Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
5183
 

Gerçek lider oğlunu saklamaz!

Gerçek lider oğlunu saklamaz!
 

İşte Stalin, işte Erdoğan


20. yy Sovyet diktatörü Stalin`i her kes tanır. Çünkü Sovyetler gibi büyük bir ülkeyi yönetmek, artı 2. Dünya Savaşından kazanmış taraf olarak kurtarmak onun adına bağlı.
 
Stalin`in bir çok farklı özellikleri olmuştur. Ama tüm özellikerin üzerinde bir de örnek sayılabilecek ayrı bir özelliği vardır. Stalin, Vatan, Devlet uğruna kendi kanından olan oğlundan bele vazgeçmeyi becerebilmiş bir lider olmuşdur. Evet, onun böyle bir ibret olacak hikayesi olmuştur.
 
…2. Dünya Savaşı Sovyet topraklarına yeni gelmiştir. 1941 yılının 16 Temmuz günü Stalin`in büyük oğlu Yakov Almanlar tarafından esir alınır. Bir süre ondan haber alınamaz. Aradan belli bir süre geçtikten sonra oğlunun esir düştüğü haberi Stalin`e ulaşır. Başteğmen olan Yakov`un esir düşmesi diktatör babayı üzse de “binlerce Sovyet askerinden bir tanesidir, ne yapalım” diyerek geçiştirir.
 
Zaman ilerler, Almanlar`ın çok önemli askerleri Sovyetler tarafına asır düşer. Bu zaman Hitler, elinde Stalin`in oğlunun olduğunu hatırlar ve pazarlık yapmaya kalkışır. Fürer, 1943 yılında Stalingrad (Şimdiki Volgograd) yakınlarında esir düşmüş 6. Ordu komutanı, general feldmareşal Friedrich Wilhelm Ernst Paulus`u geri almak için Stalin`e oğlunu geri verebileceği haberini yollar. Stalin`in cevabı kesin ve kısadır: “Ben bir askeri generalle değişmem! Savaşsa, savaştır!”
 
Böylece 1943 yılının 14 Nisan günü İosif Stalin`in oğlu Yakov Cugaşvili Alman esirliğinde, Sachsenhausen toplama kampında (Konzentrationslager Sachsenhausen) bekçi tarafından vurularak öldürülür.
 
Evet, Stalin oğlunun hayatı söz konusu olsa bele savaş kurallarına sonadek uymayı başarmış, Vatanına, Devletine sonadek sadakatını koruyabilmiş bir liderdir.
 
Şu acı ve ibretverici hikayeyi anlatmakta amacımız Stalin`i övmek değildir. Tüm Sovyet halkları gibi Azerbaycan Türkleri de Stalin zulmünden nasibini almış ve hiç bir zaman yeri doldurulamayacak kayıplara uğramıştır. Ama her kötünün bir de iyi tarafı olur derler ya. İşte Stalin`in iyi tarafı Vatanı karşısında oğlunu bele kurban vermeyi başarabilmesidir.
 
Şimdi gelelim günümüz Türkiye`sine. Neler oluyor? Ülkeyi yöneten kişi yolsuzlukta şüpheli bilinen oğlunu saklıyor. Veya onun oğlu kendisi saklanıyor. Farkı görüyorsunuz, değil mi?
 
1940`ların Sovyet diktatörü Stalin “savaşsa savaş” diyerek oğluna hiç bir ayrıcalık tanımıyor, 2010`ların Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yolsuzlukta suçlanan oğlunun ortalığa çıkmasını sağlamıyor. Ama aynı emelde suçlanan bir sürü şahıs artık tutuklanmış. Ne bu ayrıcalık, sayın Başbakan? Nerde Vatan, Millet, İman sevgisi ve dürüstlük? Peki, Müslümansınız, var mı İslam`da böyle davranma hakkı? “Hubbul Vatan min el-iman” (Vatanı sevmek imandandır) demiyor mu Kurani Kerim? Eee, nerde kaldı iman? Oğlunu saklayan bir başbakan nasıl vatansever olabilir ki?
 
Bir de şu Başbakan Kıbrıs harekâtının askeri, 30 binden fazla günahsız insanın kanını dökmüş terörbaşı Abdullah Öcalan`ı 1999 yılında ele geçirmiş korgeneral, MHP Milletvekili Engin Alan paşamızı hâlâ hapiste tutuyor! CHP tutuklusu, ardından da PKK`ya karıştığı ortada olan BDP milletvekilleri serbest bırakıldı, ama Engin Alan Paşamız hapisten bir türlü kurtarılamıyor!
 
Yolsuzlukta suçlanan oğlunu saklarsın, terörbaşını yakalayan Vatansever generalini hapse atarsın, PKK gibi azılı terör örgütüyle pazarlığa oturursun, bir de Vatanı sevdiğini, Millete hizmet verdiğini iddia edersin! Var mı böyle bir şey?
 
Hem ordunun neferi konumunda olan oğlun bu Vatan için general Engin Alan`dan daha önemli birisi mi?
 
Stalin`e bak da örnek al, sayın başbakan. Bakarsın, Stalin gibi azılı bir diktatörü tek bir örneğe göre övecek hale gelmişizdir. Sen de örnek sergile, oğlun ortaya çıksın, suçsuzsa, yüce adalet bunu tesbit eder. Suçluysa, Vatanı, Milleti için kendi oğlunu bele bağışlamayacak kadar adil bir başbakan olarak tarihe geç.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mirsait bey, ben dahil Azerbaycanda kimse Stalini sevmez. Hem benin yazımın neresinde Staline sevgi gördünüz? Ben "azılı dkitatör" Salinden söz ediyorum, dikkat etmediniz mi? Yani Türkiye öyle bir hale geldi ki, onun Başbakanı Stalinle karşılaştırılacak birisi oldu. Yoksa benim Stalinle işim olmazdı.

Azer Hasret 
 16.01.2014 15:18
 

Özgür bey, ben sadece bir örnek verdim. Bir devlet büyüğü baba devleti için kendi oğlundan nasıl vaz geçebilir diye. Yolsuzluk meselesine gelince, yoksa böyle bir şey oğlanın ortaya çıkması, kendini aklaması gerekmiyor mu? Neden saklanıyor?

Azer Hasret 
 16.01.2014 11:59
 

binlerce insanı öldürmüş toplama kamplarına doldurmuş tarım politikasıyla aç bırakmış alman kadınlarına tecavüz eden sovyet askerlerine madalya takmış bir diktatörü sayın başbakanla nasıl kıyaslarsınız oğlu konusunda anlaşma yapmadı diye helal olsun diyorsunuz insanın oğlu düşmanın elinde olacak elleriyle düşmana kentin anahtarını verirde gene kurtarır oğlu için kılının kıpırdamayışı onun vicdansızlığını gösteriyor Ahiret gününde ona hiçbir şey kazandırmayacak kıyaslama yapacaksanız müslümanlarla yapın müslüman adamları Allahsız kafirlerle kıyaslamayın

Ali Abi 
 16.01.2014 10:03
 

Basbakani elestirmene birsey demiyorum. Basbakana yaptigin elestirilere de katiliyorum. Ama bunu Stalin gibi bir caniyi matrah bir halt gibi gosterip yapmana uzuluyorum. Su anlattigin hadise tamamen Stalin gibi bir caniyi kahraman gibi gostermeye calisanlarin bir uydurmasidir. Bu adamin ellerinde binlerce Kirim Tatarinin, Ahiska Turkunun, Karachayin, Cecenlerin, Ukrainlerin kani vardir. InshAllah Azeriler senin gibi Stalin hayrani degildir.

Mirsait Ocakli 
 16.01.2014 5:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1696
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster