Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
4427
 

Genç ressamlar yarışması

Genç ressamlar yarışması
 

27/28 Ekim Milliyet Blog İnönü Buluşması üzerinden, neredeyse bir hafta geçti. Bu buluşma ile ilgili, katılanların yazılarını, katılmayanların yorumlarını okumak, çıkan yazılara yorum yetiştirmekten, kendi yazımı yazmaya fırsatım olmadı. Bir de, Sevgili Erdal İnönü'nün kaybı, benim bu buluşmayı yazmamı bir hayli geciktirdi. Bu yazımda da ne yazık ki İnönü Buluması'nı yazmayacağım.

25 Ekim günü, Saat; 20:05'te, Sayın Nur Aktaş Tandoğan'ın, 3 Şubat 2007 tarihinde yazdığım " Çocuk Kulübü" başlıklı yazıma ( http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=24337 ) gönderdiği soruya verdiğim yanıtta; Türk Hava Kurumu Genç Ressamlar Resim Yarışması ile ilgili olarak bu hafta bir yazı yayınlayacağımı ve bu yazıdan sonra, gerekli açıklık olmazsa, yeniden bana yazmasını istemiştim.

Verdiğim o söz gereği, MB İnönü Buluşması yazım, Pazartesi gününe ötelenmiştir.(!) Bilgilerinize ...

Uluslararası Havacılık Federasyonuna (FAI) üye ülkelerin çocuklarının havacılık konusuna olan ilgilerini artırmak, özellikle hava sporları ile havacılık ve uzay çalışmalarının tanıtımını yapmak amacıyla, her yıl konusu bir başka havacılık teması olan, Genç Ressamlar yarışması düzenlemektedir. Bu yarışmanın Türkiye ayağı da , Türk Hava Kurumu tarafından yürütülmektedir.

Önceki yıllarda düzenlenen resim yarışmalarında Türkiye; 6 Dünya Birinciliği, 6 Dünya İkinciliği, 12 Dünya Üçüncülüğü ve 3 Özel Ödül kazanmıştır.

Yarışmalara katılım üç yaş grubunda olacaktır. 1. Grup 6-9 yaş arası (1 Ocak 1998 ve 31 Aralık 2001 tarihleri arasında doğanlar) 2. Grup 10-13 yaş arası ( 1 Ocak 1994 ve 31 Aralık 1997 tarihleri arasında doğanlar) 3 Grup 14-17 yaş arası ( 1 Ocak 1990- 31 Aralık1993 tarihleri arasında doğanlar)

Uluslararası Havacılık Federasyonunun oluşturacağı seçici kurul; her yaş gurubunun birincisi, ikincisi ve üçüncüsünü belirlemektedir. Derece alanlara FAI tarafından, Altın, Gümüş ve Bronz Madalya verilmektedir.

Türk Hava Kurumu da FAI'nin yaptığı değerlendirme sonucu dereceye girenlere çeşitli ödüller verecektir. Ayrıca ödül kazanan eser sahiplerinin öğretmenleri/ çalıştırıcıları da ödüllendirilecektir. Yarışma sonuçları, ödül kazanan yarışmacı ve öğretmen/çalıştırıcılara duyurulacak ve ödüller Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı'nın belirleyeceği yer ve zamanda düzenlenecek bir törenle verilecektir.

Yarışmanın Türkiye elemesini Türk hava Kurumu yapmakta ve her yaş grubundan, derecelendirme olmaksızın üç eser belirlemektedir. Ödüller FAI'nin yapacağı değerlendirmeye göre verilmektedir. Ödül kazanan eserlerin her türlü hakkı Uluslararası Havacılık Federasyonuna (FAI) aittir.

Bu yılki yarışmada işlenecek tema, "Havacılık Pulu Tasarımı" oalarak belirlenmiştir. Hani şu, bildiğimiz posta pulu. Üzerindeki resim ise, genç ressamların havacılıkla ilgili yapacakları resimleri olacaktır.

Resimler okullar tarafındantoplu olarak, ya da öğrenciler tarafından Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı, Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Atatürk Bulvarı No:33 06100 Bakanlıklar/ Ankara adresine gönderilecek, ya da aynı adrese elden teslim edeilecektir. Son teslim tarihi 17 Mart 2008'dir.

Yarışma ve yarışma koşullarına ilişkin bilgiler, Milli Eğitim Bakanlığı'na göndrilmiştir. Bakanlık bu bilgileri okullara duyuracaktır. Bu bilgiler, Türk Hava Kurumu Şubelerinden de edinilebilinir. Her yaştan insanın havacılıkla ilgili yapacağı bir etkinlik vardır. Bu da onlardan biri..

Unutmayın1: THK Yangın Uçağı Alım Kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazın, 3919'a gönderin. Bedeli 6YTL. dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Unutmayın2: Kurban Derilerini, lütfen THK'na verin. Kanatlı bir Türk Gençliği yaratılması çabamıza destek olun.

Unutmayın3: Yarın ( 3 Kasım Cumartesi), "Efsane", uzun bir aradan sonra, THK Çankaya Şubesinde sevenleri ile buluşuyor.
Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kızımı durumdan haberdar ettim.resime özel bir ilgisi var..biraz benden almış sanırım.ama benden çok daha yetenekli olduğunu söyleyebilirim.mobilya tasarımı yapıyor(9 yaşında)bazende makete dönüştürüyor yaptıklarını.çok heyecanlandı ..bilgi için tşkler.

Sema AYDIN 
 04.11.2007 22:22
Cevap :
Sayın Sema Aydın, sevgili kızınıza başarı diliyorum. Okullara, yarışmaya ilişkin katılma koşulları gönderildi. Ulaşamamış olma olasılığına karşı, THK İzmir Şubesi'nin adresini de burada veriyorum. MİMAR KEMALETTİN CD. 1327 SOK. NO 2/1 ÇANKAYA , telefon numarası; 445 52 88 Saygılarımla..  05.11.2007 9:53
 

Talip bey,oğlum Ozan 4 yaşına yeni girdi.Mutlaka sonraki yarışmalarda yerini alacak.Ama efsane için orada olmak isterdim açıkçası.İnşallah Ankara'lılar kaçırmaz.Selamlar ve saygılarımla.

Ahmet AYDIN 
 03.11.2007 18:47
Cevap :
Şu anda, TV'de, Sevgili İnönü'nün Cenaze töreni var. FB beraberlik golünü attı. Hayat çok garip. Değil mi? Sevgili dostum. Sanki karşıtlar savaşı.. Bir hüzün bir sevinç. Ülkemizi saran karanlığın da aydınlıklarla yer değiştirmesini diliyorum.... Sevgili oğlun, yeğenimin, Ozan'ın ömrü uzun olsun. Çok yarışmalar kazansın. Bunlardan biri de, Genç Ressamlar Yarışması olsun. Sonra Efe Abisi onu elinden tutsun ve İnönü'ne götürsün. Aslanlar gibi bir Pilot olsun.. Bu gün Şube de biz bizeydik. MB ciler den kimse gelmedi...Sevgilerimle..  03.11.2007 19:44
 

SİZİ TANIMAK ÇOK GÜZELDİ. YAZINIZI OKUDUM VE MUTLAKA YARIŞMAYA KATILACAĞIM. SAYGILARIMLA

Efe Bektaş 
 03.11.2007 15:37
Cevap :
Hadi bakalım, kolay gelsin. Çok güzel bir resim yapacağına inanıyorum. Sen havacılığın kalbinde iki gün geçirdin. Uçamasan da, annesi uçmuş bir gelecek pilotusun sen. Yanaklarından öpüyorum.  03.11.2007 17:02
 

Talip bey eğer haberim olsaydı İzmir'e gelişimi olmadık mazeretler uydurarak ertelerdim. Cumartesi akşamı çıkardım yola. Umarım başka bir zaman tekrar buluşuruz, her ne kadar formülü bende var olsa da usta elerden daha farklı olacaktır. Çocuk kulübü ile ilgili olarak diyeceğim şudur. Sizi ziyaret ettiğimde "Türk Hava Kurumu Çocuk Kulübü" flamasını açmış bir halde iken resminizi çekmiştim. Dileğim bu çalışmaların tüm çocuklarımıza yansımasıdır. Saygılarımla.

İlyas Bayram 
 02.11.2007 15:26
Cevap :
Sevgili Dostum, THK Çankaya Şubemizde, -özel durumlar dışında- her Cumartesi günü bulgur pilavı (pardon efsane) pişiyor. Her zaman beklerim. Sizi de, MB Yazarları/Okurlarını da.. Yolu Ankara'dan geçen, Ankara'da yaşayan tüm dostlarımız, Tüm THK dostlarına kapımız sonuna kadar açık. daha önce de söyledim; "yerimiz dar, ama yüreğimizde herkese yer var." Bu yarışmanın daha çok çocuğumuza duyurulmasında, sizin ve tüm MB yazarlarının yardımlarını bekliyorum. Saygılarımla..  02.11.2007 15:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2327
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster