Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '15

 
Kategori
Eğlence - Hobi
Okunma Sayısı
2852
 

Geometrik algılama oyunu; Pentomino

Geometrik algılama oyunu; Pentomino
 

Beş birim karenin, farklı şekillerde yan yana gelmesiyle oluşan şekillere pentomino denmektedir.  Türk Beyin Takımı'nın Bilişsel gelişim programı oyunlarından biri olan pentomino, 12 farklı parçadan oluşmaktadır. Beş eş birleşik kareden oluşan pentomino parçaları çağrıştırdıkları harflerden dolayı verilen isimlerle (F, I, L, P, N, T, U, V, W, X, Y, Z pentominosu gibi ) anılmaktadır.

Pentomino şekilleri amerikalı matematikçi Solomon W. Golomb tarafından tasarlanmıştır. Golomb işe önce karelerle başlamış. İki, üç, dört derken kullanılan kare sayısı arttıkça onlarla oluşturulabilecek şekillerin sayısının da artığı görülmüştür. Bunları adlandırmak için Golomb, domino taşlarından yararlanmıştır. Domino iki karenin birleşmesinden oluşmaktadır. Üç kareyle yapılan şekilleri tromino, dört kare kullanılarak yapılan şekillere tetromino olarak isimlendirilmiş.  Bu şekilde oluşturulan parçalarla verilen bir yüzeyin boşluk bırakmadan örtülebileceğini fark edince de onların bulmaca gibi kullanılabileceğini düşünmüştür.

Türkiyede düzenlenen Akıl ve zeka oyunları yarışmalarında ve Dünya zeka oyunları şampiyonalarında vazgeçilmez oyunlardandır. Çocukların zeka gelişimine oldukça katkısı olan pentomino, değişik şekillerde kullanılabilinir. Öğrenilen pentomino şekilleri ile değişik resimleri tamamlama, alan kaplama gibi mekanik tasarım oynanmakla birlikte pentomino şekilleriyle kelime bulmaca ve toplama, çarpma gibi işlemsel oyunlarda yapılabilmektedir.

Pentomino parçaları ahşap, eva, plastik gibi değişik materyallerden yapılabilir. Genelde tek renktir ama değişik renkli modelleri de vardır. Modellerin renkli olması bir özellik değildir. Önemli olan set içindeki 12 parçanın doğru ve beş birim kareden oluşmasıdır. Ufak çocuklara yönelik pentomino materyallerinin büyük ahşaplardan olması tercih edilir. Pentomino setinin yanında gelen görev kartlarına göre geometrik pentomino şekilleri doğru şekilde yerleştirmeniz gerekmektedir.

Pentomino, çocuklar için alan hesaplamalarında temel oluşturan eğitim materyallerinden biridir. Pentomino, çocukların görse algı, uzaysal algı, analitik düşünme, mantık yürütme, problemlere farklı  açılardan bakabilme, alan kavrama, dikkat ve konsantrasyon becerilerini geliştirmektedir.

 

TURGAY ÜLKER

Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni

Üst Kademe Satranç Antrenörü, Spor Koçu

 

satranç ve zeka oyunları ile ilgili her türlü bilgiye facebook sayfamdan ulaşabilirsiniz

https://www.facebook.com/turgay.ogretmen.5

https://www.facebook.com/groups/akilvezekaoyunlari/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6109
Kayıt tarihi
: 22.08.14
 
 

Bilişim konusunda uzman bir eğitimci olmakla birlikte Türkiye Satranç Fedarasyonuna bağlı Satranç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster