Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '12

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
522
 

Geri kalmış İslami ülkelerde kadının değeri

Geri kalmış İslami ülkelerde kadının değeri
 

AFGANİSTAN DA KADIN


Afganistan gibi geri kalmış bir ülkede; Davut Han döneminde olduğu gibi kadın, Komünistler partisi (Hizbi-i Demokratik-i Halk) 1978–1992, döneminde de önemli değere sahip olmuştur. Erkeklerle yan yana, eğitim, tüm sosyal-kültürel, ekonomik ve siyasi alanlarda her türlü faaliyette bulunabilme öğretimden imkânına sahip olmuşlardır. 1992 yılı mücahitlerin ve ardından da Taliban'ın ülkenin yönetimine geçmesiyle, kadınlar tekrar ev hayatına hapsedilmişler. İç savaş ve bölgesel çatışmalarda her türlü haksızlığa uğrayan kadınlar, eğitim ve öğretim haklarından da mahrum edilmişlerdir. Kadın fesadın kaynağıdır mantığıyla insanlık adına yakışmayan ahlaksızca tavırlar kadınlar aleyhine uygulanılmıştır. Mücahitler dönemi Anayasasının 43. Maddesinde kadın hakları sadece İslami bir kıyafetin riayet edilmesiyle sınırlandırılmıştır. Yani kadın hakları İslam'a uygun bir kıyafetin giyilmesiyle temin edilip, aksi takdirde bu hakların sağlanmayacağıyla Anayasada resmen ilan edilmiştir. Eğitim ve öğretime dini bir şekil verilerek, din eğitimi öğretim hayatında önemli bir unsur olarak birinci sırada yer almıştır.

Aşağıdaki Fıkra, geri kalmış ülke olan Afganistan’da kadına verilen değeri çok güzel özetliyor. Selam ve sevgiler.

11 Eylül'den önce, Amerikalı bir bayan gazeteci, kadınlarla erkeklerin toplumdaki yeri hakkında bir yazı dizisi hazırlamak üzere Afganistan'a gitmiş. Gözlemleri sırasında ilk dikkatini çeken, kadınların kocalarının 5 adım gerisinden yürüdükleriymiş. Amerika’nın bu ülkeye de demokrasi getirmesinden sonra, aynı gazeteci tekrar bir yazı dizisi için Afganistan’a gittiğinde, bu sefer bir de bakmış kadınlar önden gidiyor, kocaları ise 5 adım arkalarından geliyor. Gazeteci bu işe çok şaşırmış, hemen bir kadına yaklaşıp sormuş: "Bu gördüğüm inanılmaz bir gelişme. Peki, ama bu değişikliğin sebebi nedir?" Afgan kadın cevap vermiş:  "Mayınlar.

 

NAHİDE ÇELEBİ

           

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Nahide Hanım, Blog başlığı çok ironik sanki ileri gitmiş islam ülkesi çokta geri kalmışlara dem vurmuşsunuz. Sonuç bölümü ise bu ironik başlığın tamamlayıcısı tatlandırıcısı olmuş. Güzel bir çalışma elinize sağlık selamlar.

Nizamettin BİBER 
 26.12.2012 12:04
Cevap :
Nizamettin Kardeş! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam, sevgi, sağlık, mutluluk dileklerimle.NAHİDE ÇELEBİ  26.12.2012 18:38
 

Acı bir istihza:(((( Oysa her erkeğin bir anası var değil mi? Ben anaların bu işe el atmadan değişeceğine inanmıyorum yazık ki:((( Ne yapsak bilemiyorum,"Hak verilmez, alınır!" yargısını özellikle kadınlara nasıl anlatsak? Selam ve sevgilerimle:))))

Halil Güven (Sökeli) 
 30.05.2012 9:00
Cevap :
Sayın Sökeli değerli yorumunuza teşekkür ederim sağlılı ve mutlu kalınız. SELAMLAR Nahide Çelebi  30.05.2012 19:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1901
Toplam yorum
: 11578
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster