Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
188
 

Genografi Projesi' nde Anadolu'da Fazla Türk Geni Bulunmadığı İddia Ediliyor.

Genografi Projesi' nde Anadolu'da Fazla Türk Geni Bulunmadığı İddia Ediliyor.
 

 
Saf ırk var mıdır? Yüzyılımızda saf ırk olduğunu sanmıyorum. Çağdaş uygarlıktan yerince etkilenmemiş Afrika’daki ilkel toplumlar, Eskimolar saf ırk olabilir. Fransız Comte Gobineau  (Gobino) ‘nu, ırklar için şöyle diyor:
 
Avrupa milletlerinin çoğu diğer ırklarla karışmıştır. Romalı ve Yunanlıların kanına beyaz ırk kanından başka siyah kan da karışmıştır. Fransız, İtalyan kanında Kelt ve Germen kanından başka siyah kan da vardır. İngilizlerin kanına sarı ırk kanı karışmıştır. 
 
Anadolu, Türk yurdudur. Bu, binlerce yıldır, değişmez bir tarihsel gerçektir. Ne var ki tarihte ve bugün sürekli göç alan Anadolu, değişik din, mezhep, ırktaki toplumlara da kucak açmıştır. Gelenler, Anadolu’nun yerleşik halkıyla karışıp kaynaşmış; birlikte yaşamaya başlamıştır. Ayrılıkçılar, çıkmamış mı? Kuşkusuz, çıkmıştır. Günümüzde, hiçbir ülke, arı bir ırktan oluşmaz. Ulaşımın, iletişimin hız kazandığı günümüzde, ülkeler arasında insan geçişleri kaçınılmazdır.
 
Anadolu’da Türk geni fazla değildir diyenleri, şair Hasan Hüseyin Yılmaz yanıtlıyor.
Ne demek oluyor bu ne? 
Türkiye Türk vatanıdır
Ne mutlu Türküm diyene
Türkiye Türk vatanıdır
 
Bizans`ı getirip dize
Alpaslan yurt etti bize
Gerek var mı başka söze? 
Türkiye Türk vatanıdır (Hasan Hüseyin Yılmaz)
 
Türkler İslamlığı, dokuz ve onuncu yüzyıllarda kabul ettiler; o zaman Orta Asya’da yaşıyorlardı. On birinci yüzyılda güneye göç etmeye başladılar. Kollarından biri, Selçuk Bey’in komutanlığında İran’a inip 1055’te Bağdat’ı aldı. Başka bir kol Kabul’e girip Gur İmparatorluğunu kurdu. Başka bir küçük kol İran’la Irak’ı geçip Fırat’ın yukarı kıyılarına yerleşti. 
 
Genografi Projesi”, Anadolu’da fazla Türk geni bulunmadığını iddia ediyor. Anadolu halkının daha çok Yunan izleri taşıdığını öne sürenler de var. Oysa Prof. Arif Müfit Mansel, Yunan uygarlığını, Anadolu’nun oluşturduğunu belirtiyor. “. İyonya, Ege’nin doğusundaki Helen, Grek uygarlığını etkilemiştir. 
 
Şair Özcan İşler,”İslam Anadolu Türk Anadolu “diyor.
 
Ovaların engin, gönüller kadar 
Cennet Anadolu, yurt Anadolu.
Denizlerin güzel, çehreler kadar,
İslâm Anadolu, Türk Anadolu...
 
İnsanoğlu, var olusundan bu yana, nerden geldiğini araştırmıştır. Bu konu, Batı ve Doğu düşünürlerince yıllarca araştırılmış. Batı düşünürleri, insanın gelişimini Darvin teorisiyle açıklamaya çalışmış. Doğu düşünürleri ise evrendeki tüm varlıkları, Tanrı’nın bir yansıması olarak kabul etmiştir.
 
İnsan, geliştikçe kabileler oluşturmuş; soylara, boylara ayrılmış. Irklar nasıl oluşmuş? Bu soruya, bir başka soru ile cevap verilebilir: Tek atadan farklı renk ve ırkların ortaya çıkmasına engel nedir? Hem tek atadan gelinir hem de farklı renk ve ırklar ortaya çıkar. Günümüzdeki ırkların hepsi ortak bir atadan gelir. Saf ırk mevcut değildir. Söz gelimi, beyaz ırkın bir ferdinden, bir zenci gibi koyu deri rengine sahip biri olabilir. Ya da bir Çinli'den, bir Kafkaslı kadar beyaz deriye sahip yavru meydana gelebilir.
 
Evrimciler, insanların sözde ilk maymunsu atalarına "güney maymunu" anlamına gelen Australopithecus ismini verirler. Bu canlılar gerçekte soyu tükenmiş eski bir maymun türünden başka bir şey değildir. Australopithecus cinsinin çeşitli türleri bulunsa da sadece Australopithecus afarensis (1974 yılında bulunduğunda dünyaya insanın evriminin kanıtı olarak sunulan 'Lucy'nin temsil ettiği tür) insanın doğrudan atası kabul edilir. Ancak Australopithecus fosilleri üzerinde yapılan detaylı analizler bunların soyu tükenmiş maymun türleri olduğunu ortaya koymuştur.( İnsanın Hayali Evrimsel Ataları: Soyu Tükenmiş Maymun Türleri ve Farklı İnsan Irkları)
 
Tek atadan mı, maymunsu atalardan mı geliyoruz? Bu soruyu yanıtlamak zor. Yüzyıllar boyu düşünürler de yanıtlamakta zorlanmışlar. Her düşünür, inanışına, kültürüne, yaşayış biçimine göre bu soruyu yanıtlamıştır.
 
Yabancı, uzaktan bir kişiyle tanışan biri. Siz, kimsiniz dendiğinde “Elhamdülillah.  Müslüman’ım, Türk’üm” der. Yeterli mi? Değil, milyonlarca Müslüman, milyonlarca Türk var. Bir insanı diğer insanlardan ayıran kendine özgü özellikleri yok mudur? Kuşkusuz vardır. Bu, kimliktir.
 
Kimlik nedir? Ne tür kimlikler var? Kimlik ne zaman, nasıl sorun oldu? Kimlik, kişilerin, grupların, toplum ya da toplulukların “kimsiniz, kimlerdensiniz ?”sorusuna verdikleri yanıt ya da yanıtlardır.
 
Kimi Altaylı Müslüman, kimi Alevi /Bektaşi, kimi İstanbullu, Malatyalı, Azeri, Çerkez, Gürcü, kimi kentli, kimi köylü, Tahtacı, Türkmen, Kürt ya da Yörük olduğunu söyler. Bunların tümü kişilerin tarihsel, bireysel, kültürel kimliklerini oluşturur. Türk Kimliği Yazarı Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, kimlik türlerini de sergiliyor:
 
1.Bireysel kimlik: Kişiyi ötekilerden ayıran kurumlarca verilen kimlik.
2.Kişisel kimlik: Derneklerin, kulüplerin, meslek kuruluşlarının… verdikleri kimlikler.
3.Ulusal-kültürel kimlikler: Nüfus kütüğüne kayıtlı soy sopu belirten, kişiye özgü ad, cins, askerlik durumunu; sosyal ilişkileri, rolleri ve statüleri belirten kimlik. Yabancı ülkelere gittiğimizde aldığımız Türk Pasaportu da ulusal kimliktir. 
 
Adımızı,soyadımızı söyleyerek tanışırız. Ben, Değer Başdoğan diye kendini tanıtan bir kişiye, kimlerdensiniz diye de sorulabilir. Başdoğanlar ailesinden ya da soyundan. Değer’i daha yakından tanımak istersek memleketini, mesleğini, yaşını, işini, üye olduğu dernekleri, okuduğu gazete ve dergileri, beğendiği yazarları, yakınlık duyduğu politikacıları, okullarını, eşini, çocuğunu vb. bilgileri edinmek isteriz.
 
 
Son söz
Anadolu, Türk yurdudur. Bu, binlerce yıldır, değişmez bir tarihsel gerçektir
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanın iki kökeni olduğunu düşüyorum; ilki genetik kökeni ikinci kültürel kökeni ancak kişi çok farklı bir duruma adapte olmuşsa aslında bu ikisinin de bence çok önemi yok. SADECE ırkçı söylemleri olanlar genetik analizi yaptırmalı diye düşünüyorum. Selamlar

Kadri KANPAK 
 12.03.2018 10:52
Cevap :
Kadri Bey,insanı insan yapan genetik kimliği değil kuşkusuz;ama Anadolu'da Türk geni azdır,demek demenin de yersiz,anlamsız bir sav olduğunu düşünüyorum.Selam ve saygılarımla.  12.03.2018 22:33
 

Türkiye Cumhuriyet genetik yapısı ve dilinin oluşumu ne yazık ki net şekilde araştırılmıyor ve ifade edilmiyor... Yapılan çalışmalarda açıklanmaktan sakınılıyor. İnsanlığın 7 ana gen grubundan oluştuğunu ve bunun bireysel analizinin Hacettepe de yapılabildiği konuşuluyor. Selamlar

Kadri KANPAK 
 06.03.2018 17:53
Cevap :
Kadri Bey,yıllar boyu insanoğlu, kim olduğunu,nereden gelip nereye gideceğini araştırma gereğini duymuştur. Yorumunuzdan,genlerimizin,kimliğimizin ne olduğunu bilimselaraştırmalar ışığında ortaya çıkarılması,düşüncesinde olduğunuzu anladım.Neden olmasın? Yazımın eksik kalan bir yönünü tamamladınız.Sağ olun. Esenlikler dilerim.   06.03.2018 20:52
 

Vatanımla ve Türk olduğumla gurur duymakla beraber;)) bu dünyada ki tüm kötülüklerin kaynağının, ırk, cinsiyet ve tür ayrımından kaynaklandığını düşünüyorum;) Elinize sağlık, bilgilendirici bir yazı olmuş..Sevgi ve selamlar..

Selda Çakmak 
 04.03.2018 18:20
Cevap :
Selda Hanım,görüşüne katılıyorum.Bu dünyadaki savaşların,kavgaların nedeni,din,mezhep,ırk farklılıkları.Esen kalın.  05.03.2018 13:06
 

Değerli bir yazı, teşekkürler.. Bir de şu var hocam, Türklükle bu kadar çok uğraştıklarına göre, Türk ırkının çok değerli bir ırk olduğu aşikar. Türklüğümüzle onur duymalıyız. Zira sağda solda herhangi bir vesileyle türklüğünden utandığını söyleyebilenlere rastladıkça, veya Türkiye ya da Anadolu Türk'ün yurdudur dediğimizde sürekli itiraz edebilmeyi marifet belleyenlere denk geldikçe, "hay senin türklüğüne, sen kim türk kim zaten, vah vah" diyesim geliyor, esefle doluyorum. Sonuç olarak, NE MUTLU TÜRK OLANA! Yani, "Ne mutlu Türküm diyene"den dahi öte bir duruma haizizdir "gerçek" Türk'ler olarak aslında!! Çünkü herkes bir sebeple Türküm diyebilir ama, "Türk olmak" bundan çok çok daha başka bir şeydir işte! Bunu bir türlü idrak edemeyenlere de idrak nasip etsin Allah. Tekrar böyle bir yazı için teşekkürler, saygılar...

Filiz Alev 
 02.03.2018 9:23
Cevap :
Filiz Hanım,bir ulusun bireyleri,mensubu oldukları ulusla onur duyuyorlarsa o ulus kalkınır,gelişir;gelişmiş uluslar arasında yerini alır.Atatürk,"Ne mutlu, Türküm diyene!"sözünü boşuna söylememiş.Anadolu'da yaşayan her Türk vatandaşı,bu sözden kendine pay çıkarabilmeli ki parçalanmaktan,bölünmekten,birbirimize karşı kinle,nefretle bakmaktan kurtulalım;birbirimize sevgi,saygı duyalım.Esen kalın.Selam ve sevgilerimle.  02.03.2018 13:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 341
Toplam yorum
: 1217
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2118
Kayıt tarihi
: 04.12.12
 
 

Hüseyin BAŞDOĞAN, 1942'de Malatya- Arapgir'de doğdu.Arapgir Ortaokulunu, Diyarbakır Öğretmen Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster