Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '08

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
687
 

Gerçek arkadaşınız var mı?

Gerçek arkadaşınız var mı?
 

Benımle aynı yaşlarda olanların dilinden düşmeyen bir şarkı vardı bir zamanlar. Melike Demırağ'ın söylediği ARKADAŞ. Eklediğim resimdeki karakterler Japonca'da TOMODAÇİ (ARKADAŞ) demek. Bu yazıyı her okuduğumda ve yazdığımda o ARKADAŞ şarkısı aklıma gelir, mırıldanırım kendi kendime:

Bir kıvılcım düşer once
Büyür yavaş yavaş
Bir bakarsın volkan olmuş
Yanmışsın arkadaş

Dolduramaz boşluğunu
Ne ana ne kardaş
Bu en güzel duygu
Bu en sıcak
Duygudur arkadaş

Ortak olmak
Her sevince her derde kedere
Ve yürümek
Ömür boyu beraberce elele

Olmasın hiç o ta içten
Gülen gözlerde yaş
Yollarımız ayrılsa bile
Seninle arkadaş

Ortak olmak
Her sevince her derde kedere
Ve yürümek
Ömür boyu elele

Olmayacak ta içten
Gülen gözde yaş
Bir gün gelip ayrılsak bile
Seninle arkadaş


Evet arkadaş; kim olduğumu, ne olduğumu, nerden gelip nereye gittiğimi sen öğrettin. Elimden tutup karanlıktan aydınlığa sen çıkardın. Bana yürümeyi ögrettin. Yeniden elele ve daima ileriye. Bir gün bir gün birbirimizden ayrı düşsek bile biliyorum hiç bir zaman ayrı değil yollarımız. Ve aynı yolda yürüdükçe gün gelir ellerimiz yine dostça birlaşir. Ayrılsak bile kopamaz.

Yarım yüzyılı geçen yaşantımda değişik vesilelerle değişik ülkelerde bır dolu arkadaş edindim. Hepsi yukarıda MELIKE DEMIRAĞ ca söylenen şarkıdaki duygu birikimini hissettirmedi tabiki. Ama yurda her gidişimde iki eli kanda da olsa benim için zaman ayıran yardımcı olan güzel dostlarım var. Eski çalışma arkadaşlarım "Bir çoğumuz sen gelince bir araya gelebiliyoruz " deyip sevindiriyorlar beni . Onlarla yurda her gidişimde olanaklarımı zorlayıp görüşmek isterim .

Ama arkadaş olduklarını sandıklarım da varmış. Birisi daire başkanı olmuştu . Kardeşim aracılığı ile ciçek yollattım ve sonra kutlamak için buradan telefon ettim . Konuşma yarıda kesilince hatlarda arıza var diye yine aradım. ARKADAŞIM telefonu kendi kapamış. Çünkü o anda güneş tutulması oluyormuş onu seyretmeyi yeğlemiş. Bir daha yanına uğrar mıyım? ASLA. Bir digeri ise eli işte gözü oynaşta örneği, bir yandan bana laf yetiştirirken diger yanda PC de arkadaşı ile chat yapıyormuş. Farkına varınca nazikce "Meşgulsun galiba." deyıp ayrıldım oradan . Bır daha da uğramadım yanına. Bir digeri " Japonya 'ya halı satalım, aracı ol ." demişti. Tatami ( hasır dokumasından yapılmış kilim gibi kalıplar ) kültürüne alışmış insanlara halı satmak deveye hendek atlatmaktan zor.

Arkadaş edinmek ve sürdürmek zor zenaaat. A FRIEND IN NEED A FRIEND INDEED diye sonlamak istiyorum yazımı.

Kalıcı dostluklar edinebilmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Görüşlerinize katılıyorum. Ben de dostluğa, arkadaşlığa önem veren bir şair yazarım.Dost selamlarımı sunuyor, sizi de dostça sayfama bekliyorum. Dost yazı ve şiirlerim çiçek sunacaklar ilginize... Mektup yazdım dostane/ Yollamadı postane/ Hiç dostu olmayanın/ Yeri olur hastane.

Erhantigli 
 26.04.2008 11:00
Cevap :
Sayfaniza ugramak isterim tabiki . Saglicakla kalin.  26.04.2008 14:12
 

Arkadaş edinmek çok zor da Dost edinmek ondan da zor,arkadaşlık çok önemli çünkü kendin gibi olmalı arkadaş,sana benzemeli,aynı şeylerden hoşlanmalı,senin gibi düşünmeli vb vs. çok zor arkadaş bulmak,sakın sana yapılanlara üzülme bence onlar seni kaybetmişler,yazık onlara,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,sevgiler,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 25.04.2008 23:38
Cevap :
Herkes yerinde sagolsun demekten baska cikar yol yok . Esen kal arkadasim .  26.04.2008 14:14
 

A FRIEND IN NEED IS A FRIEND INDEED. Bagislayin yazimi tekrar okuyunca farkina vardim hatamin . saygilarimla

Nursen 
 25.04.2008 20:54
 

Sevgili Nursen, arkadaşlık kalıpları kişiye göre değişiyor, senin önem verdiğin bir başkası için önemli olmayabiliyor, genel bir ölçüsü yok ki bunun, sen çok ince düşünüyorsun, şimdi öyle ince duygular kaldı mı ki? Az olsun öz olsun dostların, ben böyle bilirim, böyle de yaparım...selamlar ve sevgiler...

Fatma Köse  
 25.04.2008 20:34
Cevap :
kirgin degilim sadece arkadas edinmenin ve surdurmenin zorlugundan sozetmek istedim . bir de cok sevdigim sarkiyi sozleri ile de olsa sizlerle paylasmak . saglicakla kal arkadasim  25.04.2008 20:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1073
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster