Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
183
 

Gerçek dostunuz kim?

Gerçek dostunuz kim?
 

 

Hiç düşündünüz mü şu hayatta gerçek dostunuz kimlerdir. Bu yaşınıza kadar kaç dostunuz oldu? Geçen yılların ardından kaçını kaybettiniz?  Bugüne kadar yaşadığınız acı tatlı günlerden sonra kimler size dost kaldı? Yanlışlarınıza rağmen kimler sizinle dostluklarını korudular ve sizi en zor günlerinizde aradılar sordular? Düştüğünüz yalnızlık çukurundan kimler sizi çekip çıkardı?

Beklemediğiniz bir anda kimler size el uzattılar ve arkanızda durdular? Vakit ne olursa olsun kimi zor günlerinizde çekinmeden aradınız? Kimin kapısını hiç çekinmeden çaldınız? Kimlerin evine kendi eviniz gibi girdiniz? Kimlerin sofrasına huzur içinde oturdunuz? Zor günlerinizde yanınızda kimleri buldunuz?  Acı tatlı günlerinizde güvenle sırlarınızı anlattınız? Dertlerinizi kimlerle paylaştınız?  

En zor durumunuzda kimler sizi satmadı?  Kimler sizi her zaman savundu? Kimler kendini bile düşünmeden sizin haklarınıza sahip çıktı? Kimler size ikiyüzlü davranmadan ilk günkü gibi yaklaştı? Sizinle sevindi sizinle üzüldü? Kimler sabırla dostluğunuza sahip çıktı? Kimler içine girdiğiniz karanlıklarda bir ışık gibi yol gösterdi ve destek verdi.

İşte gerçek dostluğu sorgularken onlarca yüzlerce soru aklınıza gelir. Bu soruları aklınızın süzgecinden geçirerek değerlendirdiğinizde zorlanırsınız. Birçok dost diye düşündüğünüz insan ile ilgili şüpheye düşersiniz. Okuduğunuz çoğu soruya cevap vermekte zorlanırsınız. Dost ve akraba kavramının uzun yaşam serüveninizde değiştiğini anlarsınız.

Menfaatine göre hareket edenleri, sahte gülücüklerle size gelenleri, sizi yaşamın bir döneminde kullananları, hakkınız olan mirasınızı bile utanmadan çalanları belki bir dönem anlamayabilirsiniz. Onların davranışlarından belki zarar görürsünüz belki de zararın bir kenarından dönersiniz. Ama zaman içinde dostluk talepleriniz karşılık bulamayınca aldığınız yaralarla bir kenara koyarsınız.  

Adı deneyim denen yaşamın deney sonuçları bizlere görmek istersek gerçekleri gösterir. Kısa geçen mutlu günlerde olmasa da uzun geçen zor günlerde gideceğimiz doğru yolu deneyimlerimiz ile belirleriz. Seçeceğimiz gerçek dostlar bu yolda en büyük dayanak noktamız olur. Dost acı söyler doğruyu gösterir. Yaşamda gerçek dostları bulmak zordur. Tabii gerçek dostu bulmak gerçekte bizlere de bağlıdır.

Dostluk bir yönüyle karşılık ister. Bu karşılık büyük ölçüde manevi karşılıktır. Birbirine karşı doğal olmak ve vefalı davranmaktır. Karşılıklı dürüstlüğü korumak, sırları saklamaktır. Dostluk insanda cesaret duygusunu güçlendirmek ve karşındakine güven duygu vermektir. Yaşamdaki yükleri bazen birlikte elele vererek taşımak sorunların çözümünü kolaylaştırmaktır.  

Dostluklar yaşam denen çölde adeta bir vaha gibidir. Ayakta durmak ve yaşama sarılmak için onlara ihtiyaç duyarsınız. İyi günde dostlarımızın olduğunu zannederiz. Gerçek dostu kötü günde tanırız. Çünkü dostluklar karanlık gecelerin çoban yıldızı gibidir. Her türlü iklim koşulları altında bizlere doğru yolu işaret eder.

Dostumuzun kim olduğunu iyi anlayalım. Kendimizi gerçek dostluk konusunda doğru ve dürüstçe sorgulayalım. Kendi durumumuzu gözden geçirerek ve düzelterek gerçek dostluklar kuralım. Yaşamımızı dostlarımızla kolaylaştıralım. Ömrümüzün her anını kaliteli ve renkli kılalım. Dostluklarımıza sahip çıkalım. Dostsuz kalmayalım. Dostluklarımızı koruyalım ve dostça yaşayalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 762
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster