Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
211
 

Gerçek başarı Savaşmadan kazanmaktır

Bundan senelerce önce Sun Tzu’nun “Savaş Sanatı” isimli strateji kitabını okumuştum. Kitapta anlamadığım ve bana o zaman için uçuk gelen ve gerçekleşmesi mümkün görünmeyen bir cümle dikkatimi çekmişti.  Sun Tzu “Gerçek başarı savaşmadan savaş kazanmaktır.” demiş. O zaman düşündüm ve bir yere koyamamıştım ama cümle beni çok sarsmıştı. Bu tür sözler ya bir safsata ya da büyük bir felsefe, strateji ve derin düşünce ürünüdür.

Bu cümle beynimin bir yerine takıldı ve bu zamana kadar orada kaldı. Nasıl bir savaş yapmadan stratejik ve askeri bir başarı sağlanabilir? O zaman insan oğlu bu silahları, araç gereçleri ne diye icat etti? Böyle bir şey varsa bu zaman kadar üretilen savaş stratejileri, malzemeleri, silahları ne yapacağız? O kadar asker nerede istihdam edilecek? Pekala bize fiziki bir saldırı olursa bunlarsın nasıl bir mücadele ve savunma yapılacak. Böyle bir şey olabilir miydi?

Tarih 2012 ve Arap Baharı başladı. Herkes medyanın yayınları doğrultusunda, bunun bir özgürlük mücadelesi olduğunu iddia etmeye başladı. Ben ise ekranlara bakarak özgürlük savaşçılarını kamyonetlerin üzerinde ve ağır silahlarda dâhil olmak üzere tam teçhizat donatılmış olarak görüyordum. Dün evinde oturan adamlar bugün sabah birden ne olduysa özgürlük savaşçısı oluvermişler. Bir Arap Baharı ani sosyal tetikleme ile gelivermiş. Buna kim inanır? …

Afganistan’a, Irak’a askeri üstünlükleri ve ileri versiyon ordusuyla giren devletler arzu ettikleri tam zaferi elde edemediler ama çok büyük bir ders elde ettiler. Savaşmayacaksın, savaşmadan kazanacaksın. Maddi ve insan kaynaklarını heba ederek kendi kendini bitirmeyeceksin. Kamu oyunu da kendine düşman etmeyeceksin. Siyasi kariyerini kendi elinle yok etmeyeceksin. Hele bir de süper güç olarak dünya sahnesine çıktıysan ve dünya üzerinde ordunun girdiği her yerde çamura saplanan ülke imajıyla tarumar ettiyse, aklın gereği sizin yeni bir strateji bulman artık elzem olmuştur. Sürekli aynı hatayı yapmak aklı ile bilinen insan oğlunun tabiatına aykırıdır.

Evet, güçlüler ve akıllılar ama askerlik sanatını bilmiyorlar. O kadar imkân kabiliyet, teknoloji ve maddi güç unsurlarına rağmen askeri başarı kazanma oranı çok düşük. Bu imkân ve kabiliyet durumuna göre elde edilen başarı traji komik bir durum. Bu dünya lideri olarak bilinen bir grup ülke açısından kabul edilemez ve kaldırılamaz bir konumdur. Evet askerlik mesleğini bilmiyor olabilirler ama kafaları gerçekten çalışıyormuş ki; Sun TUZU’nun çok uzun zaman önce gördüğünü ilk defa dünya sahnesinde uyguladılar ve şu an için başarılı bir görüntü sergiliyorlar.

STÖ’ler, medya, ülke içindeki sorunlar, mezhep ve etnik konular, terörizm gibi faktörlerin istihbarat ve örtülü teşkilatlar ile istenilen yere kanalize edilerek tek bir kurşun atmadan istenilen elde edilebiliyormuş. Şimdi Sun TUZU’nun “Gerçek başarı savaşmadan savaş kazanmaktır.” Sözünün ne olduğunu ve derinliğini kavramış durumdayım. Konu üzerinde çalışanlar boşa kürek çekmemişler, işlerinin haklarını vermişler. Savaşmadan da savaş kazanılması imkân ve kabiliyet dâhilinde olabiliyormuş.

Allah bu imkan ve kabiliyetin bizim üzerimizde sinsice uygulanmasından bizleri korusun…  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 860
Kayıt tarihi
: 29.06.08
 
 

1971 İzmir doğumluyum. Strateji, Taktik Felsefe, İşletme, Liderlik, Kalite Güvence Sistemleri, El..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster