Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '07

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
832
 

Gereksiz bilgiler

Gereksiz bilgiler
 

“Bu arabanın modeli ne?” diye sordum İfral (Turgut) Hoca’ya… Söyledi.

“Bu modelin muadilleri, şu şu şu markalarda da var. O modellerin adları da bu bu bu…” dedim, tüm oto markalarını ve modellerini tek tek, her ayrıntısıyla söyleyerek.

Hoca, “Gereksiz, hiçbir işe yaramaz, aburcubur şeylerle kafanı niye dolduruyorsun?” demedi. Nazik, kibar bir insandır İfral Hoca. Baktı, “Bu kadar bilgiyi nasıl tutuyorsun kafanda?” dedi.

Haklı İfral Hoca. Gereksiz o kadar bilgi var ki kafamda!

Mesela, 70’li yıllarda tek kanallı televizyonumuzda oynayan Uzay Yolu dizisinin Kaptan Kirk’ünü seslendiren kişinin Oytun Şanal olduğu kimin aklındadır? Ya da Mr. Spock’u seslendirenin Erol Amaç olduğu?..

Yine aynı zamanlarda TV’nin meşhur avukatı kimdi? Benim gibi(!) olanlar hemen cevabı yapıştırdı. Evet, “Petroçelli”… Pekiii… Avukat Petroçelli’nin gerçek adı neydi? Bizim takım yine bildi. Tabii ki “Berry Newman”…

Preveze Savaşı’nın 1538 olan tarihinin bana ne gereği olabilir ki, hala beynimde yer işgal ediyor?!.. Ya da Karlofça Antlaşması’nın imzalandığı tarih olan 1699?.. Gülhane Hattı Hümayunu’nun Mustafa Reşit Paşa tarafından 1839 yılında okunduğu?...

Sürekli TV yarışmalarına katılan biri olsam neyse! Üç-beş kuruş yolumu bulurdum. O da yok! Gereksiz bir sürü bilgi ile dolanıp duruyorum!

Bilgisayarlarda olduğu gibi, çok gerekli bilgileri saklayıp, beynime temizinden bir format çekmem mümkün olsa… Ah ne güzel olurdu o zaman.

Bilgisayarın, internetin, sözün kısası teknolojinin yaşamımıza böylesine girdiği bir zamanda, sevdiklerimizin adları ve üç-beş önemli adresten başka hangi bilgiye ihtiyacımız var ki? Artık her türlü bilgiye ulaşmak sadece birkaç saniye… O halde, bizim gerekli dediğimiz birçok bilginin bile gereği yok!

Eşinizin doğum tarihini de bilmenize gerek yok, evlilik yıldönümünüzü de! Yazın bilgisayarınızın ilgili programına… Zamanı gelince sizi uyarsın. Hem de hiçbir aksaklığa meydan vermeden!

“Tamam da aga… Bilgisayar, internet, teknoloji filan… İyi konuşuyorsun da… Peki biz bu beynimizdeki gereksiz bilgilerden nasıl kurtulacağız?” diyenler olabilir.

E pes yani! Bilsem ben kurtulurdum bu gereksiz bilgilerden.

Aston Villa’da Andy Gray diye bir futbolcu vardı.... Sihirbaz dizisinin başrol oyuncusunun adı Bill Bixby’ydi… Fay toz deterjan özel bir çekilişle sarı bir Anadol otomobil dağıtmıştı… “Bizler Ali-Veli-makinist; buunlaaar vagonlarımız” diye başlayan bir şarkısı olan Oyun Treni adında bir çocuk programı vardı ve bu programda Levent Kırca ile Köksal Engür oynuyordu… V.s… V.s.. V.s….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yok yok ben Bayan Mc Millan'ın gerçek adını hatırlamaya çalıştım. Susan Saint James'ti galiba. Selamlar...

vakayinüvis 
 05.12.2007 20:12
 

Üstadım Oytun Şanal Mr. Spock'u seslendiriyor olmasın? Çünkü onun davudi bir sesi vardı ve sanki Volkanlının sesiymiş gibi geldi. (Lafa limon sıktım bağışla) Küçük Ev dizisinin babasını hatırladınız mı ? Micheal London. Peki kızların adını? Melissa Sue Anderson (Marry), Melisse Gilbert(Laura). Uzay yolundaki gemini adı? Atılgan. Uzay 1999'daki Komutan Kening'in adı Martin Landau muydu? Sonra Peter Falk Komiser Columbo idi. 6 milyon dolarlık adam Lee Majors, karısı meleklerden biri Farah Fawcett. Mavi AY'daki Megy'nin sesi Sema Aybars, David'in ; Alev Sezer... Neyse zaten dolu olan hafızanızı rahatsız eteyeyim. Ama konuyu da siz açtınız yani. Mc Millan'ın karısının adı Susan ama gerisini getiremedim. Hatırladınız mı ? Neyyse size iyi günleer!

vakayinüvis 
 01.12.2007 14:16
Cevap :
mc millan'ın karısının adı sally idi. ışık yenersu seslendirirdi. yardımcısının ise komiser enrayt; onu da osman gidişoğlu seslendirirdi. ;))) güzel günler.  02.12.2007 21:27
 

''Melekler yüreğinizden öpsün'' Saygılarımla.

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 30.11.2007 18:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 150
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1613
Kayıt tarihi
: 20.06.06
 
 

70'li yılların sonlarına doğru (1977 veya 1978... Belki de 1979...) tüm zamanların efsane dergisi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster