Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '19

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
85
 

Gerçek Sanat ve Sanatçı

Ülkemizde sanat ve sanatçı kelimesi her geçen gün başkalaşmakta ve anlamları gerçekten uzak bir ütopyaya doğru gerilemektedir. Tiyatro, Edebiyat, Resim, Heykel ve Müzik gibi her türlü alanda ülkemizden dünyaca ünlü isimler tarihin her döneminde mutlaka ön plana çıkmıştır.  Ancak şuan, sanat insanlar için bir gereksinim değil , bir lüks haline gelmiştir.  Okumanın dahi hobi olarak değerlendirildiği bu dönemde, sanat eski kalitesini yitirmiş, sanatçılar topluma örnek olmak yerine, Sanatçı sıfatına hakaret eder pozisyona düşmüştür.

İcra ettiği sanatı yaşam tarzı haline getirmiş ve bu sanatın sürdürülebilir olması için emek vermiş kıymetli hocalarımızın,  bu makamda bulunmalarının bir sebebi de gerek ahlaki, gerek bakış açısı ve gerek bulundukları mevkiinin önemini farkında olduklarından topluma daima örnek bir Sanat Adamı imajı vermeleridir. İşte gerçek sanatçı, budur.

Bugün bir kitap yayınlatmak günümüzde ücret karşılığında yapılan ticari bir faaliyet olmakla birlikte, yayımlanan her kitabın da edebi anlamda büyük değer taşımadığını belirtmek isterim. Edebiyat bir sanat olduğu kadar bir bilim ise ve bu alanda her okuyan öğrenci hoca olamıyorsa, her edebi anlamda çalışma yapanın da kendini "Sanatçı" olarak tanıtması, sanatın ahlaki felsefesine, toplumsal değerlerimize ve sanat anlayışına zıt düşmektedir. Bu bağlamda; faaliyet gösterilen alanda halkın takdirini görmek bir ölçüt değildir.

Öncelikle yapılan faaliyetin "Sanat" olduğundan emin olunmalı, ardından "Sanatçı" sıfatı tüm değerleriyle bir bütün olarak tanınmalıdır.Sevgi ve saygılarımla...

Yusuf Dursun DURMUŞ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 145
Kayıt tarihi
: 04.04.14
 
 

İstanbul Beyoğlu doğumlu. Samsunda yaşıyor.Bir Nostalji Hikayesi ve Bir Eylül Akşamı kitaplarının y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster