Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
466
 

Genital Organ Kanserleri

Kadın genital organ kanserlerinde erken tanı

Günümüzde insan sağlığında kanser konusu önemini korumaktadır. Erken tanı ile tahribatından korunmak mümkündür. Kadın genital organ kanserleri için de bu kural geçerlidir. Bugün için kanserlere neden olan etmenler, virüsler, radyasyon ve stres gibi şeylerdir. Kadında görülen genital kanserler başlıca 5 adettir. bunları sıra ile görelim.

Yumurtalık (ovaryum) kanseri: Erken belirirtisi yoktur. Bunlar karın içine doğru büyüdüklerinden 40 yaşından önce yılda bir, 40 yaşından sonra 6 ayda bir doktora görünüp muayene olmak gerekir. Yani ancak muayene ve ultrasonla anlaşılabirlir. Normalde ya rutin kontrollerde anlaşılabilir ya da ancak ileriki safhalarda karın içinde kitle olarak ele gelir.

Rahim ve rahim ağzı (uterus ve serviks) kanseri: Her ikisi de kendini adet dışı anormal kanama ile belli eder. Kanlı akıntı olur. Parça alınarak (biyopsi) tanı konur. Rahim kanseri daha çok menopozdan sonra görülürken, serviks kanseri daha genç kadınlarda görülür. Rahim ağzı kanserinin nedeni HPV adında bir virüstür ve cinsel temasla bulaşır...

Vajina kanseri: Genital organ kanserlerinin yüzde 1'ini teşkil eder. 45-65 yaşlarında görülür. Nedeni HPV adlı virüstür. Kendini anormal kanama ile bellieder. İleri yaşta görülür ve az rastlanır. Doktor muayenesi ve biyopsi ile kesin tanı konur.

Dış cinsel organ (vulva) kanseri: Kendini uzun süre iyileşmeyen yaralarla belli eder. Buna ilaveten şiddetli kaşıntı, deride sertleşme, renk değişikliği ve kabartı olarak kendini belli eder.

Bu kanserler ne kadar erkenden teşhis edilirse o kadar başarıyla tedavi edilir. O nedenle bu ve buna benzer belirtilerde mutlaka bir kadın hastalıkları doktoruna muayene olmakta yarar vardır...

 Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

     Kocaeli-2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 522
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster