Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '11

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
554
 

Gençlik ve girişimcilik

Gençlik ve girişimcilik
 

Ülkemizde gençler arasında son yıllarda giderek artan bir eğilim var: Devlet işinde çalışmak! Elbette devletimiz için çalışmak önemlidir ama ülkeyi ayakta tutan sadece devlet değil, birlikte çalıştığı özel sektördür. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, liberal düzenin bir kültür olarak yerleşebilmesi için girişimcilerin önemi büyüktür. 

Elbette gençlerin bu eğiliminin haklı sebepleri vardır ama çoğu, girişimcilik kültürü olmamasına bağlanmaktadır. Girişimcilik sadece bir cesaret işi değil aynı zamanda akıl, perspektif ve çok çalışmayı da beraberinde getirmektedir. O zaman girişimciliği teşvik etmek için neler yapılabilir? 

Öncelikle hızlı büyüyen inovatif şirketlerin oluşabilmesi için, gerek üniversite gerekse Ticaret ve Sanayi Odaları, KOSGEB, ISGEM, Genç İşadamları Derneği ya da diğer benzer derneklerin ortak hareket ederek, bölgedeki gençlerin dikkatini çekmeleri gereklidir. Dikkatler, belki yarışmalar belki de iyi örneklerin sunulduğu konferanslar aracılığı ile yapılabilir. Ancak bundan sonrası daha önemlidir, yani dikkati girişimciliğe çekilmiş bir genç neler yapacaktır? 

Bu konuda eğitim programlarının açılması şarttır. Girişimciliğin dörtte biri doğuştan/aileden geliyorsa, geri kalanı eğitimden geçiyor. Bu konuda Mersin’de başarıyla uygulanmış bir örnek var: Girişimci 33 Projesi. Hatta bu konuda bir de proje nasıl yürütüldü, kimlerden oluşuyordu, hangi eğitimler verildi v.b. konuları içeren Girişimcinin El Kitabı adında bir de yayınları var. Okuyucu daha detaylı bilgi almak isterse MTSO veya MEGIAD’dan bu kitabı isteyebilir. Bu projenin başarısı, kesinlikle sadece teorik olmayıp, pratik olarak gençlerin ellerinden tutulmuş olmasında yatmaktadır. Yani gençlerin bir de “koç”ları vardı. Hayata geçirmek istedikleri yenilikçi fikirleri olup, nasıl yapacaklarını bilemeyen gençler arasından yarışma usulü programa kabul edilen gençler, gerek yurtiçi ve gerekse yurt dışı deneyimlerle iş hayatına atılmışlardır. Projenin kazanımları şu şekilde dile getirilmiştir: 

· Gençlerin bilinçli olarak fikirlerini hayata geçirmeleri gerektiği yönünde farkındalık yaratılmış 

· Gençlere, her zaman inovatif fikirlerin değerli olduğu gösterilmiş,  

· Gençler, kendi şirketlerini kurmaları yönünde cesaretlendirilmiş,  

· Mersin Üniversitesi’nde Girişimcilik ve Inovasyon Sertifika Programının konulması sağlanmış 

· Mersin Technoscop önderliğinde her sene gerçekleştirilen Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasının başlaması sağlanmıştır. 

ODTU Teknokent, Yeni Fikirler ve Yeni İşler yarışmasının Türkiye’deki başarılı önderi durumundadır. Son aylarda Bloomberg TV’de gösterilen Dragon ve Dragon Türkiye programı ise yine gençlerin ufuklarını açıcı yöndeki değerli nadide programlardan biridir. 

Bursa’nın da inovatif fikirlerini hayata geçirecek gençler için fırsatlar yarattığı, yaratacağı ve önce Bursa’ya ama sonra ülkeye ve insanlığa katkı sağlayacak girişimcilik kültürün geliştirilmesi için zaman bu zamandır. 

Bu yazı, Bursa Hakimiyet Gazetesi İnsan Kaynakları için hazırlanmıştır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2542
Kayıt tarihi
: 27.05.11
 
 

Çoklu paydaş ortamında çalışma yeteneği, özellikle inovasyon ve kümelenmeyi teşvik etmek için kamu k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster