Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '06

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
7033
 

Gençler ne dinliyor?

Gençler ne dinliyor?
 

Benim 16 yaşındaki Gizem kızım, rock, pop dinliyor. Hep isterdim Türk sanat ve halk müziğine ilgi duysun…

Ege Üniversitesi’nde (EÜ) öğrenim gören gençlerin müzik tercihlerini belirlemek amacıyla bir anket düzenlendi. Ege Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, araştırmaya katılan 100 öğrenciden 70’i dinledikleri müziğin "kişiliklerini yansıttığını" belirtirken, 30’u "bireyin kişiliğinin belirlenmesinde müzik tarzının etken olmadığı" görüşünü savundu. "Müzik sizin için ne ifade ediyor?" sorusunu, gençlerin yüzde 36’sı "eğlendiriyor", yüzde 34’ü "dinlenmemi sağlıyor", yüzde 23’ü "hayat tarzı" diye yanıtladı. Yüzde 7’lik bölüm ise değişik cevaplar verdi.

Yüzde 24’ü Türkçe pop müzik dinliyor!

Gençlerin yüzde 24’ü Türkçe pop müzik, yüzde 20’si rock müzik, yüzde 15’i arabesk-fantezi müzik, yüzde 12’si ise yabancı pop müzik dinlemeyi tercih ediyor. Yüzde 29’luk bölüm ise Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, özgün müzik ve metal müzik dinliyor.

Farklı müzik türlerini tercih eden gençlerin yüzde 42’si kendilerini buldukları, yüzde 49’u eğlendirici olduğu, yüzde 9’u ise gerçek yaşamı anlattığı ve çevrelerinden etkilendikleri için bu tarzı dinlediklerini ifade etti. Gençlerin yüzde 70’i sanatçıların yorum gücüyle müzik tarzını ön planda tuttuklarını, yüzde 17’si kişiliklerini sevdiklerini, yüzde 4’ü de sanatçıların fiziksel görünümünden etkilendikleri kaydettiler. Bu soruya öğrencilerin yüzde 9’u da değişik yanıtlar verdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı daha yeni okudum. Ben de gözlemlediğim kadarıyla benim yaşımdaki gençlerin çoğunda özenti bi müzik anlayışı olduğunu farkettim. Mesela artık çoğu genç rock müzik dinliyor ve sanki her rock müzik dinleyenlerin siyahlara bürünmesi gerektiğini düşünüyorlar , öyle de hareket ediyorlar. Fakat sorsanız rock müzik alanında kendilerini geliştirmiş enfes müzik yapan müzisyenler hakkında pek bişey söyleyemezler. Yine de "ben rockçıyım!" demekten de kendilerini alamazlar. Bilindik bi kaç şarkı dinleyerek kendilerine bu sıfatı etiketlemeye çalışırlar. Ben şu sıralar pek fazla tanınmayan fakat çok kaliteli müzikler yapan müzisyenleri arayıp tarayıp buluyorum, dinliyorum. Biraz da İrlanda müziğini araştırmaktayım. Bence müzik konusunda ne kadar çok araştırma yaparsak dünya görüşümüzün açısı ve dinleyici kalitemiz o kadar çok artar.

Tuba Kardelen 
 10.09.2007 22:17
Cevap :
Sevgili Tuğba, fikirlerine kesinlikle katılıyorum. müziğin evrensel olduğunu düşündüğümüzde...Bence her türlü müziği araştırıp iyisini bulmak ve dinlemek...güzel bu olsa gerek...Sevgilerimle  11.09.2007 13:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 1565
Toplam mesaj
: 176
Ort. okunma sayısı
: 4520
Kayıt tarihi
: 05.06.06
 
 

İstanbul Kadıköylüyüm.Yardım seven, sevimli bir insan olduğumu söyler dostlarım... Eşimi, kızımı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster