Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '16

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
3543
 

Geniş cilt gözenekleri için en güncel tedavi alternatifleri

Cildimiz tüm vücudumuzu saran bir örtüdür ve  üzerinde bulunan gözenekler vasıtasıyla nefes alır . Gözenekler kıl folikülleri ve yağ bezi kanallarının deriye açılma noktalarıdır. Deriyi dış etmenlerden ve mikroplardan koruyan sebum adı verilen yağın, deri yüzeyine taşınmasını sağlarlar.

Gözenek genişlemesi en çok yağlı ve karma cilt yapısına sahip kişilerde; yanaklar ve bölgesinde görülür. Genetik yatkınlık, hormon bozukluğu, kullanılan bazı ilaçlar, doğru olmayan beslenme alışkanlıkları ve kötü cilt bakımı  gözeneklerde genişlemeye neden olan faktörlerdir. Ayrıca yaşla beraber kollajenin azalması sonucu derinin sarkmasıyla gözenekler iyice belirginleşir.

Cilt gözeneklerinin genişlemiş olması kişileri öncelikle estetik açıdan rahatsız eder. Çünkü gözenekler ne kadar sıkı olursa cilt o kadar pürüzsüz, yumuşak ve genç görünür.  Genişlemiş gözenekler ter, yağ ve kir ile dolarak tıkanmaya yol açar, tıkanmış gözenekler ise bir süre sonra genişlemeye başlar. Bu durum kısır bir döngüye yol açabilir. Bu nedenle genişlemiş gözeneklerin tedavisi çok önemlidir.

Cilt gözenekleri sıkılaştırma tedavisi, bu sorunu azaltmaya yönelik birtakım uygulamaları kapsamaktadır. Uygulanacak yöntem; uzman dermatoloji hekimi tarafınca kişinin cilt yapısına göre belirlenir.

Genişlemiş gözeneklerin tedavisinde birinci basamak; temizliktir. Cildin uygun ürünlerle günde iki kere temizlenmesi çok önemlidir. Temizliğe ek olarak, cilt yapısına uygun tonik kullanımı ile gözenekler ter , yağ ve kirden arınır. Gözenekleri küçültmek için lokal olarak A vitamini, glikolik asit ve salisilik asit içeren soyucu kremler kullanılabilir. Bu ürünlerin etki mekanizması ciltte mikrosoyma etkisi ile gözenek derinliğini azaltmak ve kolajen yapımını uyararak gözeneklerin daralmasını sağlamaktır.

Gözeneklerin tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri fraksiyonel lazer uygulamasıdır. Fraksiyonel lazer tedavisi ile; derinin üst tabakası kontrollü bir şekilde soyulur. Cilt altında yeni kollajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme oluşur. Yeniden yapılanan sıkı deri gözenekleri daraltır. Tedavi ayda bir olacak şekilde ortalama 4-6 seans olarak yapılır .

Gözenek tedavisinde lazer tedavilerinden çekinenlere dermaroller veya dermapen uygulanabilmektedir. Dermaroller, bir silindir üzerinde sıralanmış mikroiğneleri olan bir tedavi aracıdır. Cilde uygulandığında  silindir üzerindeki iğneler deri üzerinde hareket ettirilerek mikrokanallar açar. Dermarollerın açmış olduğu bu mikrokanallar, deri tarafından  yara gibi algılanır ve aslında ortamda yara olarak görülebilecek bir durum olmamasına rağmen deri kendi içinde bir tamir mekanizmasını başlatır. Ayrıca açılan mıkrokanallardan topıkal olarak uygulanan çeşitli büyüme faktörleri,vitamin ve antioksidanların cilt altına normalden 200 kattan daha fazla geçişi sağlanır. Böylece bağ dokumuzu oluşturan kollajen, hyalüronik asit, elastin fibrillerin sentezlenmesi ile  gözeneklerin daralması sağlanır. Geniş gözenekli deride 0.5 ile 1mm’lik mikroiğneleri olan dermaroller ile 2 haftada bir; en az 4 seans yapılan tedavi; gözeneklerin belirgin şekilde sıklaşmasına yardımcı olur.

Genişlemiş gözeneklerin tedavisinde kımyasal peeling uygulamaları da sıklıkla kullanılmaktadır. Peelingin kelime anlamı soymadır. Kimyasal peeling yani kimyasal cilt soyma tedavisinde deriye cildin soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır. Amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve ardından gelen cilt yenilenmesinin avantajlarından faydalanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır.Bu işlem ile, derinin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma süreci başlar, kolajen sentezlenmesini uyarılır. Böylece gözenekler sıklaşarak, pürüzsüz ve sağlıklı cilt görünümü elde edilir.

Bir diğer tedavi yöntemi olan radyofrekans tedavisi ile cildin üst tabakası mikro iğnelerle uyarılır ve bu alt tabakaya iletilir. Cildin alt tabakasına iletilen fraksiyonel radyo frekans enerjisi kolajen dokusunun uyarılmasını sağlar. Uyarılan kollajenler ciltte ve gözenekte sıkılaşma etkisi oluşturur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1332
Kayıt tarihi
: 06.01.14
 
 

1983 yılı, İstanbul doğumlu olan Dr. Selda Yıldırım, sağlığa ve güzelliğe olan tutkusu ile 2006 y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster