Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1071
 

Gerçek bir öyküdür...

Gerçek bir öyküdür...
 

Yaşanmış gerçek bir yaşam öyküsünü anlatacağım sizlere. Hikayemizin kahramanı Zeliha kadın. Zeliha kadın Osmanlı İmparatorluğu'nun var olduğu dönemde yaşamıştır.

Zeliha kadın ailesinin uygun gördüğü bir delikanlı ile evlenir. Gelin gittiği evde kayınvalidesi ve küçük bir çocuk olan kaynı ile birlikte yaşamaya başlar. Zeliha Kadın çok güçlü bir karaktere sahiptir. Eşi ile birlikte hem tarlada çalışır, ev işlerini yapar hem de hayvan bakımını üstlenir.

Zaman savaş zamanıdır. Bir gün eşini Osmanlı'nın son vilayeti olan Yemen'e gönderir. Binlerce askerimizin şehit olduğu Yemen'den bir daha geri dönemez. Eşi Yemen'de şehit olur. Zeliha kadın 3 çocuğu, kayınvalidesi ve kaynı ile birlikte yaşamına devam eder. Erkek işi kadın işi demeden daha fazla çalışmaya başlar.
Bir gün gelir ki Zeliha kadın'ın kaynı büyüyüp delikanlı olur. Aile büyükleri Zeliha Kadın'la ailenin dağılmaması adına evlenmelerini isterler. İlk gelin geldiğinde gördüğü küçük çocuk, kendi elleriyle büyüttüğü çocuk, delikanlı olmuş ve Zeliha Kadın'a eş olmuştur.

Zaman öyle çabuk geçer ki artık Zeliha kadın yaşlanır, torunları olur. Kadınlık vasifelerini yerine getiremez olur. Eşi'nin ikinci kez evlenmesine mecburiyetten boyun eğer. Zeliha kadın'ın artık bir kuması olmuştur. Hep beraber bir çatı altında yaşamaya devam ederler.

O günden sonra yaşanan olaylara tanık olan torunu, nesilden nesile aktarılacak olayı anlatır: "Ben babaannemle birlikte aynı oda da uyurduk. Bir gece uyandım babaannemi yatağında göremedim. Bekledim ama gelmedi. Yaşlıdır bir yerlerde düşmüş olmasın diye kalkıp evin içinde babaannemi aramaya başladım. O'nu dedemin odasının kapısının önünde uyurken gördüm. Sessizce uyandırdım, ne yaptığını sordum. Babaannem'de bana tuvalete gitmek için kalktığını, yatağına dönerken yorulduğunu, biraz dinlenmek için durduğunu ama uyuyakaldığını söyledi."

O gün aklıma gelen düşünce şu ki; İnsanoğlu kaç yaşında olursa olsun sevdiğini hep kıskanıyor" şeklinde anlatır Zeliha Kadın'ın torunu.
Her acıyı yaşamış Zeliha Kadın'a Allah rahmet eylesin...

RESİM: www.bbc.co.uk

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yüreği kocaman Zeliha ninemin ellerinden öperim... Ellerin dert görmesin...Yüreğinden parmaklarına geçen duygularına sağlık...

siyahh 
 04.05.2007 13:33
Cevap :
Anaların yüreği her zaman kocamandır değil mi? Güzel yorumları yazan ellerinize sağlık.Sağlıcakla kalın...  04.05.2007 14:56
 

Sevgili K.Y Hikaye gerçekten güzel, burdan kadının kaderin cilvesini ve sevginin gücünün anlatıldığı gerçek bir hikaye, gerçek sevgiler işte hikayedeki gibi ... kendine iyi bak en derin sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 03.05.2007 16:22
Cevap :
Evet doğru söylüyorsunuz. Sevgi'nin gücü böyle olmalı. Benim büyük büyük babaannem böyle bir yaşam geçirmiş. O'nun hikayesidir bu. Güneşli ve güzel bir bahar gününden sevgilerimi gönderiyorum size Mehmet Bey...  03.05.2007 16:29
 

Bir kadının kadın olarak yaşayabileceği... Ama kadın olmak zaten güçlü olmayı getirmiyor mu aynı zamanda??? Sevgiyle...

Barış 
 11.04.2007 20:56
Cevap :
Kadın olmak her acıya göğüs germektir. Ama bizim ülkemizin kadını acıya karşı biraz daha fazla acıya katlanmaktadır. Teşekkürler yorum için Barış :)) Not:Bir bloguma yorum yazmadığın zaman Barış bu sefer beğenmedi galiba yorum yazmadı diye düşünüyorum ;)) Sevgilerimle...  11.04.2007 23:24
 

bu hikaye çok güzel... bu hikayenin bir kitabı varmı varsa almak isterim. kitaplığımda mutlaka bulunmasını istediğim türden bir hikaye...

iclal iclal 
 11.04.2007 11:54
Cevap :
Maalesef böyle bir kitap yok. Sevgi ve saygılar...  11.04.2007 12:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 210
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 4317
Kayıt tarihi
: 16.11.06
 
 

Konya'da yaşıyorum, mühendisim. Ben fazla konuşmayan, daha çok dinlemeyi seven biriyim. Her zaman bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster