Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '06

 
Kategori
Genetik
Okunma Sayısı
938
 

Genetik nerede Türkiye orada

Genetik nerede Türkiye orada
 

Yıl 2006. Bundan 1-2 kuşak öncesi bu yıllar için insan sınırlarını zorlayacak gelişmelerin yaşanacağı dönemler olarak hayal etmişlerdi büyük ihtimalle; nasıl biz bundan 20 sene sonrası hakkında şimdi çok uçuk gelebilecek hayaller peşinde koşuyorken...

Evet, basit yara tedavileriyle çağlar öncesinde başlayan tıp sevdası günümüzde kimya ve biyoloji bilimleriyle de kesişerek inanılmaz geniş bir çehreye büründü. Son 100 yıldır başka bir bilim dalı da gündemde artık: Genetik...

Neler olduğunu anlatabilmek yerine nerelere gelindiğinden bahsetmek daha önemli olacak. Günümüzde artık her türlü kalıtsal hastalık konusunda bilim dünyasının bir fikri var. Sebebi biliniyor en azından, hala çözüm bekleyenler olsa da. Artık tedaviler moleküler düzeyde yapılmakta, hasta sadece basit bir kan alımıyla ve bu kanla yapılan testlerle sağlığına kavusturulmaktadır. 1996' da klonlanan koyun Doly ile kamunun dikkatini çeken genetik ailesi zamanla çok yol katetti. Bazı basit bakterilerle başlayan serüven insan genetik şifresinin çözümüyle devam etti. Günümüzde artık doğum öncesi tanı ve müdahale hayat kurtarmakta ve ebeveynlerin doğum sonrası karşılaşabileceği hoş olmayan sürprizlere engel olabilmektedir.

Türkiye...Kimilerine gore uygarlıkla geri kalmışlık arasında kalmış bir tampon ülke. Her alanda olduğu gibi Genetik alanında da iki farlı kültürün etkisini hisseden bir yapıda. Avrupa'dan aldığı esintiyi Ortadoğu ülkelerine de iletmekte..

Kanser, bazı ölümcül genetik rahatsızlıklar gibi durumlarda kök hcre tedavilerine başvurmaktan çekinmeyen nadir ülkelerden. Kök hücre nedir? Kök hücre vücut hücrelerinin sinir hücresi, kemik hücresi vb. şekillere dönüşmeden önceki ata hücresi diye nitelendirilebilir. Doğum sırasında kordon kanında bulundan kan hücreleri; dondurulup ilerde meydana gelebilecek olası genetik hastalıklarda kök hücre naklinde kullanılabilecek ve transplantasyon gerekmeden sadece transfer ile sorun halledilebilecektir.

Geri değiliz, en azından açık ara değil geriliğimiz. Zaman genetik dünyasında daha aktif olmamızı sağlayacak, hergün yeni sürprizlerle karşılasmaya devam edeceğiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 884
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Acı Badem Genetik Tanı Merke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster