törende katılımcılar kurdele kesip “Allah Selamet Versin” diyerek uygulama teknesine binen katılımcılar Kurucaşile kıyıları boyunca yarım saat süren bir gezintiye çıktı. Bartın Üniversitesi Bartın Meslek Yüksekokulu Gemi İnşaatı bölümü öğrencileri tarafından inşa edilen tekne, uygulamalı ders programı meteryali olarak da  kullanılabilecek

       Aynı bölgede lav kayalıklarının turizme kazandırılması konusunda yoğun bir faaliyet var. Vali  Dirim, peyderpey yapılan işlere bakarak  hem diriliyor hem de umutlanıyor. Orada da saltanat kayıkları denizde yüzdürülecek. Hazır Kurucaşile’d en  önce Amasra geni yapım ustaları var. Bir turizmci olan  Hüseyin Çoban, bu işlere herkesten önce vakıf. Yaptığı gemilerle Bodrumdaki yarışmalarda, toplamadığı kupa kalmadı. Kendisinden istifade edilir, icabında sipariş de verilebilir. Öyle uzaklara gitmeğe de hacet kalmaz.

       Yıllar önce Bartın’da gemicilik almış yürümüştü. Koca gemiler,  hayvanlarla çekilerek kızaklardan denize kaydırılırdı.  Tekne suya atılacağı zaman, hamile kadınlara gün doğardı.  Teknenin suyu yararak ırmağa kaydırılması demek, doğumun kolay olmasını sağlamak içgüdüsünden kaynaklanıyordu. Buna inanan ne kadar memlekette hamile kadın varsa, hepsini geminin başında  o gün görmek mümkündü.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

KARADENİZDE, ÖTENDEN BERİ GEMİ YAPIMCILIĞI  YAYGINDIR. ŞİMDİ KURUCAŞİLE VE TEKKEÖNÜNDE GEMİLER YAPILMAKTA.  RESİMDEKİ   GEMİYİ  DENİZE DOĞRU KAYDIRAN  HAYVANLAR GÖRÜLÜYOR. İSKELEDE BU SİMGE HALİNDE DURUYOR.

Görüntünün olası içeriği: açık hava

ARASIRA DA KORSAN GEMİLERİ BARTIN  VE AMASRADA YAPILMAKTA. RESİMDEKİ, MARMARİSTEN.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut ve açık hava

İŞTE  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN YAPTIĞI GEMİ SUYA İNDİRİLİRKEN.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sakal ve açık hava

HÜSEYİN ÇOBAN. BÖLGESİNDE BİR GEMİ YAPIM OTORİTESİ. YAPTIĞI GEMİLERLE YARIŞLARA GİRİP,  HER YIL KUPALARI TOPLUYOR. RESİMDE  ÇOBAN VE ATELYESİNDEKİ  YAPILMAKTA OLAN GEMİSİ.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor

BARTIN ÜNİ. REKTÖRÜ. YAPILAN TEKNENİN KUMANDA ODASINDA

Görüntünün olası içeriği: iç mekan

KAMARA İÇ İNŞAAT DEVAM ETTİ VE BİTTİ O GÜN.

Otomatik alternatif metin yok.

YAPIM AŞAMASINDA

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve açık hava

"BARTIN ÜNİVERSİTESİ" İSİMLİ GEMİ, SUYA İNDİRİLMEK İÇİN HAZIRLAR YAPILIYOR.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

GEMİNİN BAŞKA BİR  POZİSYONU

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, takım elbise

VALİ VE REKTÖR  BİRBİRLERİNE, MUTLULUKLARINI AKTARIYORLAR.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise

KURDELESİ BİRLİKTE KESİLDİ.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

GEMİNİN AYNISI, AMASRA ÇOBAN'IN İMALATINDAN. BU TEKNEYİ MARMARİS'TE GÖRDÜK. MAMAFİH ÇOBAN FİRMASI, AYNI GEMİDEN KENDİSİ DE YAPMIŞ.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

ESKİ YILLARDA BARTINDA BİTEN BİR GEMİ. SUYA ATILMAK İÇİN SIRA BEKLİYOR.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlar, gökyüzü ve açık hava

BARTIN M.VEKİLİ TUNÇU'N BU YÖRELERDE, AYAĞININ DEĞMEDİĞİ YER KALMAMIŞTIR. BU YENİ DÖNEMDE DE KENDİSİNİN, YENİDEN SEÇİLECEĞİNE MUHAKKAK GÖZÜ İİLE BAKILMAKTADIR. O DA TERSANE MERAKLISI. RESİMDE  YILMAZ TUNÇ GÖRÜLÜYOR. (ÖN SIRA SOLDAN 3 NCÜ)

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, okyanus, tekne, açık hava ve su

AMASRA'DAKİ ÇOBAN'IN TEKNELERİNDEN

Otomatik alternatif metin yok.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve açık hava

YANYANA KALABALIK GEMİLER. SIRASI GELEN, DENİZE İNDİRİLİRDİ ESKİDEN. DÜZÜNELERCE ÖKÜZ BULMAK ÖNEMLİYDİ. ÇOK ESKİ BİR ANI. ŞAHISLARIN KILIK KIYAFETLERİNE BAKAR MISINIZ

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, oturan insanlar, takım elbise, düğün ve açık hava

SUYA ATILACAK OLAN GEMİ İÇİN MERASİM DÜZENLENDİ.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: okyanus, gökyüzü, tekne, açık hava, su ve doğa

GEL KEYFİM GEL.

Görüntünün olası içeriği: dağ, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

GEMİ YAPIMCILIĞINDA İMKANLAR KIT.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, tekne, ağaç, açık hava, su ve doğa

ESKİ DEVİRLERDE SUYA PEYPEŞE ATILIRDI TEKNELER.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, açık havaGörüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, açık hava

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Otomatik alternatif metin yok.

ÜSTTEKİ ÜÇ RESMİN  İLKİ, MARMARİSTEN. BUNDAN 25 YIL ÖNCE TURİSTLER, SALTANAT KAYIĞINA BAYILIRLARDI. LEVENT KIYAFETLİ  KÜREKÇİLER, ONLARI RESİMDEKİ GİBİ BEKLERLERDİ.. DİĞERLERİ İSE BAŞKA ÜLKELERİN SALTANAT KAYIKLARI. BARTINDA BİR FESTİVAL İÇİN DÜŞÜNÜLÜYOR. BU KAYIKLAR, AMASRADA İMAL OLABİLİR. BU KAYIKLARIN DEVAMLI  YOLCUSU OLACAK ÇÜNKÜ  GÜZELCEHİSAR'DA.... BİZİ  SAYINİ  VALİ  DİRİM'İN KULAĞINA ŞİMDİDEN  ÇITLATMIŞ OLALIM.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Hüseyin Çoban dahil, gülümseyen insanlar, sakal, gözlük ve açık hava

GEMİ YAPIMCISI  MÜHENDİS HÜSEYİN ÇOBAN VE BİRİCİK KIZI, TEKNELERİNDE.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 889
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster