Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
28714
 

Genital siğil tedavi yöntemleri

Vücudunuzda bulunan ve size sıkıntı veren siğillerden kurtulmak için öncelikle ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz. Bilinenin aksine Human Papilloma Virüs yalnızca Genital Siğillerin değil tüm siğillerin sebebidir ve oldukça bulaşıcı bir virüstür. Vücudunuzun neresinde bir siğile rastlarsanız bu siğilin sebebi kısaca adı HPV olan Human Papilloma Virüs’tür.

Siğillerin sebebi bir virüs olduğu için tedavisi mümkün değildir. Çünkü virüs bünyeye girdikten sonra hücrelerin yapısını değiştirerek çeşitli enfeksiyonlara yol açar ve antibiyotik tarzı ilaçlar ile vücuttan atılamaz. Ancak bireyin bağışıklık sisteminin yeteri kadar güçlü olması ile virüs baskılanıp 5-6 yıl içerisinde vücuttan tamamen atılabilir.

Bu sebepten diğer tüm siğillerde olduğu gibi Genital Siğillerde de tedavi ancak görünen siğilleri yok etmek olarak algılanabilir ve siğillerin tekrar etmesi de olasıdır. Siğiller yok edildiğinde bulaşıcılık azalık ve virüs nekahat dönemine girer. Dolayısıyla eğer Genital Siğiliniz var ise ilk yapmanız gereken siğilleri nasıl yok edeceğinize karar vermektir.

Genital Siğiller Nasıl Yok Edilir?

Her türlü hastalıkta öncelikle bir hekime danışmanızı elbette tavsiye ederiz. Hekiminiz yapacağı muayene sonucunda –ki basit bir göz muayenesi bile teşhis için yeterlidir- siğillerinizin ortadan kaldırılması için size bir yöntem önerecektir. Bu yöntemler ise şunlardır;

1.       Koter ile yakma

Hekimlerin en sık önerdikleri yöntem budur. Hem maliyeti hem de kullanım kolaylığı açısından hekimler size ilk olarak bu yolu tavsiye ederler. Bir defada bütün siğillerinizi yaktırabilirsiniz. Siğillerin yoğunluğuna göre genel ya da lokal anestezi kullanılarak siğiller yakılır. En önemli dezavantajı operasyon sonrasındaki acı ve ağrıdır. Yakılan siğillerinizin bölgesi operasyondan sonra acıyacaktır çünkü ortada bir yanık vardır. Ayrıca koter ile yakma işlemi iz de bırakır.

2.       Dondurma

Bu yöntem ancak hekimler tarafından uygulanabilir. Ancak koter kadar kısa sürede siğillerinizin hepsinden kurtulamazsınız çünkü tekrar eden seanslar sırasında her defasında belli sayıda siğil dondurulmaktadır. Ayrıca maliyeti daha yüksektir.

3.       Cerrahi Müdahale

Bu yöntem ise hekimler tarafından en az uygulanan yöntemdir. Neşter ile siğiller oldukları yerden alınır. Lokal ya da genel anestezi ile yapılan operasyon sonucunda siğillerinizden kurtulursunuz. Ancak maliyeti yüksektir ve başta da söylediğim gibi hekimlerin pek tercih etmedikleri bir yöntemdir. Üstelik anal siğillerde kılcal damarların üzerine gelen siğillerin çıkarılması tehlikeli olabilir.

4.       Krem

Yukarıda saydığımız yöntemler içerisinde en uzun sürede işe yarayacak yöntemdir. Eğer az sayıda siğiliniz varsa ve diğer yöntemleri istemiyorsanız bunu deneyebilirsiniz. SGK bu kremi karşılamamaktadır ve oldukça pahalı bir kremdir.

5.       Bitkisel Tedaviler

Tabiat Ana’nın bizlere sunduğu mucizelere koca karı ilacı gözüyle bakan hekimlerin diğer hastalıklarda olduğu gibi siğilleriniz konusunda da pek yüz vermedikleri hatta adını bile anmadıkları bu yöntem aslında diğerlerini denemeden önce ilk denemeniz gerekendir çünkü bitkisel tedavinin hiçbir zararı olmayacağı gibi bütün o acı ve masrafa katlanmanıza gerek kalmadan kendi evinizde uygulayacağınız tedavi ile de hiç istemediğiniz siğillerinizden kurtulmanız mümkündür. Eğer sonuç alamazsanız her zaman diğer yöntemlere yönelebilirsiniz, hiçbir zararı yoktur.

Eğer Gential Siğiliniz varsa mutlaka onlardan kurtulmalısınız çünkü kendi sağlığınız ve konforunuzun yanı sıra başkalarına bulaştırma riskiniz de oldukça yüksektir. Bunun için bir hekime danışabilir ya da bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bitkisel tedavi yöntemleri ve siğiller hakkında Türkçe bir kaynak için SigilTedavi.com sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 19704
Kayıt tarihi
: 02.12.11
 
 

“Le Bruyere, bir yerlerde, ‘yalnız olmamak gibi büyük bir mutsuzluk!’ der. Kendi kendilerine katl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster