Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '12

 
Kategori
Voleybol
Okunma Sayısı
429
 

Genç Milli Voleybolcu Kızlarımızın Avrupa Şampiyonluğu ve düşündürdükleri

Genç Milli Voleybolcu Kızlarımızın Avrupa Şampiyonluğu ve düşündürdükleri
 

Son zamanlarda ülkemizde sporda devamlı ‘’ilkler’’ yaşanıyor ve bu başarılı ilklerin sahibi dikkati çekecek bir biçimde hep kızlarımız.

Olimpiyatlarda dünyayı şaşırtan bir başarıya imza atan kızlarımız bu kez voleybolda ‘’Avrupa şampiyonu’’ olarak bir başka ‘’ilk defa’’ ile karşımızıza çıkarak bizleri gururlandırdılar.

Evet, Filenin genç sultanları, tarihinde ilk kez Olimpiyatlara katıllma başarısı gösteren ablalarının bu başarısını, finaldeki rakibi Sırbistan’ı 3-0 yenerek karşılık vererek devam ettirdiler.

Avrupa Şampiyonası'nın Ankara’da oynanması elbette bir avantajdı ve hangi ülke olursa olsun, bir başka ülke de olsa saha, seyirci avantajını en iyi bir biçimde kullanacaktı. Salonu dolduran Ankara seyircisini de bu organizyanu başarı ile gerçekleştirenleri de kutlamak lazım.

Ülkemizde bu tip organizasyonların çoğalması tesadüf değil. Salonlarımız arttıkça, sporcularımız şampiyonluklarına yenilerini kattıkça, spora verdiğimiz değer anlaşılmakta, spor ve sporcu potansiyelimiz arttıkça  Avrupa’nın ve dünyanın ilgisini çekip, güvenini kazanmaya devam edeceğimize şüphe yok.

Bireysel başarıları bir yana bırakırsak, takım oyunlarında basket ve voleybolde  kızlarımızın bilhassa neden voleybolde bu kadar başarılı olduğunu anlamak için ‘’ne oldu birdenbire’’ demeye gerek yok. Biraz geriye gidilirse herşey gayet açık görülüyor.

Siyasi iktidarın hemen her icraatını tenkid eden biri olarak söyleyebilirim ki spora verdikleri destek ve teşviki hiçbir devirde görmedim. Başbakanın eski bir sporcu olması belki bir şans. Her başarıdan sonra bu başarıların devamı için ne gerekirse yapılacağını söylemesi, başarılı sporcu ve takımları bizaat arayıp maddi ve manevi olarak ödüllendirmesi şüphesiz önemli bir etken. Sporda yanlış ve eksikleri yok.  

Türkiye, kim ne dersin, başındaki bitmez tükenmez terör belasına karşı  kabuğunu yırtmış, her konuda geniş potansiyeli olan, genç ve süratle gelişen bir ülke ve sporda da bunu dünyaya hissettirmek ve kabul ettirmek zorunda. Bu yolda  yaptığı  başarılı organizayonları bir Olimpiyat organizsayonu ile taçlandırmak istiyor ve eminim bunun için çalışılıyor. 

Voleybolu keşfedeli çok uzun yıllar olmuştu aslında. 1960 lı yıllarda 3 büyüklerin kadın bayan voleybol takımları vardı ama o zamanlar Burhan Felek spor salonu bile yoktu. Sonra vazgeçtiler, bu şubelerini ya kapattılar, ya da amatör kümelerde devam ettiler. Müessese takımları  işe el atınca, bu işten çekildiler onlarla yarışmayı göze alamadılar. Uğraşacak başka şeyler vardı daha popüler. Mesela futbol.

Eczacıbaşı kadın voleybol takımı bu işe yatırım yaptı. 12 sene üstüste Türkiye şampiyonluğu kazandı ama bakın o devirlerde voleybolda böylesine ulusal başarı olmadı çünkü rekabet yoktu.

Ne zaman Fenerbahçe, Aziz Yıldırım ile basketten sonra voleybole de gereken yatırımı kararı aldı. Bu ülkede bu voleybol sporu coştu. Fenerbahçe 5 senede 4 Türkiye şampiyonluğu hatta Dünya şampiyonluğu kazandı o zaman bu ülkede rekabaet başladı, rekabet başarı getirdi.  İyi jenerasyonlar yakalandı.. Düşünün!. Avrupa şampiyonu olan bu 18 yaşındaki genç kızlarımız, yarın, şimdilerde eze eze yendiği bu ülke takımlarını yine yenecek. Ufukta çok büyük başarılar gözüküyor.

Genç, dinamik, bilimsel çalışan başarılı teknik adamlarımızın giderek çoğalması,  bu sporu başarılı kılıyor ve popüler hale getiriyor.

45yıl öncesini düşünüyorum. Okul takımımız erkeklerde Türkiye şampiyonu olmuştu ama kızlardan bir voleybol takımımız yoktu. Daha da geriye bakıyorum. Sokağa ip gerer voleybol oynardık daha orta okulda. Evleri pencere demirlerine. Karşıdan karşıya. Voleybol oynardık. Mahallenin kızları evlerinden seyrederlerdi.  Katılamazlardı.

Bu şampiyonluklar bunu hatırlatıyor bana.

Türkiye kızlarını, kızlar voleybolu keşfetti. Anlaşıldı ki, bu voleybol  sporu tam kızlarımıza göre. 

İmkan sağlandığı takdirde Türk kadının neler yapacağının da kanıtıdır bu. Sosyal hayatın ve Meclisin içinde de ne kadar fazla olurlarsa, kazananın ülkemiz olacağına inanıyor, Genç milli voleybolcu kızlarımızı, onları yetişirmek için emeği geçenleri ,  onlara destek verenleri, onlara güvenenleri ve kızlarımızı ve voleybolu yeniden keşfedenleri, süründüğü yerden ayağa kaldıranları kutluyor başarılarının devamını diliyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kızlarımız harika... Kızlarımız voleybolü keşfetti ve yücelttiler... Ne kadar teşekkür etsek azdır.

Erdal Ceyhan 
 28.08.2012 4:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 941
Kayıt tarihi
: 15.01.09
 
 

İstanbul doğumluyum.. İstanbul'un  tramvaylı döneminden bu şehirde yaşıyorum. Gençlik yıllarında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster