Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '10

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
357
 

Genç bir kalemden tüm öğretmenlerine

Genç bir kalemden tüm öğretmenlerine
 

Bir zamanlar büyüklerimiz ''eti senin kemiği benim'' der, o şekilde bırakırlarmış çocuklarını okula. Sınırsız bir güvene karşılık geliyor elbette bu özdeyiş. Et ve kemik, çocuk ve eğitim her ne kadar birbirine uzak kavramlar gibi görünse de mesleğinin hakkını vermek için çabalayan öğretmenlerimizin Türk milletinin gözünde taşıdığı değeri ifade eden, bize özgü bir yaklaşım tarzıdır bu.

Tevhid-i Tedrisat kanunun kabul edildiği yıllarda ülkemiz düşmana karşı verdiği örneğine az rastlanır mücadeleyle o büyük kurtuluş savaşının ardından yolu izi dahi olmayan köy ve kasabalara varıncaya dek ülke genelinde büyük bir eğitim atağı yapmış, bu atakta öğretmenlerimiz yoksunluklar içerisinde verdikleri o fedakârca destekle ülkemizin bugünlere ulaşmasında şüphesiz ki belirleyici bir rol oynamışlardır.

Doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi ile güzelim yurdumun hiçbir bölgesi arasında en ufak bir ayırım yapmaksızın kendilerini beklemekte olan öğrencileri ile buluşmuş onları bugünlere yetiştirmeye çalışmışlardır. Gösterilen bu çaba aynı zaman da eğitim ve öğretimin modernize edilerek çağın beklentilerine cevap verebilecek bir nitelik kazanmasına da neden olmuştur. Eğitimde elbette bir fırsat eşitliği yaratmış, köylüsüyle kentlisiyle herkesin bundan faydalanması sağlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu ilk yıllarda eğitim ve öğretimin yanı sıra günlük yaşama dair pek çok alanda yaptığı diğer devrimlerle dünya devletlerinin yüzyıllar boyunca süren modernleşme çabaları sonucunda ulaştığı düzeyi hiç vakit kaybetmeden, erken bir dönemde yakalama fırsatı bulmuştur. Bunda elbette toplum olarak eğitime, öğretime verdiğimiz önem ve bunun karşımıza çıkaracağı yeniliklere hazır oluşumuz etkiliydi. Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Başöğretmen” unvanını alışı, kendi halkının gözünde başkomutanlığının, devlet adamlığının yanı sıra bir eğitimci ve rehber olarak nasıl yüce bir değere sahip olduğunu göstermekteydi bize.

Öğretmenlerimiz bunca zaman her tür fedakârlığa katlanarak içinde yaşadıkları topluma yararlı olabilmek için canla başla çalışan büyüklerimizdir. Toplumun gözünde hak ettikleri değer kendilerine duyulan o sonsuz güveni ifade eden yukarıdaki özdeyişle anlatılan şeydir. Düşünün ki bununla, bir toplum kendi geleceğinin teminatı olan öz çocuklarını gözü arkada kalmaksızın bu fedakâr insanlara emanet etmektedir. Tüm öğretmenlerimin öğretmenler gününü yürekten kutluyor içinde yaşadığım topumun genç bir bireyi olarak kendilerine en içten şükranlarımı sunuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3718
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

İlk öğretim beşinci sınıf öğrencisiyim. Okumayı yazmayı seviyorum. Sanırım aranızdaki en küçük blo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster