Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '13

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1037
 

Gerçek teşekkür kalpten olur

Gerçek teşekkür kalpten olur
 

Gülümseten teşekkür


“Tatlı dil, yılanı bile deliğinden çıkarır” - Anonim

İnsanoğlunun en önemli ihtiyaçlarından birisi anlaşılmak ihtiyacıdır. Anlaşılmamak, anlaşılamamak veya kasten anşılmamak en kötü cezalardan biridir.

Uzun zaman önce bir firmada teşekkürün önemine dair güzel bir yaşanmış hayat hikayesi duymuştum.  Kaliteli ürünleri ve markasıyla bilnen ve tanınan bu firmada, ilk defa çalışan memnuniyet anketi düzenlenmiş. Çalışan memnuniyet anketi ile çalışanların firma içinde çeşitli nedenlerden günlük iş yaşantısında dile getiremediği sorunlarına dair bir geri bildirim alınmak amaçlanmış. Ve anket sonucunda en temel sorunun kişilerin takdir edilmemesi olduğu ortaya çıkmış.  İşler olup bitiyor, firma başarıdan başarıya koşuyor, ama yöneticiler çalışanlarına en küçük bir “teşekkür ederim”i bile demiyorlarmış. Bu çıkan sonuş karşısında tüm yönetim şaşkınlık içindeymiş, zira fiziksel ortam gibi unsurlar iyiymiş ve ücretler, yan haklar vb gibi başka konuların ön plana çıkmasını bekliyorlarmış.

Dünya genelinde yapılan benzer anketlerde çalışanların bir firmada uzun vadeli ve mutlu çalışmasında doğrudan bağlı oldukları amirlerinin sonucu etkileyen en önemli unsur olduğu ortaya çıkıyor. Parasal kısım daha sonra geliyor. Kim için çalıştığınız kişinin karakteri ve iş yapış şekli çalışan memnuniyeti için büyük  önem arz ediyor. Öyle firmalar vardır ki, içleri boş ama bir departman amirinin iyi olması çalışanları orada tutabiliyor. Ve öyle firmalar vardır ki , firma dopdolu ama departman amiri insanları çileden çıkartıp, kaçırabiliyor.

İnsanoğlunun beklentileri kişiden kişiye değişmiyor. Her insan bu dünyada sağlıklı, mutlu, huzurlu bir şekilde kendine göre adil, mutlu bir hayat yaşamak istiyor. Kötü dediğimiz kişiler bile kendilerine göre doğru olanı, kendilerini mutlu edecek şekilde yapıyor...aynı ünlü Yunan filozofu Aristo’nun 2300 yıl yıl önce bahsettiği gibi.

Takdir çok çeşitli şekillerde yapılabilir. Parasal bir ödül ile, parasal olmayan ama bir anlam içeren sembolik bir ödül ile, herkesin önünde yapılan bir teşekkür konuşması ile, bir yemeğe çıkarmak, seyahate ve ya eğitime göndermek ile, terfi vb ve daha farklı yollarla da olabilir. Ama en önemli ve maliyeti SIFIR olan takdir “TEŞEKKÜR EDERİM” sözüdür. İki kelimelik bu söz, kalpten ve samimiyetle söylenilirse her kapıyı açar, inanılmaz güçlü bir etkiye sahiptir. Bu şekilde söylendiğinde kelimeler şahlanır, tutkuyla dolar, kişinin kalbine ve bilinçaltına işler.

Bazı firmalarda da takdir önemli bir yer tutar. Her yapılan işe “harika iş”, süper bir sonuç”, “çok teşekkür ederim” gibi ifadelerle şapka çıkartılır. Ancak bu gibi teşekkürler de yapmak için yapılıyorsa boştur. Bir örnek verelim...yeni bir iş için birisi arandığını farz edelim ve bu iş firma için önemli bir iş olsun. Bu pozisyon için değerlendirmelerde akla gelen ilk kişiler karar vericiye yakın ve ya o kişi ile sık iletişimde bulunan kişiler ise o ana dek yapılan takdirler de boş demektir. Gerçek teşekkür vefa ile kol kola gezer. Gerçek teşekkür o ana dek seni sırtlayan ve bir üst basamağa taşıyanları seninle birlikte liyakate göre çekmeyi içerir.  Gerçek teşekkür gözden uzak olan iyi bir çalışanın bile ırak olmadığı bir takdirdir.

O yüzden çevremizde iyi yapılan şeyleri görebilecek şekilde kendimizi yönlendirelim. İyi yapılan şeylerin avına çıkalım ve büyük, küçük ne olursa olsun iyi iş yapanlara teşekkür edelim. Hayatın güzellikleri ve hazineleri basitlikte gizlidir. Sadece iyi iş sonuçlarını değil, iyi bir davranışı da takdir edelim. İyinin, iyisi kötüsü olmaz. Bunu yapalım ki, iyi ve güzel insanların yaptıkları iyi şeyler devam edebilsin ve takdir etme bilinci dört bir yöne dağılsın. Dilerim öyle olsun.

Sevgiler,

Kenan Kolday

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 243
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1167
Kayıt tarihi
: 29.10.12
 
 

Çocukluğumdan beri kendimden büyük bir şeyleri arayıp durdum. Ve 1999 yılında yaşadığım şoklar il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster