Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
337
 

Gençlerimiz nereye gidiyor?

Gençlerimiz nereye gidiyor?
 

Bugün bir arkadaşımın internet kahvesine gittim. Dershanenin altında bir yer. İçerisi çok kalabalıktı. Genelde oradakilerin tümü öğrenciydi; Kızlar çoğunluktaydı, yaş ortalaması 15-16 gibi. Ellerinde birer sigara, ağızlarında küfür ve argo konuşmalar!

Bu ortamı görünce gelecek için kaygılanmadım desem yalan olur. Böyle sorumsuz bir gençlik mi yetiştiriyoruz? Pırlanta gibi çocuklarımız küçük yaşta bu sinsi ve acımasız maddenin esiri oluyorlar. Sigarayla kalsa iyi, bir süre sonra uyuşturucu ve alkol bağımlılığı kendiliğinden geliyor. Küçük yaşlarda, ben artık büyüdüm, kendim oldum hevesiyle başlayan, bu alışkanlık bir süre sonra tiryakiliğe dönüşüyor. Anne baba da içiyorsa ve çocuğuna göz yumuyorsa, geri dönülmez bir yola giriyor çocuklar.

Hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan yük getiriyor aileye. Ailenin durumu iyi değilse, bu kez çocuk ya borçlanıyor arkadaşına veya sağdan soldan gizli gizli alarak başka bir kötü alışkanlığa, hırsızlığa yöneliyor. Kötü alışkanlıklar bir başka kötü alışkanlığa götürür her zaman. Sigara ile uyuşturucuya alıştırma artık çok yaygın bir yöntem. Eskiden sadece filmlerde kızları kandırmak için uygulanan bir yöntemdi. Şimdi simitlerin, meşrubatların, tostların içine bile katılıyor. Okullarda yasak olmasına rağmen ilköğretim çocukları okulun hemen dışında yakıyor.

Genelde büyüklerin bu konuda örnek olması gerekiyor. Ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz göz bebeklerimizin bu mikroptan uzaklaşması dileğiyle.

Ben henüz tam alışamadım blog yazmaya. Yazılarımı kaydediyorum ama kategori ya da gruplar uymuyor geri dönüyor. Alışana kadar kusuruma bakmayın!

İyi günler dilerim herkese.

SPORTMAN07

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlk defa sizin sayfanızı tanıyorum. Çok iyi bir konu seçimi ve işleyiş. Hassasiyetiniz, hassasiyetimizdir. Anne ve babaların okulu olmalı. Onları eğitip bilinçlendirmeli. Gerekirse sıra dayağına çekmeli. Bir eğitimciyim ve çocuk "öğüdü yuvada alıyor" maalesef bizlerin çalışması lokal kalıyor. Selam ve saygılarımla..

murat ertaş 
 07.01.2008 10:35
Cevap :
sevgili arkadaşım,yorumun için teşekkürler.Tüm güzellikler seninle olsun. Hoşçakal.  11.01.2008 16:18
 

Bir de sigara yasak oralarda. Gençlik yapmayın etmeyini yapın edin anlıyor. Fazla globalleştik. Dünyanın sorunu bizim de sorunumuz olmaya başladı. Ailelere çok iş düşüyor. Bir de televizyonlar işi bozuyor. Kabadayılık özendiriliyor. Sağlıklı bir nesil yetişmez böyle...

Ahmet Balcı 
 30.12.2007 18:12
Cevap :
teşekkürler aynen katılıyorum  31.12.2007 18:05
 

Aman da aman, yazılar peşpeşe çıkmış...ne güzel...Sigara hayatta en sevmediğim ve kızdığım şey...anne baba içiyorsa eğer çocuklarına kızmaya hakkı yok bence...çocuklar büyükleri örnek alır unutmayalım..seni de kutlarım içmediğin için..sportmen abim benim..selamlar..

Fatma Köse  
 30.12.2007 10:45
Cevap :
güzel yorumların ve uğraşların için binlerce kez teşekkür... YEeniyılınız kutlu olsun SAĞLIK VE MUTLULUK EVİNİZİ TERKETMESİN  30.12.2007 16:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 395
Kayıt tarihi
: 21.12.07
 
 

Emekli bankacıyım. Antalya'da yaşıyorum. Kitap okumak, müzik dinlemek, fotoğraf çekmek, deniz kenarı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster