Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '21

 
Kategori
Gezi Rehberleri
Okunma Sayısı
7
 

Gezerken Doğayı Koruyabiliriz!

Dünyayı gezme hayallerimiz bir yana dursun, böyle giderse dünyada gezecek bir yer kalmayabilir! Günden güne iklim değişiklikleri ve çevresel sorunlar ile daha fazla karşılaşıyoruz. Eminim hepiniz bilinçli bireyler olarak günlük hayatınızda doğayı korumayı ilke edindiniz. Peki ya gezerken doğayı korumak mümkün mü?
 
Merhaba sevgili Duru ve Alara! İlk olarak bu röportajla Görkemliyollar’a konuk olduğunuz için teşekkür ederim. Burada ben ve dünyaya gezme arzusu içindeki binlerce genç olarak bize katıdığınız için mutluluk duyuyoruz. 1.5 Derece adını verdiğiniz bu hareketi yakından tanıyorum. Ancak bugün daha çok “çevrevi gezilere” yoğunlaşmak istiyorum. Yani kısacası gezip, keşfederken size nasıl katılabiliriz, bu konuda yardımınıza ihtiyacımız var ??Belki size daha denk gelememiş olanlar vardır, kısaca kendinizi tanıtarak başlayabilir misiniz?
 
Tabii ki. Biz Duru Barbak ve Alara Civelek. 18 yaşındayız, 12. sınıfa geçtik. Yaklaşık iki buçuk senedir iklim aktivistliği yapıyoruz. 1.5derece instagram blogunu yönetiyoruz, aynı zamanda Fridays For Future Türkiye’de (Gelecek için cumalar) iklim grevleri düzenliyoruz
 
Sizce “çevreci gezgin” olabilmenin 3 temel kriteri ya da “çevreci geziler” in sahip olması gereken 3 temel özellik nedir? Liste olarak bunları duymak isteriz.
 
1. Gereksiz, ihtiyacımız olmayan ürünleri almaktan kaçınmak.
 
En sürdürülebilir ürün satın almadığımız üründür. Tüketim çağındayız, ihityacımız olmayan çok fazla lüzumsuz şey alabiliyoruz. Özellikle yeni ve farklı bir ülke görünce ilginç ürünler satın alma isteğimiz olabilir fakat almadan önce bu ürünün doğada bıraktığı ayak izine değip değmeyeceğini düşünmemiz gerek. Üretilen her ürün belirli bir miktarda doğal kaynak kullanıyor, atmosfere karbon salıyor ve çeşitli kaynakları kirletiyor. Bu gerçeklerin bilincinde olup alışveriş yapmalıyız.
 
2. En çevre dostu ulaşım şeklini tercih etmek.
Aslında önceki soruda bundan bahsettik ama yine tekrar edelim. En az karbon salan yöntemleri seçebiliriz. Mesela uçakla gitmeyi planladığımız bir yere tren, otobüs, gemi varsa kullanabiliriz.
 
3. Atıklarımızı azaltmak
 
İlgisini çekenler için röportajın devamı: https://www.gorkemliyollar.com/cevreci-geziler-bir-bucuk-derece/
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 88
Kayıt tarihi
: 28.11.17
 
 

Ziyaret ettiğim 55'ten fazla ülke ve yüzlerce şehir ardından deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster