Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
8920
 

Gerçek bir yiğit adam, bir Kur'an mücahidi, Yaşar Nuri Öztürk "hasta"

Gerçek bir yiğit adam, bir  Kur'an mücahidi, Yaşar Nuri Öztürk "hasta"
 

Gerçek bir yiğit adam

Gerçek bir kahraman

Gerçek bir Kur’an mücahidi

Yaşar Nuri Öztürk Hoca’mızın şifa bulması için dua edelim !

Onu izleyenler biliyor, bir süredir Cuma günleri öğle saatlerinde Saba Tümer’in Show TV’deki programına çıkıyor ve ekrandaki görüntüsünden rahatsız olduğu ve rahatsızlığının gittikçe ilerlediği anlaşılıyor. Bu Cuma günkü programda, daha önce midesinden kist alındığı ameliyatından sonra  kemoterapi tedavisi gördüğünü ve bu tedavisinin sonuncu olduğunu 30 Mart’taki son programında ifade etti.

İnşallah değildir ama, herkesin ismini dahi anmaktan çekindiği çağın vebasından mustarip ve hastalığın ilerlemiş döneminde herhalde…

İnanç ve din konuları öyle netameli bir konu ki, söyledikleriniz doğru da olsa herkesin bildiği ve inandığı şeylerin çoğunun "yanlış" olduğunu söyleminiz içinde yaşadığınız toplumda büyük bir cesaret gerektiriyor. Şiddetli bir tepki, öfke doğuruyor. Hakaretlere saldırılara, küfürlere muhatap oluyorsunuz.

İşte Yaşar Nuri Hoca’mız ülkemizde "KUR’AN’a DÖNÜŞ" hareketinin öncülüğünü yaptı, toplumda "geleneklerin dinleştirildiği" ortamdan çıkılarak gerçek İslam’ın bilinmesine, tanınmasına öncülük etti. Kur’an’ın da şiddetle karşı çıktığı "atalar dini"nden dönüşümü başlattı.

Mensubu bulunduğu toplumun neredeyse % 80’ını karşısına alarak başlattığı bu öncülük ve bu uğurda verdiği büyük mücadelede yobazların, tarikatlar mensuplarının hücumuna uğradı. Tek başına göğüs gerdi. Bunun sonucu olarak da tabii ki fiziken de, ruhen de çok yıprandı. Sonunda da sağlığı böylesine bozuldu.

1951 doğumlu Hoca’mızın genç denebilecek yaştaki rahatsızlığı beni ve benim gibi onu tanıyan ve anlayanları çok üzüyor...

Vikipedi’nden aldığım aşağıdaki bilgilere bir göz atalım:

Yaşar Nuri Öztürk, Bayburtlu bir anne ile Trabzonlu bir babanın çocuğu olarak Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğup büyüdü. çoğu Çaykara’da bulunan Niyazoğlu sülalesindendir İlk eğitimini babasından Kur'an okuyarak aldı ve 9 yaşında hafız oldu. On yıllık klasik medrese eğitiminden sonra hukuk ve ilahiyat tahsilini tamamladı. 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra, üniversiteye tekrar dönerek 1980 yılında "İslam Felsefesi" konulu doktorasını tamamladı ve 1986 yılında aynı dalda doçent oldu. Ortadoğu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika ülkeleri, ABD, Güney Kore ve Japonya'da kendi alanı ile ilgili akademik araştırmalar yapan Öztürk, ayrıca Fransa'da Grenoble Üniversitesi'nde çalıştı. New York'ta "İslam Düşüncesi ve Çağdaş Sufi Düşünce" dersleri okuttu.

Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Yaşar Nuri Öztürk, 1978 ve 1982'de "Türkiye Milli Kültür Vakfı" ödülünü kazandı.

Yurtdışında ve yurtiçinde pek çok yerde İslam zihniyeti, insan ve insan hakları konularında konferanslar verdi. Türkiye'de Kur'an'a dönüş hareketinin öncüsü olan ve Time Dergisinin gerçekleştirdiği " 20. Yüzyılın En Önemli Kişileri " listesinde kamuoyunca belirlenen yüz isim arasında ilk 10 arasına giren Yaşar Nuri Öztürk  aynı zamanda da, Türk üniversitelerinde öğretim üyesi ve dekan olarak 26 yıl görevde bulundu. ABD- New York’ta ( The Theological Seminary of Barrytown ) bir yıl misafir profesör olarak “İslam Düşüncesi” dersleri okuttu. Aynı süre içinde, The World Scripture’ın İslam bölümünün hazırlanışında görev aldı. Büyük çoğunluğu İslâmiyet hakkında elliye yakın kitabı vardır. Özellikle onun "Kur'an'daki İslâm" adlı ansiklopedi vasfındaki kitabı, Yaşar Nuri Öztürk tarafından çoğu konferansında telkin edilmektedir.

“Kur’an’ın Yorum Katılmamış İlk Türkçe Çevirisi”ni yapan ilahiyatçı olduğu iddia edilir. 1993-2003 yılları arasında 126 baskı yapan bu çeviri, “Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin En Çok Baskı Yapan Kitabı” sayılmaktadır.

Yaşar Nuri Öztürk, halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde  çok önemli bir hareketi başlatmış milyarlarca insanın başaramayacağı şeyleri başarmış, Kur’an’a dönüşümü sağlamış, inanca ve dine soğuk toplum kesimlerini de inancın sıcak, samimi ve güzel atmosferi ile tanıştırmıştır.

Ülkemizin ona daha çok ihtiyacı vardır.

Gerçek bir yiğit adam

Gerçek bir kahraman

Gerçek bir Kur’an mücahidi Yaşar Nuri Öztürk için,

Onu tanıyanlar ve sevenler olarak Yüce Allah’a dua edelim, onun şifa bulması için yakaralım…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah(c.c) dan şafi sıfatıyla şifasını vermesi için duacıyız. Maalesef Mide Ca nedeniyle tedavi olduğu biliniyor. Özellikle son zamanlarada topluma ne kadar faydalı olurum diye çaba sarf ediyor. Zaman zaman farklılaştığımız noktalar olabilsede konuları açıkça getirmesi bazı çevrelerin hoşuna gitmesede olması geren. Toplumda net olan bu tür insanlar olmalıdır. Saygılarımla...

hssensoz 
 05.06.2012 18:15
 

gereksiz bir tartışma ortamına girmek istemiyorum. Herşeyin bir yüzü olduğu gibi birde iç yüzü vardır. Bir de mücahid böyle beyaz hoca var!!! Ama yol tarifini aldığımız kimselerin baksanız gözleri kördür. bense en çok kalbi körleşmiş insanlardan korkarım. onlar ahireti unuturda dünyanın peşinde koşar. halbu ki dün ya için dünyada kalacağımız kadar ahiret içinde ahirette kalacağımız kadar çalışsak, herşey hallolacak. Nuri bey, hoca veya değil iç yüzünü bilmediğimiz biri. İkimizden biri inanın tam gerçeği bilmiyor. Mücahid ( Allah uğrunda her türlü cihat eden) kalmadı bence.

İbrahim ARSLAN 
 05.06.2012 13:51
Cevap :
Merhaba Y.Nuri Öztürk'ü 20 senedir yakından izliyorum. Fikirlerini görüşlerini Kur'an mihengine vuruyorum. Kimin bu insanı ne derecede tanıdığına bu satırları okuyanlar karar versin. Selamlar  07.06.2012 0:05
 

yazdıklarınıza DOĞRU MU? diyeceğim sadece. Mücahid kelimesini de uluorta kullanmayın derim. Sanıyorum ki siz daha hiç mücahid görmediniz. Bu dünyanın altı da var. Hizmet edenler karşılığını görecek. Ama dine şahsında zarar verenler, bidat sokanlar. Vah onların haline

İbrahim ARSLAN 
 05.06.2012 9:04
Cevap :
Merhaba Yaşar Nuri Öztürk Hoca'yı değerlendirmede alacağınız sonuç hangi pencereden baktığınıza bağlı. Ya Emevi geleneği doğrultusunda Allah'ın dinini kişilerin yorumları ve geleneklerin yoğun baskısının şekillendirdiği pencereden bakarsınız,'' Y.Nuri dine en büyük kötülüğü yapmıştır '' dersiniz, ya da İslam'ın gerçek kaynağı Kur'an penceresinden bakarsınız ve '' dine en büyük iyiliği yapmış '' bir kişi olarak değerlendirirsiniz. Din gibi çok hassas bir konuda neredeyse tüm toplumu karşısına alarak,düşmanlığını kazanan, doğruları gösteren ve savunan bir bir insan '' MÜCAHİT '' değilse mücahit kimdir ? Batılı kaynaklarca dünya çapında yüzyılın en önemli 10 kişisi arasında gösterilen bir kişiden bahsediyoruz. Yol aydınlanmış ve KUR'AN'A DÖNÜŞ başlamıştır. Selamlar  05.06.2012 12:23
 

Bize gercek Kurani ve Islami tanitan,bu yuce degere Allah sifalar versin.Yillardir gizlenen Kuran'daki Maun suresini bizlere tanitmakla en buyuk iyiligi yapmistir.Kul ile Allah arasinda,sahsi cikarlari icin dolasanlarin panzehiridir YASAR NURI OZTURK...selam ve saygilar.

arif cakmak 
 04.04.2012 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1590
Toplam yorum
: 2078
Toplam mesaj
: 170
Ort. okunma sayısı
: 1825
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Bir Kur'an sevdalısı, İslamda Kur'an'dan başka referans tanımayan,  amatör bir araştırmacı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster