Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '12

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
1613
 

Genişleyen Güneş Dünyayı ne zaman yutacak?

Genişleyen Güneş Dünyayı ne zaman yutacak?
 

Güneş genişleyip dünyayı yutacak mı?

Böyle bir soru cehennemin dünyada yaşanacağını akla getiriyor.

Niçin böyle bir soruyla başladık?

Antalya Kültür Merkezindeki bir Konferansa katıldım ve bu konferansta duyduklarım tüylerimi diken diken yaptı. Bu seminerde duyduklarımın bir kısmını sizlerle paylaşayım istedim.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin (CERN) İsviçre-Fransa sınırında Büyük Hadron Çarpıştırıcısı olarak bilinen merkezde çalışan Prof. Dr. Harrison Prosper, "Biz dünya üzerinde yaptığımız deneylerle, evrenin bundan 14 milyar yıl önce ne halde olabildiğini gördük. Güneş genişlemeye başlayacak, önce Merkür'ü sonra Venüs'ü sonra da dünyamızı yutacak" dediği için. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Antalya Kültür Merkezi’nde ( AKM ) düzenlenen ’Higgs Parçacığı’nın Keşfi ve Evrenin Kaderi Adlı’ konferansta Higgs Parçacığı’nın keşfinde görev alan Prof. Dr. Harrison Prosper, çalışmanın nasıl başlatıldığını ve keşfin nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Konferansa ilgi çok yoğun ilgi vardı. Salonun en arka kısmında kendime yer bulabildim. Kalabalık fazla olunca, salonun havalandırması Antalya’nın sıcağına yetmedi. Bir yandan terlerken, öbür yandan ilginç konferansı izlemeye çalıştım.

Prof. Dr. Harrison Prosper, bilim dünyasının en büyük buluşu olarak nitelendirilen Higgs Parçacığı’nın bulunmasına yönelik çalışmaların atomun bölünmez en küçük parçacık olmadığının keşfedilmesinin ardından başladığını ifade etti. Atomun merkezinde ’çekirdek’ denen çok yoğun bir oluşumun varlığından bahseden Prof. Dr. Prosper, "Bu çekirdeğin etrafında elektron denen parçacıklar olduğunu gördük. Burada olağan dışı görünen şey ortadaki çekirdeğin atomun kendisinden 100 bin kat daha küçük olmasıydı. Düşünüyoruz ki en küçük parçacıklara ulaştık. Bu da sonu değil. Daha devamı var. Higgs, etrafınızdaki her şey her yerde ve her zaman bulunan bir varlık ve bu varlık bize ve etrafımızdaki her şeye kütle izni veriyor. Ana fikir bu" diye konuştu. 

Higgs Parçacığı’nı bulabilmek için çok güçlü bir mikroskoba ihtiyaç duyduklarını ve bu mikroskobu inşa edebilmek için bulabildikleri tek yolun da parçacıkları birbirine çarpıştırmak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Harrison Prosper, CERN’de kurulan ve Higgs Parçacığı’nın keşfedildiği Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın yapısından bahsetti. CERN tesisleri içerisinde iki tünel yer aldığını ve 27 kilometrelik daireden oluşan bu merkezde protonları çarpıştırarak Higgs Parçacığı’nı bulmaya çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Prosper, "Biz 800 trilyon kadar çarpışma yaptık ve kaydettik. Bu tür çarpışma olaylarından 30’ar bin topladık. Bu 30 binden sadece 200 kadarının Higgs Parçacığı olabileceğini gördük" ifadelerini kullandı. 

Higgs Parçacığı’nın bulunmasının önemini de anlatan Prof. Dr. Prosper, "Biz dünya üzerinde yaptığımız deneylerle, evrenin bundan 14 milyar yıl önce ne halde olabildiğini gördük. Evrenin 14 milyar yıl önceki şartlarını dünya üzerinde yaptığımız deneylerle oluşturabiliyoruz. Bu deneyleri yapıp evrenin 14 milyar yıl önce ne durumda olduğunu bilebildiğimiz ve bir kurala bağlayabildiğimiz için bu kuralları kullanarak evrenin bundan 14 milyon yıl sonra ne durumda olabileceğini gösterebiliyoruz. Yüzde 200 dünyamız yok olacak. Dünyanın yok olacağıyla ilgili öngörümüzü bundan 5 milyar yıl sonra görebiliriz. Bu dönemde güneş genişlemeye başlayacak, önce Merkür’ü sonra Venüs’ü sonra da dünyamızı yutacak" dedi. 

Konferans sonrasında derin düşüncelere dalıp, dünya tek ölümsüz canlı olan Deniz Analarının o zamanki durumlarını düşündüm.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3005
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster