Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1659
 

Geride kalan olmak mı? Kendine kalmak mı?

Geride kalan olmak mı? Kendine kalmak mı?
 

Hep bizimle kalacakları düşüncesiyle sevdiklerimizi hayatımıza, kendimizi de alışkanlıklara mahkum etmiş olmuyor muyuz?


Bazen hayatımızda olmalarına öylesine alışırız ki sevdiklerimizin onların bizi bir gün terk edeceğini , öleceğini düşünmeyiz.

Bu bencillikmidir yoksa alışmışlık mı?


Gittiklerinde işte bu yüzden çok fazla sarsılıyoruz. Bizi bırakacakları hiç aklımızdan geçmemiş olduğu için. ‘Nasıl olur’ diyoruz, ‘nasıl olur da beni bırakır gider’.


Bir yakınımızı kaybettiğimizde dahi bencilce bir duyguyla hayatımızdan çıkışı konusunda onu suçluyoruz. Beni yapayalnız bıraktı diyoruz. O gitti ama ben kalan olarak nasıl da acı çekiyorum.


Suç bizde aslında, herkesin kendisinde. Onlar hiç bizim olmadı ki. Sadece biz onlar bize aitmiş sanıyorduk. Sahiplendik, benimsedik, hayatımızın doğal bir parçası sandık, hiç gitmeyecek sandık.


Kendi hayatımda gidenin arkasından bakan, yapayalnız kalmış hisseden ben, başkasının hayatında giden olmuyor muyum, olmayacak mıyım?


Sanırım en kısa sürede alışmak gerek. Ailemiz, sevdiklerimiz, dostlarımız, doğrularımız, düşüncelerimiz, hepsi birgün bizi terk edecekler. Bizi, bize ait olan tek şeyle başbaşa bırakacaklar.

Ve bunu terk ediliş olarak hissetmek bizim yanlışımız.

Onlar sadece bizi kendimizle başbaşa bırakacaklar...
Ayrıca okurumun aşağıda yer verdiğim sorusunun cevabını da yayınlamak isterim. Maalesef sorunun cevabı yayınlanmasın şıkkını işaretlemek geri dönüşü bu şekilde yapmama sebep oldu. sevgilerle.

cevap: Merhaba, Öncelikle şunu belirtmek isterim, aidiyetsiz yaşamak değil söz konusu olan. Zaten aidiyette sözü geçen bir canlıysa onun kendinden başka kimseye ait olamayacağı gerçeğini kabul etmeniz gerekir. Siz varsanız dünya vardır. Siz olmadığınızda hiçbirşey sizin için anlam taşımayacaktır. Dolayısıyla bu aslında sahip olduğunuz gerçek ve yegane şeyin kendiniz olduğunu geri kalan hiçbirşeyin size ait olamayacağını, onların birer eşya değil canlı olduğunu unutmayınız. Kendiniz için, kendinizle barışık yaşayabilirseniz asıl yüzeysel olandan sıyrılıp gerçek varolusu tadacağınıza inanıyorum. Çok mu karışık oldu:) gerçi ezoteterizmle ilgileniyormuşsunuz. Size pek de yabancı gelmemiş olmalı düşüncelerim. Psikolog kimliğimle değil sadece bir düşünür olarak bakınız söylediklerime lütfen. Sevgilerle... Ezgi Başaran

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklısınız hepsi bir gün gidecekler:) Kapanınca tüm kapılar/ insan çoğalmayı öğreniyor kendinde/

nuri ceydilek 
 29.04.2008 0:03
Cevap :
Ben de diyorum ki, o kapılar kapanmadan biz çoğalabilsek ... Değil mi:)  03.05.2008 11:26
 

Uzunca süre beklemiş kurumuş bir limonun , çekilmiş kaybolmuş suyu ile sohbet etmesinin hüznü ...

ANKARA 
 17.04.2008 12:41
 

Yanılsama perdelerimizin açılışı,keşke yazmak kadar kolay olsaydı sevgili Ezgi.....

Şerife Mutlu 
 13.04.2008 21:00
 

Benim bir sözüm vardır. ''Sahip olduklarımıza sahip değilmişcesine, sahip olmadıklarımıza da sahipmiş gibi bakarsak, katbetme duygusunu yaşamayız.'' Size güzel yazılar diliyorum genç arkadaşım. Sevgilerimle

Bülent Göncü 
 12.04.2008 22:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 176
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 11161
Kayıt tarihi
: 10.04.08
 
 

  Kolektif Psikoloji'nin Kurucularından Psikolog Ezgi Başaran Bireysel Terapi, Grup Terapiler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster