Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
1218
 

Geyik muhabbeti

Geyik muhabbeti
 

Resneli Niyazi bey


Günümüzde bilgisayarda, chat odalarında sürekli zikredilen veya günlük yaşamda kahvehanelerde içi boş olan sohbetlere GEYİK muhabbeti yapılıyor demesinin tarihçesini araştırdım, karşıma ilginç birşey çıktı, önce GEYİK muhabbetinin kahramanı aslında RESNELİ Niyazi Bey'i azcık tanıyalım.

Ahmet Niyazi Bey 1873'te Manastır ili yakınlarındaki RESNE kasabasında doğmuştur, İttihak Terakki'nin önde gelen isimlerindendir. 2. Abdülhamid meşruiyeti yani teskilat-i esasiyeyi kabul edince Selanikte kendisi "Hürriyet Kahramanı" olarak karşılanmıştır, aslen Arnavut olan Niyazi bey Balkan dağlarında epeyce çete kovalayıp komitacılara da kök söktürmüştür. 31 mart vakasında İstanbul'a giden harekat ordusunun içindeyken başındaki şapkada
"Vatan Fedaisi" yazmaktadır.

Balkanlardayken kendisi bir yavru GEYİK bulur ve onu besler, sever, ilgilenir ve yanından hic ayırmaz, bu yüzden lakabı GEYİKLİ Niyazi'ye çıkar. Çoğu zaman geyiği ile SOHBET yapar, konuşur ve onu sever. Bunu gören askerleri derki "Aman komutanımız yine GEYİK sohbetine başladı rahatsız edip kızdırmayalım" Böylece tarihin bir dönemecinde GEYİK muhabbeti başlamış olur.

Daha sonra Niyazi Bey tüm gelişen olaylardan sonra Arnavutluk limanından İstanbul'a gemiyle yola çıkmak üzereyken 3 el silah patlar ve Niyazi Beyi bizzat kendi koruması vurur ve orada hemencecik vefat eder. Böyle ünlü birinin pis pisine ölmesi şaşkınlık yaratır ve halk arasında bugünde kullandığımız bir sözcük oluşur; "Ne şehid'dir ne gazi YOK yere gitti Niyazi" Tabii geçen tarihsel süre içinde YOK yere giden Niyazi'nin ilk harfini burada zikredemiyoruz )) Onu da siz bulun, fakat bazen yaşamımızda aldatılmak yani NİYAZİ olmayı pek sevmeyiz )..

İşte artık msn, mynet vesaire chat yaparken pardon yani GEYİK yaparken Niyazi Beyin ruhuna dua edelim.

Resneli Niyazi hakkında siyasi ve hatırat olarak bazı kitaplar satılmaktadır, meraklısına tavsiye ederim..

Bugün Pazar ve bilgisayar başında çok vakit harcayıp yine NİYAZİ oldum, hay allah ))))

Hoşçakalınız dostlar )

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginç bilgiler :) Geyik muhabbetinin nereden çıktığını da, ne şehit ne gazi olan Niyazi beyin de hikayesini bilmiyordum :) Paylaşımınız için teşekkürler :)

tijence 
 09.07.2008 16:14
Cevap :
Sayin Tijhal, ilginize tesekkur ederim, aslinda musikide sarkilarda veya halk deyimlerinde o kadar cok yasanmis olaylar var'ki insani hem sasirtiyor hem dusunduruyor, saglicakla kaliniz..  11.07.2008 4:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1913
Kayıt tarihi
: 07.06.08
 
 

1958 Bursa doğumlu olup, çok uzun yıllardır ABD'de yaşıyorum. Öğretmen olan bir oğlum var,Tarih araş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster