Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

16 Nisan '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
751
 

Genç İntiharları Neden Artıyor?

Genç İntiharları Neden Artıyor?
 

GENÇ İNTİHARLARI NEDEN ARTIYOR?

Son zamanlarda basına yansıyan genç intiharlarındaki artışların temel nedenleri, yapılan araştırmalarda da bu artışın gözlenmesinin altında yatan psikiyatrik kök nedenin neler olabileceği, intiharların nasıl önlenebileceği, kendine ve çevresine zarar verme eğilimine girmiş ajite olan taşkın hastalara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV’de ‘İyi Bak Kendine’ programında Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

Gençlik intiharlarında neden artış gözleniyor?

Gençler ergenlik döneminde yaşadıkları karmaşalardan neden çıkamıyorlar?

Kişilik çatışmaları gençleri neden bu noktalara getiriyor?

Kendisiyle ve her şeyle savaşan gençler neden tatmin olamıyorlar?

Para ve cinsellikle erken tanışan gençler duygusal tatminsizliklerini nasıl gideriyorlar gibi konuları İyi Bak Kendine programına değerlendirecekler.

Yapılan araştırmalar intihar nedenleri konusunda neler söylüyor?

Gençlerin intihar eğilimlerini hangi durumlar ve duygular besliyor?

Hayata ve yarışmaya erken başlayan gençler sorumluluklarını yerine getirme konusunda nerelerde tıkanıyorlar?

Anlaşılmadığını ve değer bulmadığını düşünen ergenlik dönemi yaşayan gençler hangi duygularla yanlış arkadaş çevrelerine yöneliyorlar ve içlerindeki karmaşık duyguları bu çevrelerin nasıl beslediği gibi konuların ele alınacağı İyi Bak Kendine programının bu akşam ki uzman konukları NPİSTANBUL Etiler Polikliniği’nden Uzman Çocuk Ergen Psikiyatristi Serdar Alparslan ve Uzman Ergen Psikologu Orhan Gümüşel olacaklar.

Gençlik intiharları hangi psikiyatrik durum ve hastalıkların sonucunda ortaya çıkmaktadır?

Hayata en çok tutunması gereken dönemlerde ne gibi duygu durumlar gençleri intihara sürüklemektedir?

Uyuşturucuya eğilimin ve kullanmanın etkileri nelerdir, tedavisinde neler yapılmaktadır, terapisinde ne gibi yöntemler uygulanmaktadır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, iyibakkendine@ulketv.com.tr adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; ABD'de yayımlanan "Proceedings of the National Academy of Science" adlı dergide yayımlanan iki Kanadalı bilim adamının araştırmasında, mutasyon geçirmiş SHANK3 adlı genin bazı şizofreni hastalarında tespit edildiği yönündeki çalışmayı İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala’nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların ‘Koruyucu Ruh Sağlığı’ programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30’dan sonra ÜLKE TV’de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Nevzat Tarhan Hocama, ''İyi bak kendine'' prog. hazırlayıp sunan Sayın Uğur Canbolat Beyefendiye ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesinin değerli uzmanlarına bizlere ışık tuttukları için teşekkür ederiz.

''Melekler yüreğinizden öpsün''

Sabiha Rana

Yazdıklarımı paylaştığım Kerkük Feneri: http://www.kerkukfeneri.com/genc-intiharlari-neden-artiyor/http://www.kerkukfeneri.com/genc-intiharlari-neden-artiyor/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben intiharın bir hastalık hali olduğunu hastalıklara nasıl müdahale ediyorsak intihar etme durumunda olanlara da müdahale etmemiz gerektiğini düşünüyorum.İnsan kendini öldürme hakkına sahipmiş gibi bir durum var.Can benim değil mi ister yaşarım istersem ölürüm deniliyor sanki.Aslında bence intihar edenler bence bizden devletten böyle bir müdahale bekliyorlar.Elbette tespiti ve önlenmesi zor ama birşeyler yapılabilir ve çok sayıda hayat kurtarılabilinir.İntihar biraz da anlık duygudur.Sorunlarını da çözer ve tıbbi tedavi de verirseniz kişi tekrar denemeyecektir.

Kerim Korkut 
 17.04.2010 7:23
Cevap :
EFENDİM, İlgili yorumunuzun konuya katkısı muhakkak. Teşekkür ederiz. Sevgimiz saygımızla..  18.04.2010 0:56
 

Gençler hayatı kolay yaşıyorlar da ondan...zorlukları görsünler de...Karnını doyurmak için zorluklarla bir ekmek kazanan kişinin mutluluğu kimselerde yoktur. Yokluğu görmeyen zaten mutlu olmayı bilemez ki...Sevgilerimle...

Yurdagül Alkan 
 16.04.2010 17:05
Cevap :
Sevgili Gül Alkan, Zaman teknolojiyi koluna takmış ve o kadar hızlı akıyor ki gençler ve ebeveynler arasında inanılmaz uçurumlar oluşuyor.. Uçurumun kıyısında olduğumuzun bile farkında olamadan düşerken ki çığlıklarımız pişmanlıklarımıza sarılsa da acılarımızla kucaklaşmış oluyoruz.. Demişidim bir yazımda.. Bana o satırları hatırllattı ilgili yorumunuz. Teşekkür ederim. Sevgilerimle efendim..  18.04.2010 1:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1988
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4914
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster