Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '19

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
81
 

Gençler Nereye?

KONDA araştırma şirketi Genel Müdürü Sayın Bekir Ağırdır, gençler arasında “dindarlığın” gittikçe azaldığını ifade etmiş.

Burada, bu yazıda, rakamlarla uğraşmayacağım.

İsteyen, KONDA şirketinin web sitesinden istatistiklere erişebilir.

Dindarlık ve dindarlaşmanın gençler arasında azaldığının söylenmesi, demek ki siyasal iktidarlarca bunun bir baskı yöntemiyle empoze edilmesinin geçerliliğinin başarısızlığını göstermektedir.

----*----

Şu bir gerçek… Metropolleşme ve aşırı göç ile birlikte büyük kentlerin aşırı yerleşime açılmasıyla beraber, kırdan kente göç, burada yetişen gençlerin kendinden önceki kuşaklara göre çok daha farklı bir sosyal çevrede yetişmesine vesile olmaktadır.

----*----

Tabii genç kitlenin mikro teknolojik aygıtların yeşerdiği ve geliştiği bir dönemde, eski kuşaklarından farklı bir yaşam tarzlarının olması, yine hayata bakışlarının daha “özgür karakterli” olması, itaat ve biat gibi karakterlerine uyuşmayan davranış örüntülerini reddetmeleri, tüm bunlar gençlerin yaşam değerlerini farklılaştırmaktadır.

----*----

Bu bağlamda, gençlerin, İslam dininin dışında bizim kültürümüze uymayan farklı inanç alternatiflerine yönelmeleri, aralarındaki iletişimde, ilişkilerinde, davranışlarında, teknolojinin de etkisiyle daha bağımsız hareket etmelerine neden olmaktadır. Şunu da ekleyelim: Şuanki cari iktidar, İslami kodları bir hayli fazla olan bir siyasal hareket. Kendilerinden önceki partilerinden bağımsız olduklarını anlatabilmek için, kendilerinin “muhafazakâr demokrat” olduklarını ikrar etmişlerdi. Bu KONDA araştırma şirketinin verilerinden de anlaşılacağı üzere, gençler, “mahalle baskısı” olarak addedilecek dayatmalardan da, zımnen itaat ve biat’e zorlanmaktan da hoşlanmıyorlar.

 

Yalnıztürk, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elbette ki zaman durmaz ve hızla gelişir bu nedenle de genç nesillerin dini inançlarının giderek zayıflaması beklenen hatta çok çok geciken bir durumdur. Çünkü bir toplumun dindarlık oranı onun "aydınlama" olgusunun da açık bir göstergesidir. Gelişmiş batılı ülkelerde Dindarlık seviyesi % 20'nin altına düşmüştür. Bizde ise tersine dindarlık seviyesi hala % 80'in üstündedir ve bu nedenle de gelecek yüz yıllarda gençlerimizin kat edecekleri daha çok uzun bir yol olduğunu düşünüyorum. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 13.12.2019 21:15
 

Gençler, öncelikli gereksinimlerin göz ardı edildiği, dahası hiç bir ümit görmedikleri bir ortamdalar. İşsizlik ve ilgi alanlarından çok uzaklarda yaşamlarını şekillendirdiklerinden olsa gerek, manevi değerlere bakış açıları giderek farklılaştı.

Yalnıztürk 
 13.12.2019 18:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 513
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 75
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster