Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '16

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
186
 

Gerçek bayram sevgidir

Gerçek bayram sevgidir
 

GERÇEK BAYRAM SEVGİDİR


 

Mutluluklar küçük ayrıntılarda gizlidir. Biz çocukluğumuzda yaşadığımız bayramları anımsayıp özlemini duyabiliyoruz. Bizim çocuklarımız? Onların böyle anımsadıkları bir çocuklukları olmayacak. Bayramlarımıza, geleneklerimize sahip çıkabilsek keşke ama teknoloji ve geçim dünyasında çok zor. 

 

Hiç aklıma gelmezdi o zamanları arayacağım. Bağlılık vardı, masumiyet, sevgi ve saygı vardı, değerlerimizi yavaş yavaş kaybediyoruz. Bayramlaşmaları, el öpmeyi, bayram ziyaretlerini, sabahlarını, mendil içine sıkıştırılmış harçlıklarımızı ve daha neleri özlüyor insan. Her şeyden önce sofraya ailecek oturulur, kalkılırdı. Bu bile özlemek için bir neden. Şimdi hayat şartları annelerin çalışmasını gerektiriyor, çocuklarıyla fazla zaman geçiremiyorlar. Dolayısıyla yokluğunda çocukları sıkılmasın, üzülmesin biraz da vicdan yaparak ne isterlerse onu yapmaya çalışıyorlar. Çocuklar da nasıl olsa istediğimi yapıyor diye daha fazlasını talep ediyor ve istekler yerine geldikçe de mutsuz oluyorlar. Şimdi bu çocuklara bayramda, seyranda ayakkabı, kıyafet alabilir misin? Mümkün değil. Ayı bırakın hafta da yeni bir şey alıyorsun. Teknoloji ve malum korkular ziyaret ve gezmeleri kısıtlıyor, yani yeni gelen kuşakların bizim bayramlarımızı yaşaması mümkün değil. Ama her şeyin ve her zamanın kendi içinde ayrı bir güzelliği var bu da bir gerçek. Akışına bırakalım gitsin hayatı, zamanı.

 

Sevginin olduğu her yer de bayram vardır. Zamanla anlıyor insan sevdikleri ile geçen her gün bayramdır. Küskünken barışmak, ayrıyken kavuşmak, suskunken konuşmak, barış dolu yarınlar hayal etmek, insan olduğu için değer vermek, aldığımız nefese şükretmek bayramdır. Sınırsız, sinirsiz sevmek, korkmadan, ah etmeden yaşamak bayramdır. Sevindiğin ve sevindirdiğin kadar bayramdır.

 

Dostluğu, arkadaşlığı, sevgiyi, geleceği, ekmeğimizi, soframızı, mutluluğumuzu, hüznümüzü, keyifli anlarımızı, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız, kardeşlik ve huzurun olduğu, savaşların bittiği, barışın doğduğu, sevgilerin birleştiği günlerimiz olsun.

 

HÜLYA ÇAKICI 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 796
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 553
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster