Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1261
 

Gemoloji: Okumak, anlamak, öğrenmek için kaynak eserler

Gemoloji: Okumak, anlamak, öğrenmek için kaynak eserler
 

 Takipçilerimden gelen mesajlar üzerine kaynak kitap önerilerimi arttırmaya karar verdim.
Malumunuz üzere gemoloji, jeolojinin ülkemizde biraz kenara itilmiş bir alt dalıdır. Türkiye'de, endüstri-bilim işbirliği dengesinin kurulamaması da  piyasadaki yetişmiş eleman azlığına ve bilgi eksikliğine sebebiyet vermektedir.

Bu yazı, kesinlikle iki-üç haftalık kurslarla eksper olacağına inananlar için değildir. Eğer tesadüf eseri okuyan var ise şimdi okumayı bırakabilir... Amacım bana e-posta, facebook ve telefon ile ulaşıp soru soranlara kaynak göstermektir. Jeoloji, maden, gemoloji, takı tasarımı bölümlerinde okuyup kendini daha çok geliştirmek isteyen pırıl pırıl arkadaşlara ışık tutmaktır. Ayrıca bu konular ile mesleki olarak alakası olmayan ancak hobi olarak ilgilenen, satın alma konusunda bilinçli davranmak isteyenler de tavsiyelerimden faydalanabilir.
    
Bundan sonra sıklıkla yukarıda saydığım ana konular üzerinde yazılmış kaynak kitap tavsiyelerim olacak. Kendi kütüphanemden seçtiklerimle başlayacağım. Hep üzülerek söylüyorum, kitapların çoğunluğu yabancı dildedir.
Umuyorum ilerleyen yıllarda doğru dil ile yazılmış ya da doğru çevrilmiş kitaplar da kütüphanelerimizde yerlerini alırlar.
Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim; bu kitapları okumak (eğer tercih ederlerse tabii); bir şeyler öğrenmek yerine yazılarımdan "esin alarak" yayın yapan sektör dergisi yazarları ve  kendini eksper, danışman vs. diye lanse edenler için çok zorlu bir süreç olabilir. Zira bunları satın almak maddi, okumak ise manevi bir yatırım...Kolay para kazanmak varken kim kitap okur?


Mücevher aşkı ile...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3427
Kayıt tarihi
: 08.07.12
 
 

Jeoloji yüksek mühendisi, Lusso Danışmanlık kurucusu, doktora öğrencisi, fotograf, moda, luks, mü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster