Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '09

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
540
 

Gençliğe hitabe!

Gençliğe hitabe!
 

Tek......


Bugün buraya dolu şeyler yazabilirim. Bütün ürkütücü sahneleri buraya koyabilirim. Şaşırılıcak bütün olayları buraya aktarabilirim. Atatürk ve diğer atalarımızın yani ölen binlerce aydın kesimimiz için binlerce sahne koyabilirim buraya. Ne yazık ki insanların bundan anladığı yok. Ülke nasıl bir karmaşa içerisinde kimsenin tınladığı veya umursadığı yok. Çok üzücü bir olay. Ben sadece bugün gerçekten yaşadığımız rahatlığın kıymetini bilen ve sahip çıkan, Atatürk'üne ve atalarına saygıyı eksik etmeyen, onların gittiği yolda ilerleyerek ülkeyi kurtarma çabaları içerisine giren ve herşeye rağmen savaştan değil, barış yanlısı olarak bu ülkeyi aydın ve ilim çercevesi içinde kurtarmaya çalışan ve sahip çıkan tüm gençlerin 19 Mayıs 1919 Atatürk ü Anma, Spor ve Gençlik Bayramını kutluyorum. Ve son olarak ise:

GENÇLİĞE HİTABE

Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
20 Ekim 1927

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 574
Kayıt tarihi
: 08.05.09
 
 

Hayata dair çok fazla beklentim var aslında, fakat bu beklentileri karşılayabilcek zamanı yaratma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster