Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '09

 
Kategori
Yurtiçi Tatil
Okunma Sayısı
15818
 

Geyikli'de bir yaz tatili

Geyikli'de bir yaz tatili
 

Geyikli Beldesi


Bu sene yaz tatilimiz biraz maceralı başladı. Jeoloji mühendisliği okuyan küçük oğlum Kutay'ın stajı Gökçeada'da olması nedeniyle, bizde hanımla rotayı, Çanakkale, Geyikli, Bozcaada istikametine çevirdik. Bu bahaneyle son senelerde pek gidemediğimiz Geyikli'deki yazlığı açar, eş dostla hasret giderir, 15 günlük staj bitimi Kutay'da yanımıza gelir, dilediğince bir tatil yapar dinlenir diye düşündük. Bu düşüncelerle hazırlığa başladık, önce geçen yıldan Şile'de bıraktığımız, yazlık giysi ve mayolarımızı almak için Şile'nin yolunu tuttuk ve aynı gün sahil köylerini takiple yeşillikler içinden Paşabahçe'ye geldik. Sahil ve Orman yolunu tercih etmemizin nedeni sakin olması ve Haziran ayının insana huzur veren güzelliğinin ormana yansımasını seyretmekti. (22 Haziran 2009)

Arabayı, yeni bir yolculuğa akşamdan hazırladık. Sabah erkenden yola çıkmamız gerekiyordu. Çünkü Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde bakım yapıldığından trafik feci şekilde tıkanıyor, insanlar zor durumda kalıyordu. Bu nedenle sabah 05.30 da Kavacıktan depoyu fulledik ve köprüye girdik, otobandan devamla Kınalı, Tekirdağ sapağından Tekirdağ Namık Kemal tesislerine geldik, 30 dakikalık ihtiyaç molasından sonra 08'de buradan ayrıldık. Saat 9.15'te Gelibolu'ya vasıl olduk. 9.30 arabalı vapuruyla Lapsekiye geçtik, Çanakkale Dardenel tesislerinde küçük bir alışverişten sonra, Ezine istikametine doğru yola koyulduk. Bozcaada sapağından girerek Geyikliye kadar 6 köyden geçtik. İlk köy Taştepe köyü, 2. Pınarbaşı köyü 3. Mahmudiye köyü, bu köyün girişinde Akçansa Çimento fb. bulunuyor. Ayrıca köyün görülmeye değer bir camisi vardır. Bu caminin özelliği, okuması, yazması olmıyan bir ustanın yapmış olmasıdır. 4. Üvecik köyü, bu köydede elektrik üreten rüzgar gülleri bulunmaktadır. 5.Kumburnu köyü 6. Çamoba köyü , bu köylerin ortak özelliği sebze ve meyva bahçelerinin yanı sıra zeytinciliğin gelir kaynaklarının başında gelmesidir. Altı saatlık bir yolculuktan sonra Geyikli'ye geldik.

GEYİKLİ hakkında kısa bilgi; Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir beldedir. Çanakkale'ye 54 km. Ezine'ye 12 km masafededir. Batısında Ege denizi, 6 mil açığında Bozcaada bulunur. Doğusunda Gökçebayır köyü, Güneyinde Kamallı köyü, kuzeyinde Bozköy ve Çamova köyleri ile çevrilmiştir. Bozcaada ile bağlantısı Yeni iskeleden kalkan arabalı vapuru seferleri ile olmaktadır. Beldenin nüfusu 3700 civarındadır. Yazları bu sayı 10.000 in üstüne çıkmaktadır. Yörede geniş tarım alanlarının yanında önemli gelir kaynağı zeytinciliktir. Yıllık üretim kapasitesi 5000 tonun üzerindedir. İklimi yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Kaz dağlarına yakınlığı dolayısiyle oksijeni bol, nem oranı düşük ve devamlı bir esintinin olmasıylada, yaz sıcağının insanları bunaltmadığı bir belde özelliğini taşır. Beldeye ulaşım, İstanbuldan Truva, Metro, Kamil Koç otobüs firmalarıyla olmaktadır.

Beldede arıtma tesisinin yapılıp bitmiş olması ve Geyikli beldesinin kanalizasyon şebekesinin buraya bağlanmasıyla alt yapı çalışmalarında epey yol alınmıştır. Site toplantımıza katılan Bel. Bşk. Yardımcısı ve imar işleri müdürünün vermiş olduğu bilgilerden, önümüzdeki yıl (2010) sahil sitelerininde arıtmaya bağlanacağını müjdelemiştir. Kısa bir süre sonra belde MAVİ bayraklı turistik özelliğe kavuşacaktır. Bozcaada ile bağlantı önceleri Odunluk iskelsinden yapılmaktaydı. Yazlık anlamda ilk yerleşmelerde bu bölgeye yapılmıştır. Doksanlı yıllarda yeni iskelenin yapılmasıyle yeleşim kuzey batı tarafına kaymıştır. Birçok site yapılmıştır. Bunlardan bazıları yeni iskelenin yanında Sahil kent, Ege vilaları, Cennet köy, Hitit sitesi, Truva, Onay l- Onay ll, Sarı çiçek, Sevgi sitesi, daha eski olan Hantepe'de kurulmuş olan Hantepe villaları gibi. Yeni iskelenin iki tarafında uzanan km'lerce kumsalda, temiz bir denizde ve doğal bir ortamda yüzmek, balık avlamak, sörf yapmak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek gibi birçok aktiviteleri yapmanız mümkündür. Güneşin batışını izlemek ise ayrı bir tutkudur.

Geyikli'nin civarında gezilmesi görülmesi gereken antik kentler ve ören yerlerine bir göz atalım;

Kestanbol Kaplıcaları; Alexsandria Troas kalıntılarının eteğinde bulunur. Beldeye uzaklığı10 Km.mesafededir. Deniz seviyesinden yüksekliği 90 m.dir. Kaplıca suyunun sıcaklığı 54-75 derece arasında değişir. Suyu klorlu, sodyumlu, demirli, florürlü ve radyoaktif bir bileşime sahiptir. Banyo ve içme kürlerine elverişlidir.

Alexsandria Troas ; İÖ. 3.YY'ın başlarında Trakya kralı Lysmakhos İskender adına kente Alexandria Troas adını vermiştir. Roma dönemi yazılı kaynaklarında İmparator Julius Ceasar'ın kenti ziyaret ettiği ve buraya Roma İmparatorluğu'nun başkenti yapmayı düşündüğü belirtiliyor.

Apollon Smintheion/Gülpınar ; Bu tapınak ve kutsal alanı Troas'ın önemli kültür merkezlerindendir. Tapınağın ana yapısının beş katlı, yaklaşık 15 m yüksekliğinde olduğu düşünülüyor.

Chryse ve Hamaxistos ; Gülpınar ve Babakale arasında bu iki antik kent bulunuyor. Ancak henüz kazı başlanmamıştır.

Babakale ; Türkiye'nin ve Asya topraklarının ana karadaki en batı noktasıdır. 1723 yılında yapılan kale, Osmanlı'nın son yaptığı kaledir.

Assos ve Behramkale ; M.Ö Vll'YY Lesbos- Midilli adasından gelen Methymnalı'lar tarafından kurulmuştur. Filozof Aristo'nun burada evlenmesine neden olacak güzellikte saklı bir cennettir. Behramkale, Assos antik kenti ; akropolün tümü, surlar, athena tapınağı ve antik tiyatro görülmesi gereken yerlerdir.

Diğer bir ören yeri , Kazdağları ve Ayazma'dır; Ezine'den sonra Bayramiç ve Evcil köyü istikametinden devamla Ayazma'ya gidilir. Oksijeni bol, kekik kokulu, çam ormanları içinde buz gibi akan suların kenarında piknik yapmak unutulmıyacak bir anı olacaktır.

Birazda size tatil uğraşılarından bahsedeyim; Deniz, yürüyüş ve gezilerin dışında en büyük uğraş, bahçedeki çiçeklerle ağaçlarla haşır neşir olmak onları gübrelemek, sulamak ve budama işleri yapmaktı. Bahçemde kayısı, şeftali, nektarin, armut, erik ve vişne gibi meyva ağaçları bulunmaktadır. Çiçeklerimizin başında ise güller gelmektedir. Ağaçların meyvelerini taze tüketmenin yanında, kışlık reçel olarakta değerlendirmek hanıma düşmektedir, ayrıca Ağustos ayının sonları ve Eylül ayının başlarında hanımların uğraşlarının başında konserve ve tarhana yapmak gelmektedir.

Kısaca size yaz tatili ve Geyikli hakkında bilgi vermeye çalıştım, Bozcaada'yı ise ayrı bir yazıda anlatacağım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel bir se4çim. Sizde oldukça faydalı geçirmişsiniz tatilinizi. Bağ bahçe kışlık erzaklar. Unuttuk biz kışa hazırlanmaları. Güzel bir paylaşım ...Saygılarımla

Güher 
 20.10.2009 18:34
Cevap :
Gerçekten dinlendirici bir tatil oldu. Onbeş yıl öncesine göre olumlu gelişmeler olmakta. Fakat belde Doğallığını korumaya devam ediyor. İnşallah en az bir onyıl daha böyle gider. Sevgiler..  20.10.2009 20:03
 

Verdiğiniz bilgi ve paylaşım için teşekkürler

Şennur Köseli 
 18.10.2009 21:48
Cevap :
Selamlar, Ülkemizde çok çok güzel yerler var, önemli olan onları muhafa edebilmemiz. Bir haber Marmaris'in o cennet koylarında maden arama ruhsatı verilmiş bazı firmalara. Bazı insanlaıı zengin edelim derken, bir toplumu yok ettiğimizin farkına inşallah varırız. Sevgilerimle..  19.10.2009 14:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1445
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster