Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '18

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
224
 

Gençler Güleceksiniz!

Gençler Güleceksiniz!
 

 
Adapazarında geçen gün belediye otobüsüne bindim, çarşıya gidiyorum. 
Daha önce otobüste tanışıp, sohbet ettiğim öğrenci kızlar beni görünce gülümsediler. Ve yine konuşmaya başladık. (Otobüsün en arka tarafındayız) Bir önceki karşılaşmamızda kızlar gülüşüyordu ve yaşlı bir teyze suratını astı ve şikayet etti, homurdandı. Ben de gülümseyerek, "Teyzeciğim, kulaklarınız ne kadar iyi duyuyor, şükretmelisiniz. ( o masaldan hepimiz biliriz bunu:) Onlar genç. Aşırı ses çıkarıyorlarsa daha güzel bir sözle, hareketle uyarabilirsiniz." dedim. Araba tıkış tıkış. Birden herkesten negatif bir enerji geçtiğini hissettim. Herkes söze katıldı ve gençlerin çok saygısız olduğunu ve susup yolculuk yapmalarını söylediler. Usulünce onlara karşılık verdim.
 
Yolculuk bitmişti, indik. 
Kızları görünce sevinmiştim. Esprili gülümseyerek; "Nasılsınız, ne güzel gülümsüyorsunuz, gülümsemeye devam" dedim. Bir tanesi "Ama teyze, bu yaşlıları memnun edemiyoruz, yer veriyorum, kızıyor, gülünce de kızıyorlar" dedi. 
 
"Toplu taşıma araçlarında, toplu yaşam alanlarında belirli kurallar var. Kimse kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde, sohbet edebilir, gülebilir." dedim. Arkadan sert bir erkek sesi "GÜLMEYECEKSİN" demez mi. Döndüm ve "Beyefendi, öncelikle 'gülmeyeceksin' diyemezsiniz ve emir kipi kullanamazsınız. Konunun evveli var. Siz o olaya dahil değilsiniz. Onlar genç, daha hoş bir sesle uyarı yapabilirsiniz."
 
Adam "Şeytannn, sen sus" diye karşılık vermez mi. 
Gülümsedim ve "İslam hoş görü dinidir. Nerede sizin hoş görünüz? Şeytanım öyle mi? Ne yapacaksınız? Taşlasanıza". diye çıkıştım. Adamın yanındaki kadın "Utanmaz kadın sus, adam konuşuyor" diye söze balıklama atladı.
 
Bütün otobüstekiler bize bakıyor, herkes, gençler sus pus oldu. Kadına döndüm "Sen kocana biat edebilirsin. Beni kendinle karıştırma. Haddinizi bilin. Kadın erkek eşitliği var. Kimsenin kimseden üstünlüğü yok. Senin kocan bana "şeytan " diyerek hakaret edemez." dedim ve gençlere döndüm. Karı koca hakaretlerine devam ediyordu. Onlarla artık ilgilenmedim.
 
Gençlere "Sizin özgürce düşüncelerinizi söylemenizi, tartışmanızı, düşünmenizi, daha çok düşünmenizi istiyorum. Bunlar gibi karanlık, yobaz insanlar sizi yıldırmasın. Bu memleket bizim... Gülün, gülümseyin..."
 
Kızların yüzü aydınlandı...
İneceğim durağa gelmiştim. İnerken kızların arkamdan seslendiklerini işittim "Teyzeee, yine karşılaşalım! Yine görüşelim! Yine konuşalım!" dediğini duydum. 
Yüreğim pır pır etti. Gençler aydınlık yarınlarımız ...
 
Kimle konuşursanız konuşun üsluba ve ses tonuna dikkat edin lütfen!
 
Sevgiyle kalın Ayçiçeğidaşlarım ... 
 
Nil Alaz
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sakın sol elinizle falan yemek yiyenlerden misiniz, size şeytan demişler çünkü..İnsanlarımızın bu hale gelmesi ve o çocukluğum ve gençliğimin geçtiği güzelim ve nahif İstanbulu ne hale getirmiş üzüldüm ,kız kardeşim de hala orada yaşıyor ve aynı şikayetlerde, Cehaletin maalesef yozlaştırdığı insanlarımız bir de ayırım tehlikesinde ,o sığındık dedikleri dinin birinci öğretisi her şeyin ve herkesin "bir"olduğu ana bazında olan biteni anlatır ve insanlara aklını çalıştırmayı birinci düstur olarak belirtir.. Oysa insanımıza okumak ve o aklı çalıştırmak çok zor gelir yani gayret göstermek,bir bilenin peşine takılıp sürüklenmek ve onu yüceltip ağzına bakmak en kolay yol.. Cesaretiniz ve gençlere yönelen tavrınız takdire şayan ,var olun..

türkay gür 
 17.02.2018 10:30
 

"ayçiçeğidaşlarınıza" sevgiler kaktüsgiller ve yolculuğun başından sonuna hiç susmadan yüksek sesle konuşan, tüm aile seceresini toplu olarak öğrendiğimiz büyükler görebilsin diye otobüslere, minübüslere bilumum toplu taşıma araçlarına eskiden hastane duvarlarına asılan "sus" panoları asılsın istiyorum. Bütün gençlere ise sizin gibi yoldaşı olsun dilerim sevgilerimle

Cemile Torun 
 16.02.2018 23:59
Cevap :
Yazdığınız gibi Cemile Hanımcığım...Her yanda tipik davranışlar sergiliyorlar. İnsanca yaşamak tek istediğimiz. Fikriniz güzel. Uygulanabilir olup olmadığını düşündüm. "Sus" işaretli panoları, levhaları assak da değişen bir şeycik olmaz. "Çiçeklere basmayınız" tabelasının olduğu yerdeki çiçeklerin izi kalmamıştır. Eğitim şart. Aydınlık olan ne varsa karartılıyor. Birlik olmamız ve sesimizi daha çok v gür çıkartmamız gerek. Çok teşekkür ederim saygı ve sevgilerimle...  17.02.2018 13:15
 

Yazınızı okuyunca bu tip saygı yoksunu kişilere karşı olgunluk göstemenizi takdir ediyorum, ne yazık ki, zaman zaman böyle olaylarla karşılaşıyoruz. Sağlık esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 15.02.2018 20:33
Cevap :
Böyle olaylarla karşılaşma olasılığımız ciddi artış gösterdi. İnsan olarak karşı tarafı da anlamak istiyorum. V kışkırtmalara karşın sakinliğimi korumam şart. Aklımızı kullanmalıyız. Gençleri çok seviyorum v onlar için yapmam gerekenleri yapıyorum...Çok teşekkürler..Saygılar, selamlar...   16.02.2018 12:56
 

Sabrınıza ve tahammül gücünüze hayran kaldım sn. Alaz...

Kenan ışık 
 15.02.2018 0:56
Cevap :
Büyüdüğünüz bir şehrin, insanlarının yozlaştığını görmek hiç kolay değil. Ne zaman belediye otobüsüne binsem buna yakın olaylar yaşıyorum. Uzaydan gelmişim gibi bakıyorlar. Kendimi çok yabancı hissediyorum. Gençlere örnek olmam gerekiyor. Haklarını korumanın bu yolu da varmış, dayatmalara hayır diyebilecekleri gücü toplayabileceklerini anlamalarını istiyorum. Hiç tanımadığı ama sürekli aynı güzergahta yolculuk yapan insanların birbirlerine gülümsemesi gençlere artı etki yapar. Bu ortamı onlara sağlamalıyız. Cahil ve cühela kişilerin kışkırtmalarına karşın sakinliğimizi korumalıyız. Yoksa, onların seviyelerine ineriz ve ortalığı kan götürür. Sürekli tetikte yaşamakta çok yorucu. Düşünün, belediye otobüsüne biniyorsunuz ve sürekli ilahi çalıyorlar. İtiraz ettiğiniz zaman da sesini daha çok açıyorlar. Hiç kimsenin gıkı çıkmıyor. Gençlerin okul çıkış saatlerinde otobüse binmeye özen gösteriyorum. Kaynaşıyoruz...Onlarla kısa kısa da olsa sohbet etmek çok hoşuma gidiyor. Teşekkürler  15.02.2018 13:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 2948
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 276
Kayıt tarihi
: 23.10.10
 
 

Aklınla, kalbinle insanlık davası peşinde koşturan bir insan. Okur-yazar... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster