Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
50441
 

Gerçek mutluluk nedir

Gerçek mutluluk nedir
 

Sokakta yürüyorsunuz, bir mikrofon uzatıyorlar size. Ve kamerayı da görüyorsunuz, anlıyorsunuz ki bunlar TV görevlileri.

Soruyorlar size:

-Mutluluk nedir? diye. Eminim her kişi farklı cevaplar verecektir.

Doğrudur, bu kavram da kişiden kişiye değişir. Çünkü kişilerin sahip oldukları şeyler veya beklentileri farklıdır.

Altın kafese konulan bülbül "ah vatan, ah vatan" diye ötermiş. Onun istediği, onu mutlu kılacak şey sılası yani özgür yaşadığı ortammış.

Evinden, mecburen bir süre ayrı kalan genç için ailesine, anne-babasına ve kardeşlerine kavuşmaktan daha büyük mutluluk olabilir mi?

Bir bebek için mutluluk anne kucağı, bir aşık için sevgiliye kavuşma, borçlu bir aile reisi için borçlarını kapatmış olmak, işsiz için iş, öğrenci için istediği eğitim kurumuna yerleşmek, fakir için zengin olmak, hasta için iyileşmek, kiracılar için ev sahibi olabilmek, daha örnekleri çoğaltabiliriz mutluluk için.

Ama bilinen şeylerden bahsetmeyeceğiz. Büyük şeylerden herkes mutlu olur, önemli olan küçük şeylerden mutlu olabilmek.

Örneğin kişi kendisini ikinci planda düşünüp, başkalarının mutlu olmasından dolayı "mutlu olabiliyorsa" ben şapka çıkartır, alkışlarım.

Mutluluk nerede başlar? Bana göre kalpte ve gözlerde, bakışlarda...Bulaşıcıdır adeta. Size tatlı tatlı bakan bir çift gözden etkilenmez misiniz? İyi niyetli bir cümle söz de, bu psikolojik tabloyu tamamlayacaktır.

Pozitif olmak ve mutlu olmak, birbirlerinden ayrılamayan kavramlar. Pozitif kişiler genelde zaten mutludurlar, mutlu kişiler de pozitif bakarlar yaşama, her şeye...

Mutluluk, peşinde koştuğumuz "hayallerimiz" olmamalı. Belki hiçbir zaman ulaşılamayacak şeyler olabilir. Hani ütopya diyorlar ya. O zaman gerçekleşemeyen hayaller, mutsuzluk verecek. Hayalleri bırakalım bir kenara, ama onları "tasarı ve plan" moduna alıp, buzdolabına koyalım ve beklemede olalım.

Şu an elimdeki NLP den, mutluluğun "elimizde olan şeyler, sahip olduğumuz şeyler" olduğunu okudum. Düşününce gerçekten sahip olduğumuz evimiz, ailemiz, Vatanımız, sağlığımız, evlatlarımız, tırnaklarımızla oluşturduğumuz imkanlarımız, ailemizin kolay koparılamayacak kadar güçlü sevgi bağları...

Tüm bunlar mutlu olmaya yetmez mi?

Ulaşamayacım şeyleri düşleyip mutsuz olmaktansa, elimdekilerin kıymetini bilerek mutlu olmak daha kolay. Polyannacılık değil bu, bir mantık ürünü bana göre.

Hiç unutamadığım mini bir hatıram var, paylaşmak istiyorum sizlerle.

O günün akşamı salonda düğünümüz var, evleniyorum, yuvamı kuruyorum. Öğleden sonraydı, ev kalabalık. Büyük yengem bana "kızım Gül, bak gelin oluyorsun, bundan sonraki yaşantında sakın ola ki yukarılara bakma, hep ayak uçlarına bak" demişti. Yani kendinden kötü durumdakileri gör de şükret demek istiyordu. Öyle ya, çok çok iyi durumdakileri görerek mutsuz olmak da vardı.

Sözünü tuttum, mütevazı düşündüm. Bu düşünce sistemi beraberinde pozitifliği getiriyor. Şu andaki sahip olduğum ruh halime de şükrediyorum. Şükretmek bana göre mutluluğun farklı bir ifadesi.

Benden küçüklerin ablası, çalışma yaşamına yeni başlayanların anneleri olmaktan keyif alıyorum ve onlara diyorum ki: İstekler sonsuzdur, elimizdekileri fark edip, onlarla mutlu olalım.

En değerli şeyimiz, ailemiz, sağlığımız, işimiz, onurumuz. Kaybedildiğinde telafisi kolay kolay mümkün olmayan şeyler.

En kıymetli mücevheri lütfen görelim:YUVAMIZ. O yuvayı yapmak çok zor, yıkmak ise pek kolay.

Sonsuz mutluluklar sizlerin, hepimizin olsun.

Hoşca kalın

Gül Alkan

Tülay EKER, Nevzat Dağlı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçek mululuk, belirttiğiniz gibi, "başkalarını da mutlu etmek" ve mutlu olmaktır. Cennetin anahtarı bu olabilir! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 01.02.2020 9:05
Cevap :
Sayın yazarım, ilginç karşılanabilir belki ama ben ve ailemin diğer fertleri "başkalarını mutlu etmekten, mutlu olan kişileriz" Bu da bize huzur veriyor, selam ve saygılarımla...  02.02.2020 11:46
 

İsteklerin sonu yok. Şükür, bu gün de , sağ selim günü tamamladık... Şu yaşıma dek, kimseyle yarış içinde olmadım. Elinize sağlık. Adadan sevgiler ??

Göksel47 
 30.01.2020 23:57
Cevap :
Sevgili Göksel hanımcığım, birileri ile yarış insanı mutsuz eder, halimize şükretmek, elimizdekilerle yetinmek daha önemlisi, bize ait olan değerlerimizi ve etrafımızdaki sevdiklerimizi ve bizi sevenleri fark etmek, teşekkürler, sevgiler...  31.01.2020 21:38
 

Selamlar Ablacığım. Ben epey bi gerçekçiyim bu hayal konusunda hatta zaman zaman kızarlar bana da :)) Hiçbir zaman ulaşılması güç olacak şeylerin hayellerini kurmadım. Hani derler ya "Eldeki bulgur dışarıdaki pirinçten daha kıymetlidir" diye tam olarak bakış açım budur... Sağlıcakla Kal Ablacağım. Selam ve Hürmetler...

Yorum Dükkanı 
 27.10.2019 12:52
Cevap :
Tahakkuku mümkün olmayacak hayaller kurmak akıntıya kürek çekmekle aynı, yazıda da anlatmak istediğim yetinme duygusu ve tevazu ile olabilecek hayaller kurmak sonra da hayata gecirebilmek için çaba göstermek...Yetinmek, hayallerde bile gerçeğin sınırlarını zorlamamak değerli kardeşim, selamlar gönderiyor ablası kardeşine...  30.10.2019 19:45
 

Yurdagül Hanım,ben de "mutluluk" konusunda yazmıştım;ama siz konuyu psikolojik ve felsefi açıdan ele almış; çok da iyi işlemişsiniz.Kutlarım.Mutlu kalınız.

Hüseyin Başdoğan 
 03.12.2015 12:46
Cevap :
Teşekkür ederim sayın hocam, tevazuu içindeki görüşlerimi yazmaya çalıştım. Gerçekleşmesi mümkün olmayan ütopyaların peşinde koşmaktansa, mevcutlarımızı fark edip kıymetini bilmek mutluluğu kolay yakalamak diye düşünüyorum. Şimdilerde ise "mutluluk=huzur" diyerek selam ve saygılarımı gönderiyorum.  03.12.2015 16:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 343
Toplam yorum
: 5799
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1657
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster