Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
89
 

Gerçek Arslanı Fenerbahçe’nin karşısında göreceğiz!

Gerçek Arslanı Fenerbahçe’nin karşısında göreceğiz!
 

 Fenerbahçe maçı yaklaşıyor . Bu derbi maçları , bir bakıma gerçek pehlivanın adını ortaya koyması bakımından önemlidir. Galatasaray mı, Fenerbahçe mi? Gerçi son zamanlarda Anadolu takımları , her iki büyük takımın ağzını burnunu bir güzel dağıttılar ama; yine de ayakta kalmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Gerçek arslan sahada belli olur. Ama  bizim arslan son zamanlarda kedi gibi, kimi görse kaçacak delik arıyor. Fena halde tökezliyor. Fatih de bu işin farkında. Bazı adamların yanlış adamlar olduğu anlaşıldı. Bazı adamlar parayı aldıktan sonra futbol oynamaktan vazgeçti.

Ama derler ki ,”Perşembenin gelişi, Çarşamba’dan bellidir…”  Şu son maçlara, durumlara bakalım :

Orduspor: 2 – Galatasaray :0
Galatasaray :O – Braga :2
Galatasaray : 1 – 1461.Trabzon : 2

Görüyorsunuz, durumlar pek de parlak değil. Beraberliklerden vazgeçtik… Galatasaray’ın son zamanlarda aldığı bu kötü yenilgiler bile  takımın nereye doğru gittiğinin işaretçisi . Ve takımın önünde şimdi ciddi bir sınav var: Fenerbahçe … Bu maçta ne olur? Herkes bunu merak ediyor. Çünkü , her iki takımın hesaplaşması biraz da son hesaplaşmanın provası gibidir. Gerçi son yıllarda , bu iki takımdan birisi son anda başa tırmanarak şampiyon oluyor , ama …Şimdi göreceğiz, bir kez daha , el mi yaman bey mi yaman?

Galatasaray’ın Teknik Direktör’ü Fatih Terim, 1461-Trabzon’u küçük görerek, yedek takımıyla sahaya çıktı. Ve Kupa’dan pat diye elendi. Belki bu durumu beklemiyordu, belki de Fenerbahçe maçından dolayı gerçek takımı saklamak istedi . Ama bu  anlayış Galatasaray’a pahalıya mal oldu; ilerde bunun hesabı ayrıca yapılabilir.

Bu kadar yenilgiden sonra elbette Fatih Terim biraz telaşa kapılacaktı; nitekim takımı yeniden gözden geçirmenin gerekliliğini gördü ve Yönetime bazı pahalı önerilerle gidecek. “Bu takım bu şekilde yetersiz…” demeye getiriyor.

Galatasaray’da yedekler kendilerine verilen şansları iyi kullanamazlarken; Fenerbahçe, yedekler arasından yeni isimlerin yıldızlaştığını gördü. Hele yeni bir Sezer Öztürk var ki, “Sezercik” adıyla şimdiden efsaneleşti.

Öteki yandan, Fatih Terim artık durmadan şikayet ediyor. Yedekleri beğenmiyor. Konuşuyor…

Chris’i beğenmiyor. İstediği verimi alamıyor…

Savunmada Çağlar bir çok kez şans verildi ama Çağlar bu şansları iyi kullanamadı. Herhalde satılacak.

Sol bekte , Hakan Balta çok çalıştı ve çok yoruldu. Kendinden bekleneni yaptı. Fakat , yerine koyacak adam bulamıyorlar.

İlerde, Burak’la Umut kendilerinden bekleneni oldukça yerine getirdiler. Ama onların yanında, onları tamamlayacak bir arkadaşları yok. Elmander, uzunca bir sakatlıktan sonra, yorgun ve başarısız.

Bu arada , durmadan “Kaka”nın adı telaffuz  edilip duruyor. Terim ben söylemedim diyor; ama hiç de isteksiz değil. Adeta biraz da tehdit unsuru gibi de kullanıyor. Yani onun ayarında bir futbolcu alınmazsa işimiz yaş, demeye getiriyor.

Melo bu Dönem iyi bir “Kaleci” olduğunu gösterdi ama orta sahada oldukça başarısızdı. Kendisinden bekleneni veremedi. Diğer yedekler de kendilerinden bekleneni veremediler.

Aslında, Hamit’i koca Real Madrit’ten takıma “ağır ağabey” olsun , Backenbaur  gibi takımı çekip, yönetsin diye aldılar ama. Hamit , takıma yabancı; oynuyor ama, belli ki hala, Real’den geldiği için dizlerini dövüyor. Aslında kapasitesi var; istediği zaman oynuyor ama oynamıyor. Eğer bu şekilde oynamamaya devam ederse Hamit’in Galatasaray’dan sonra gideceği takım “Hakkarispor” olabilir! Bu bakımdan dikkatini çekmek gerekir.

Anladığım kadarıyla Terim, bu konuda son derece sabırlı olduğunu gösterdi ama mutlaka bu konuda bir şeyler yapılmalı. Hamit niye kendisinden bekleneni veremiyor? Niye oynamıyor? Aslında kapasitesi yüksek bir oyuncu ,  işte o kadar…

Peki , Fenerbahçe ne durumda? Son Göztepe maçında da görüldü ki, Fenerbahçe gayet diri. Havasında, ve bu galibiyet elbette Fenerbahçe’yi kırbaçlayacaktır. Galatasaray karşısına (4-0) galibiyetin sahibi bir takım olarak çıkacaktır. Turu aşmıştır. Galatasaray ise aksine, Kupa’dan düşmüştür. Bunlar bazı şeyler gösteriyor!

Fakat aslında , Fatih Terim gerçek takımını ve niyetini göstermek istemedi, diyebiliriz. Asıl takımı Fenerbahçe karşısında ileri sürecektir. Fenerbahçe yorgun çıkacaktır. Daha diri olan Galatasaray’ın bu durumda galip gelmesi beklenebilir. Terim bunu becerirse, yeniden İmparator,olur. Onun hesaplarına akıl sır ermez..!

Bana göre  işler  Galatasaray’lı Selçuk İnan’ın gününde olup olmamasına bağlı olacaktır. Fenerbahçe Selçuk’u tutabilirse , maçı kazanır. Selçuk’u tutamazsa maçı kaybeder. Bu iş bu kadar önemli. Terim, Hamit’i kazanabilirse; Hamit’te Galatasaray’ı kurtarabilir.

Galatasaray’ın diğer elemanları, Engin ve diğerleri, Hakem’le oynamaktan vazgeçip, futbol oynasalar, Galatasaray herhalde kazanır…

Bana göre maç Selçuk İnan’ın çevresinde dönecektir. Selçuk doğru dürüst oynarsa, Galatasaray (2-1) galip gelir. Fenerbahçe, Selçuk’u tutarsa, oynatmazsa o zaman Fenerbahçe (2-1) galiptir. İşte size maçın sonuçları.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 759
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster