Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '09

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
322
 

Genel Hatlarıyla...

Genel hatlarıyla maneviyat

“Kişi hayatında birçok olaylar yaşar, hayal kırıklıkları, kafa karışıklıkları olduğu gibi, heyecanlı, haz dolu izlenimlere de sahip olabilir. Fakat ne koşulda olursak olalım, maneviyat her şeyin üzerinde olmalı. Kişi, Yaratan tarafından verilen koşulun (ki bu koşul ne olursa olsun) üzerine çıkmalı ve kendisini manevi yola yönlendirmeli. Kişi kendine gelen hislerle değil, bunun üzerinde, kendisine bu hisleri verenle ilişki kurmaya önem vermeli. Tüm problemimiz bu. Çünkü kişi her zaman kişisel duygularının, düşüncelerinin içine düşer. Bu durumda kişi, Yaratan’dan koptuğunu düşünür fakat Yaratan’ın bu koşulları kendisi için özellikle verdiğini düşünmez. Kişinin Yaratan’dan kopup kopmadığı burada görülür. Aslında sınav denilen şey de budur.

Maneviyatta amaçlanan, insanın Yaratan ile bütünleşmesidir. Yaratan ile bütünleşme nedir? Kendim için almaktan Yaratan için almaya geliyorum demektir. Bu, ne anlama gelir? Ben hayatımı egoizmim doğrultusunda kurmaktan vazgeçip Yaratan yönünde inşa ediyorum. Bu noktada, O’nun gibi olmayı seçiyorum.

O’nun gibi olmak nedir?

Ben ihsan edici olmayı benimsiyorum; benden başka diğerlerinin de varolduğunu görüyorum ve onlara Yaratan’la bütünleşmek niyetiyle yardım ediyorum/hizmet ediyorum. Niyetim belli; O’nun gibi olmak/O’nunla bütünleşmek. Çünkü geldiğimiz kaynak O ve biz de O’na dönmeliyiz. Aksi durumda; dünyada gün geçtikçe daha çok gelişen ve popüler olan egoizm, insanoğlunun hayatını cehenneme çevirecektir .”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 557
Kayıt tarihi
: 30.10.08
 
 

Önlisans mezunuyum, İstanbul'da bilişim sektörüne dönük bir firmada danışman asistanı olarak çalışıy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster