Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
308
 

Genetiksiz organizmalar

Öncelikle İstanbul Üniversitesi Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar hocamıza teşekkür ediyorum...

GDO(Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar), sözde bazı şeyleri daha iyi yapmak için tasarlanmış fakat şu an tamamen TİCARİ amaçlar doğrultusunda kullanılmaya başlanmış, kötü amaçlı yaratıklardır. Aslında çok da gerekli olmayan bu tip şeylerle daha çok Amerika kıtasında uğraşılmaktadır. Neden mi? Çünkü doğal olan her şeyi yok etmeye tüketmeye başladılar. Hani "Alın Verin Ekonomiye Can Verin" sözü var ya, tam Amerikalılar için söylenmiş bir politika. Son derece tüketim çılgınlığı, bilinçsiz alışverişler vb...

Amerika hayatını gören herkes onlar gibi olmak istiyor. Ama nedense bütün bozduklarını düzeltmeye çalışanlar da onlar. Sizce insanlar çok hata yapıp, çok tamir mi yapmalıdır? Tabii ki hayır. Bunun bir de psikolojik düzeyde olduğunu düşünün. İnsanı sürekli üzüp, tamir etmek nereye kadardır? Elbet bir gün tükenip, depresif ataklar geçirecektir. Neden bütün hastalıklar Amerika'dan kaynaklanıyor, neden bütün teknoloji Amerika'da? Onlarda olmak zorunda çünkü dünyaya en az değer veren kişiler onlar.

Bugün benim de saçma bulduğum "Evidence Based Medicine" yani, kanıta dayalı tıp sisteminde istatistikler ön planda. Türkiye'ye de son 10 yıldır bulunmaktaymış. Peki, nedir bunun bu kadar tutulmasını sağlayan? Çok basit, eğer bir yerde tıkanıyorsan, kolayına başvurursun bu da öyle bir şey. Bir ilaç bulursun, istatistiksel test yaparsın ve anlamlı bir sonuç çıkar. Ama bu anlamlı sonucun mantığını kimse bilmez. Yani Fiziksel ya da Kimyasal sebebi tam olarak bilinmez ve günümüzde bir çok ilacın temelinde de bu vardır.

GDO ne peki? Bir yiyeceğin, istenmeyen genini atmak ya da bir özellik kazandırmak için yeni bir gen nakletmektir. Bunu gerçekleştirirken de zorunlu olarak geni reddetmeyi önleyici başka bir gen de nakledilmekte. Bu kadar yapaylığın içinde, hiç bir farkın yaşanmaması mümkün mü? Elbette değil. Yukarıda ilaçların Fiziksel ve Kimyasal sebebinin tam olarak anlaşılamadığından bahsetmiştim. Peki, Fizikte kanıtlanmış olan bir ETKİ_TEPKİ kuralı var. Eğer sen bir şeye ne kadar çok müdahele edersen, tepkisi o kadar çok olacaktır. Bugün GDO denilen şeyleri kullanmak belki yakın zamanda zarar vermez, belki de verir ama şu kesin ki kullanım süresi ile doğru orantılı olarak o kadar çok zarar görülecek.

Neden? Çünkü sadece ticari meseleler yüzünden. Türkiye'de GDO lu ürünler ile organik ürünlerin sınıflandırılması yasaklandı. Çünkü, Türk milleti neyin ne olduğunu bilse kesinlikle kötü olanı satın almayacaktır. Hükümet bunu biliyor, tarım ve köy işleri bakanlığı bunu biliyor. Ehh, arada nasıl bir anlaşma olduğunu siz düşünün. Halkın hayatını böyle büyük bir tehlikeye atan kişilere güvenebiliyor musunuz hala?

Hocamdan çok güzel bir söz duydum. "Doğada bulunan bir şeyin daha iyisini yaptığınızı düşünüyorsanız, yaratanı reddediyorsunuz demektir" Bu sözü önce düşünün biraz, sonra hak vereceksiniz eminim. Eğer hak verip de hala GDO ya karşı çıkmıyorsanız ve bu hükümete güvenim tam diyorsanız bu sizin mantıksız, düşüncesiz, paracıl bir zihniyete sahip olduğunuzu gösteren bir görüntü çizer. Ben teknolojik gelişmelere karşı değilim. Sadece ticarileştirilerek, insan hayatını tehlikeye sokmaya karşıyım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3113
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster