Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '13

 
Kategori
Alternatif Tatil
Okunma Sayısı
1825
 

Gençler Avrupayı ucuza geziyor

İnterrail ile Avrupa'nın birçok ülkesini ucuza gezebilirsiniz. Biz nasıl yaptık? Bir masada yedi arkadaş yemek yerken, bir arkadaşımız ya şu Paris'e gelseniz de sizi misafir etsem dedi. Kendi ailesi Paris'te yaşıyor, yaz tatillerinde oraya gidiyor. 

Masadaki herkes önce biz varız dedi. O an interrail denilen bir sistemin olduğunu öğrendik. Ben de varım dedim. Uzun zamandır Avrupa'ya gitmek istiyordum, aslında insan tek başına gitmek istemiyor yoksa gitmek oldukça kolay. Vize konusunda sıkıntı çıkarmıyorlar zira Avrupa ülkelerinin turiste çok ihtiyacı var. Böyle enerjik bir grup bir arada olunca hemen iş ciddiye bindi. Tam sınavlar ve bütünlemeler öncesi olması ise oldukça can sıkıcıydı. 

Bir iki gün sonra ekipten fireler olmaya başladı. Önce bir arkadaşımız ben ablamla plan yaptım gelemeyeceğim dedi. Tamam dedik, sonra evli ve eşiyle gelmeyi düşünen bir arkadaşımız eşi iş yerinden izin alamadığı için gelemeyeceğini söyledi. Kaldık dört kişi. Bu arada kampüste oturup geziyi konuşurken dinleyenlerden bir arkadaşımız da aramıza katılmak istedi, bir iki gün sorduktan sonra kesin kararını verdi ve bize katıldı, olduk beş kişi. 

Bir kaç gün sonra artık rota üzerinde çalışmaya başladık, rotamız şöyle şekillendi, Yunanistan-İtalya-Fransa. O yüzden Schengen vizemizi Yunanistan Konsolosluğu'ndan almak gerekiyordu. Konsolosluk vize ile uğraşmıyordu, bizi Kosmos denilen yeri Osmanbey ordu evinin karşısında olan bir firmaya yönlendirdiler. Firma oldukça hızlı, güler yüzlüydü. Üç gün içinde sonuçlandığını söylediler. Ve öyle de oldu. Bir arkadaşımızın Schengen vizesi vardı, diğer dört kişi evraklarını hazırlayıp gittik, üç kişinin evrakları alındı, bir arkadaşımızın bir evrağını iade ettiler ve uygun evrağı tekrar getirmesini istediler. Bir gün sonra arkadaşımız evraklarını götürdü. Üç gün sonra pasaportları almaya gittik, evrağını sonra veren arkadaşımıza vize çıkmadı maalesef ve sayımız tekrar düştü dörde. Bu arada Paris'te ailesi ikamet eden arkadaşımızın oturma izni bitiyormuş acilen parise gitmesi gerekiyordu. Bizimle gelirse sorun olabilirdi, o da gruptan ayrıldı ve uçakla Parise gitti. Kaldık üç kişi.  

İstanbul-Selanik (otobüs ile 100 TL, 10 saat), Selanik-İgoumenitsa (otobüs ile 35 Euro, 4 saat), İgoumenitsa-Brindisi (Feribot ile 44 Euro, 7 saat), Birindisi-Roma ( Hızlı tren ile 10 Euro 5 saat), Roma-Napoli ( Tren ile ücretsiz, 3 saat), Napoli-Pompei ( Banliyö treni ile 1 saat, 3 euro), Napoli-Roma ( Hızlı tren ile 10 Euro, 2 saat), Roma-Floransa ( Hızlı tren ile 10 Euro, 3 saat), Floransa-Torino ( Hızlı tren ile 10 Euro, 3 saat), Torino-Milano ( Hızlı tren ile 10 Euro, 2 saat), Milan-Paris ( Milan'ın iki tren garı var, biri Milan garı, diğeri Porto Garibaldi garı, Fransa'ya geçen trenler Porto Garibaldi'den kalkıyor, bu bilgiyi çok zor öğrendik ve bunun uğruna bir gece dışarda yatmak zorunda kaldık, hızlı tren ile 16 Euro, 6 saat). Ve Paris-Kiev-İstanbul ( Uçak ile 200 Euro, 10 saat )

On iki günlük bir gezi için dolu dolu bir rotaydı. Devamını ve gün gün nasıl geçtiğini tekrar yazacağım.

Görüşmek üzere

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 623
Kayıt tarihi
: 22.10.12
 
 

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesinde son sınıf öğrencisiyim. Okumayı severim, çalışma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster