Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2072
 

Geri kalmamızın gerçek sebepleri

Geri kalmamızın gerçek sebepleri
 

Birkaç yüzyıl önce İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkeler özellikle de İngiltere Hollanda'dan etkilenerek tekstil alanında gelişmeye başladılar. Bu gelişimleri için teşvikler ve en önemlisi işin ehli ustalar kaçırarak teknoloji transferi yapmaya başladılar. Ticareti ellerinde bulundurmak için denizcilikte geliştiler. Tabi ki en önemlisi de buharlı makinelerin icadı Avrupa ve özellikle İngiltere için büyük değişime sebep oldu. Daha sonra buluşların da arka arkaya gelmesiyle önüne geçilemez derecede ilerlemeye ve yükselmeye başladılar.

Diğer taraftan işin içinde planlanmayan bazı gelişmeler de batıya yardım etti. Gelişmekte olan Avrupada ve Amerikada gelişmeler devletin ve bilim akademilerinin köstek olmasına rağmen bilim inatla gelişmeye devam etti. Mesela Edison elektriği bulduğunda bilim akademisi “sen bizden daha mı iyi bileceksin” deyip icadı anlamayıp geri çevirdiler. Ünlü Colt marka silahların yapımcısı Samuel Colt devlet tarafından kabul görmemiş fabrikası iflas etmişti, buna rağmen başka bir fabrikada üretimine devam etti. Yaptığı makineli tüfeğin Amerika'ya katkısı ise yadsınamaz. Aynı şekilde televizyonun mucidi İskoçyalı John Logie BAIRD kendi imkanlarıyla yaptığı televizyon sonraları geliştirilse de ilk bulanın kendisi olması önemlidir. Kesinliklede devlet desteği görmemiştir.

Dikkat edilirse elektrik, telgraf, silahlar ve televizyon gibi birçok icat buluş aşamasında destek görmemiştir. Tabi ki devletin buluştan sonra destek çıkması uluslararası arenada pazarlanması gibi durumlarda yardımı esirgememesi normaldir.Görüldüğü gibi son yüzyılda dünyanın kaderini değiştiren bu icatlar devletten ilk aşamada destek görmeyen mucitlerin kişisel çabasıyla bir yerlere gelmiş buluşlardır. Bizim şanssız olduğumuz bir durumda bu kişilerden hiçbirinin bizim vatandaşımız olmamasıdır. Özellikle Thomas Alva Edison (zamanın padişahı II. Abdülhamit tarafından yirmi kat fazla maaşla Osmanlıya daveti söz konusu olsa da Edison gelmeyi ret etmiştir.) gibi eğitim görmemiş birinin kişisel çabasıyla yaptığı icatlar batıya büyük yarar sağlamıştır. Görüldüğü gibi Avrupada devletin bilime destek verir gibi bilinmesine rağmen durum göründüğü gibi değildir.

Zamanında özellikle askeri teknoloji bakımından en üst seviyede olan bizdik. Maalesef bizim çöküş dönemimiz ise binlerce yılda elde edilen bilgiden daha fazlası son doksan yılda elde edilen yirminci yüzyılda olması sebebiyle bilim çağına girmemiz gecikti ve bu durum bizim diğer milletlere yetişmemizi zorlaştırdı. Bu durumu bir örnekle açıklarsak 1890’larda Ford ve Benz araba yapmaya başlarken biz ilk fabrikamızı (özel sektör olarak) yabancı bir girişimle ellili yıllarda Vehbi Koç'un sahip olduğu ampul fabrikasıdır. batıyla aramızda bu kadar fark varken ve bilimde bu kadar hızlı ilerlerken ipin ucunu tutmamız zorlaşmaktadır.

Bugünün gelişmiş ülkeleri Nano teknolojiyle uğraşmaktayken biz daha makine devrimini tamamlayamadık. Aklınıza güney kore ve bazı uzak doğu ülkeleri nasıl gelişti derseniz cevabı oldukça basittir: Örneğin güney kore Çine karşı Amerika tarafından desteklenmiş ve geliştirilmiştir. Tayvan ve Singapurdaki gelişim de bu yüzdendir. Bu sözlerle ülkelerin kendi çabalarını görmezden gelmiyorum ama bizim uçak fabrikamız kapattırılırken bu ülkelere teknoloji ve sermaye transferi yapılmıştır.

Gelişmek için yetişmiş ve elit insan gücü bunun için de iyi bir eğitim sistemi gerekmektedir. Bugün bazı üniversitelerimizde profesör olmadığı için rektörlük seçimi yapılamazken, eğitimde İsveç'e göre öğrenci başına harcamada on onbeş kat fark varken gelişmemiz de yavaş olmaktadır

Benim önerim ise zeki öğrenci taraması yapılarak ilkokuldan itibaren özel eğitime alınmalı (eğitimde vatan sevgisi de çok iyi bir şekilde aşılanmalı yoksa elden kaçırmamız muhtemeldir.) ve kaynakların büyük miktarı bu öğrencilere ayrılmalıdır. Diğer türlü öğrenci başına düşen bu para ve ar-ge araştırmalarına ayrılan payla gelişmemiz oldukça zor olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1249
Kayıt tarihi
: 21.02.07
 
 

Üniversite öğrencisiyim. 24 yaşındayım. Siyaseti severim. Futbolu severim. Seviyeli muhabbetler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster