Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '07

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
37111
 

Gerilim tipi baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı
 

Nerdeyse her gün çevremdeki insanların ağrı yakınmaları nedeniyle ağrı kesici talepleri oluyor, en sık olarak da baş ağrısı yakınmasından şikayet ediliyor. ‘Ağrı dindirilmesi gereken bir insanlık hakkıdır’, sözünü de ilke edinerek her zaman ağrı tedavisine önem vermişimdir. Blog sayfamda da bu konuya yer vermek istedim. Öncelikle baş ağrısı konusunda hazırlık yaptım, umarım sizler için yararlı olur.

Avrupalı erişkinleri kapsayan bir ankette, baş ağrısının yaşam boyu görülme sıklığı % 93 olarak belirlenmiş. En sık görülen kronik tekrarlayıcı baş ağrısı tipleri de migren ve gerilim tipi baş ağrısıdır. Gerilim tipi baş ağrısı yaşam boyu bayanların % 88’ini, ve erkeklerin de % 69’unu etkiler. Gerilim tipi baş ağrısı migrene göre daha yaygın olsa da, migrenli hastalar gerilim tipi baş ağrısı yakınması olan hastalara göre daha çok tıbbi yardım gerektirir.

Kişilerin baş ağrısı yakınmasıyla doktora gelmelerinin nedeni, ağrılarının beyin tümörü gibi ciddi bir patolojiye bağlı olmadığından emin olmak ve baş ağrılarının selim olduğunu öğrenmenin sağladığı ruhsal rahatlıktır. Daha ciddi baş ağrılarıyla ilişkin klinik özellikler belirgindir aslında.

Ek inceleme gerektiğini gösteren uyarıcı işaret ve bulgular

Yeni başlamış yada 2 yıl içersinde belirgin şekilde karakter değiştirmiş baş ağrısı
Başın arkasında yada boyun ağrısı
? 50 hasta yaşı
Anormal nörolojik bulgu

Gerilim baş ağrısının en önemli özelliği genellikle boyun bölgesinden başlayarak tepeye doğru yükselmesi ve sıkıştırıcı bir ağrı şeklinde seyretmesidir. Hastalar çoğu kez bu durumu başın cendereye alınmış gibi sıkıştırılması şeklinde nitelendirirler. Bu belirtinin yanı sıra bir çok hastada başta yanma hissi, keçeleşme, dokunma ile hassasiyet gibi bulgular ortaya çıkar.

Migrenli hastalar kuytu sessiz bir yer ararken gerilim baş ağrısından yakınan hastalar tam tersi gezmek dolaşmak isterler.

Gerilim baş ağrısı migrenin aksine tek bir bölgeyi tutmaz. Daha yaygın bir seyir gösterir. Gün ilerledikçe şiddetlenir. Saatler boyunca sürer gider.

Migrende ağrı öncesinde görülebilen görme bozukluğu ve diğer belirtiler gerilim baş ağrısında yoktur.

Gerilim baş ağrısında baş, boyun ve omuz bölgesi kaslarında basınç uygulamakla yansıyan ağrının ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici noktaların( Bu noktalar resimde görülüyor) ortaya çıkması önemli bir bulgudur.

Kas kasılması baş ağrısının tedavisinde son yıllarda önemli adımlar atılmıştır. Kas gevşetici ilaçların yanı sıra depresyona karşı kullanılan ilaçlar son derece etkili olmaktadır.

İlaçların yanı sıra çeşitli ilaç dışı yöntemler den gevşeme eğitimi de baş ağrılarının kontrolünde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Hastalara nasıl gevşeyecekleri öğretilmekte ve bu yöntem özellikle kas kasılması baş ağrılarının tedavisinde son derece etkilidir.

İlaç tedavisine ve gevşeme eğitimine dirençli ağrılarda baş, boyun ve omuz bölgesinde tespit edilen tetikleyici noktalara çeşitli enjeksiyonlar yapılarak kasların gevşetilmesi ve böylece ağrının kontrol altına alınması yoluna gidilir.

Sonuç Olarak: Bu bilgiyi almanız yanı sıra baş ağrısı olduğunda mutlaka hekim muayenesinden geçmelisiniz, şunu unutmamak gerekir ki ağrı hastalık durumunun bir bulgusudur. Öncelikle nedenin ortaya konulup tedavi edilmesi gerekir. Yukarda yazıldığı gibi çoğu kez ciddi bir neden olmadan baş ağrılarınız olabilir, ancak bunun doktor muayenesi ile değerlendirilmesi şarttır.

Ağrısız, mutlu günler diliyorum:)


Kaynak

Kronik Ağrı: Pratik Uygula İçin Birinci Basamak Bakım Rehberi Dawn A.Marcus, MD

http://www.agritr.com/gerilimlibasagrisi.html

http://www.massagebyben.com/images/headac1.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

benim 1 haftadır hafif başağrım var. internetten okuduğum kadarıyla gerilim tipine giriyor.bazı şeylerı kafama çok takınca başladı.hafif ve sürekli bi ağrım var. ne kadar sürer acaba? ilginize teşekkürler

ali yilmaz 
 08.11.2010 22:16
Cevap :
Ağrı sorunu bulup tedavi edilmez ise yeni ağrıları oluşturur. En uygun olanı muayene olmanız ve uygun bir ağrı kesici kullanmanız, özellikle de gerilim tipi ağrı ise ağrı şikayetiniz sürdükçe daha da şiddetlenebilir. Ağrısız ve mutlu günler diliyorum:) geçmiş olsun  10.11.2010 20:15
 

ben çok sık baş ağrısı çekiyorum..bazen ertesi güne taşan ağrılarım oluyor...mesela bu gün başımın sol tarafı ve göz çevrem ağrıyor..daha önce doktora gittim fakat ciddi bir şey olmadığı söylendi..ilaçları kullndığım süre zarfında iyiydim fakat ilaçlar bitince yine aynı oldu..bazen ağrılarım şiddetli oluyor..mide bulantısı olduğu zmanalrda oluyor,çok sık ve kusma şeklinde olmasa da...sebebi ne olabilir..tavsiyeniz nedir..bilgilendiriseniz sevinirim..şimdiden teşekkürler..

duygu gök 
 06.04.2010 13:59
Cevap :
Şikayetleriniz daha çok migren tablosu gibi, doktorunuz da önemli biir şey olmadığını söylemiş. Migren konusunda da internette bulabileceğiniz klasik önlemleri alabilirsiniz, çok geçmiş olsun:)  02.05.2010 9:16
 

merhaba ben yaklaşık 2 aydır üyenizim çalışmalarınız çok başarılı ve çok faydalı başarılarınızın devamını diler saygılarımı sunarım

ebru mürefte 
 14.09.2008 23:30
Cevap :
Okuyup, yorum yazdığınız için bende teşekkür ederim:) sevgilerler  17.09.2008 0:14
 

merhaba ben ebru mürefte daha önce dayanılmaz ağrılarımla ilgili soru göndermiştim size ben migren ve gerilim başağrısı hastasıyım ağrılarım hergün devam ediyo şimdi birde saçlarım dökülmeye başladı şiddetli baş ağrıların saçları döktüğünü duymuştum bu doğrumudur saçlarım ağrılar nedeniylemi dökülüyo???birde önceden uykusu çok hafif en ufak bir sese uyanan biriydim ama şimdi çok derin uyuyorum zor uyanıyorum kafamı yastıktan kaldıramıyorum devamlı uyuma ihtiyacı duyuyorum günde 16 saat uyuduğum zamanlar oluyo ilaç kullanmıyorum bu uyku sorumdamı baş ağrısından kaynaklanıyor?cevaplarınız için şimdiden tşk ederim iyi çalışmalar

ebru mürefte 
 06.09.2008 11:51
Cevap :
Özür dilerim çok geç yanıtlayabildim...öncelikle geçmiş olsun demeliyim. Saç dökülmesinin baş ağrısı ile ilgili olmayacağını düşünüyorum, uyku sorunları içinse tekrar bir doktor muayenesi gerekebilir diyebilirim. Çok geçmiş olsun, sevgilerimle  12.09.2008 23:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 5895
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster