Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '11

 
Kategori
Gönüllülük
Okunma Sayısı
372
 

Gezgin kitap

Gezgin kitap
 

Ne kadar okuyoruz, okumaya zamanı neden yaratamıyoruz?

Okuma alışkanlığımız olmadığından mı?

Kitapların pahallı oluşundan mı?

Okumaya teşvik edilemediğimizden mi? Örneğin kitap fuarları, hiç değilse gezmek görmek anlamında güzel bir etkinlik ancak fuara gidiş geliş uzaklık yönünden problemli.Fuara giriş ücreti ödüyorsunuz, bu teşvik açısından olumsuz; ödeme yapılmasa en azından bir kitap alma durumu hâsıl olur.Yakın yerlerde olabilse insanlar daha çok gidebilme imkânı bulur.Vs.vs...

Kitap okumamıza yardımcı olabilecek bir konuyu aşağıya aldım. Bundan önce de bir ara başlatıldı sanıyorum ama geliştirilmedi.

Aşağıdaki konuyu paylaşırken bu iletiyi de paylaşmak istedim.Lütfen kulak verelim!

'Okulumuzda çocuklar okumaya çok meraklı. Bizler de kendi olanaklarımızla bir kütüphane oluşturmaya çalışıyoruz. Ancak yeterince kitabımız yok. Çocukların heveslerinin körelmesini istemiyoruz hele ki bu dönemde. Bu konuda destek olur musunuz? '

Haydi arkadaşlar bugünden tezi yok. Şemdinli'de silahlar sussun istiyorsak kütüphaneler açalım...

Armağan Güleş
Yavuz Sultan Selim İlköğretim Okulu
Karşıyaka Mahallesi Lise Caddesi
Şemdinli/Hakkari

 Öyle Yıkma

öyle yıkma kendini

öyle mahsun öyle garip…

nerede olursan ol

içerde, dışarıda, derste, sırada

yürü üstüne üstüne

tükür yüzüne celladın

fırsatçının, fesatçının, hayının…

dayan kitap ile

dayan iş ile

tırnak ile diş ile

umut ile, sevda ile, düş ile

dayan rüsva etme beni!

Ahmet Arif

18.12.2011 14:47:45

BEN BU KAMPANYANIN ADINI < gezgin="" kitap=""> KOYDUM
BİRLİKTE BAŞLATMAYA NE DERSİNİZ?

Book Crossing

Amerika'da yeni bir moda çıkmış: Birtakım meçhul kişiler, kamuya açık yerlere birtakım kitaplar bırakıyorlarmış. Diyelim bir parka gidip bir banka oturuyorsun, bankta bir kitapla karşılaşıyorsun.
Mahallede yaşayan birçok kadının ortaklaşa kullandığı 'çamaşır yıkama merkezine' gidiyorsun, makinelerden birinin üstünde bir kitap. Trene biniyorsun, aa, koltuğunda bir kitap bulunuyor. 'Marketten' alışveriş ederken elini atıyorsun, birisi bisküvi paketleriyle cips paketlerinin arasına bir kitap yerleştirmiş.
Telefon kulübesine giriyorsun, telefonun yanında bir kitap... Define bulmak gibi!
Roman, şiir, öykü, deneme, artık bahtına ne çıkarsa...
Bu moda İtalya'da ve Fransa'da da yayılmakta.
Kitabı bırakan kişi kimliğini gizli tutuyor, kitabın parasını da helal ediyor. Tek ricası var, siz de okuduktan sonra buna benzer bir yere bırakın da başkaları da yararlansınlar. Fakat bunu başlatan kişi belli:
Ron Hornbaker adında, Missouri eyaletinden bir bilgisayarcı. Bu olaya 'BookCrossing' deniyormuş. 'Kitapgezdirme' diye mi tercüme edelim.... Fransa' da böyle 'crossing' yapan dokuz bin kişi varmış daha şimdiden, ortalıkta dolaşan serseri kitap sayısı da on bini geçmiş... Bu nedir biliyor musunuz arkadaşlar? Bu bir çeşit 'okuma ve okutma kampanyasıdır'. Paylaşmaktır. Ve başlı başına bir projedir.
'LONDRA'DAKİ UYGULAMA TÜRKBÜKÜ'NDE DE BAŞLAMIŞ, Türkbükü'nde plajdayım. Bir baktım, yattığım yerde bir kitap var... Adı,'Yıldızlı, yağmurlu geceler'.. 'Ah, biri unutmuş' derken, kapağını açıp içine bakmak istedim ve beni şaşırtan bir yazı gördüm; 'Ben bu kitabı severek okudum. Ve bitirdiğim yerde bırakıyorum. Sizin de seveceğinize eminim. Severseniz okuyun, sevmezseniz aynen bulduğunuz yerde bırakın. Okursanız, numara verdikten sonra sizde olduğunuz yerde bırakın lütfen....'
03.. Üçüncü kişinin bu kitabı bıraktığını belirtiyormuş. .
Diğer iki kişiden biri Istanbul'da bırakmış, diğeri ise Bodrum'da bırakmış.. Ben aldım kitabı İstanbul'a geldim ve hala okuyorum. Bitirince ben de '04' ve nerede okumuşsam yazıp bırakacağım... Meğerse bu yeni adetmiş... Özellikle Londra'da çok yaygınmış. Parklarda bırakıyorlarmış okudukları kitapları insanlar. Londra'da bırakılan bir kitap Kuzey Irlanda'dan çıkmış... Bakalım benim bırakacağım kitap nereden çıkacak?
Elinizdeki kitabı bulduğunuz ilk noktaya bırakmadan önce
http://www.bookcros sing.com/
sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Siteye girince 2.5 milyon kitabın hala dolaşmakta olduğunu göreceksiniz. Amaçları tüm dünyayı bir kütüphaneye çevirmek!!!
Kitaba bir etiket alınıyor, sisteme kitapla ilgili bir takım giriliyor, bu etiket üzerinde ise bulana kitabın Book Crossing eylemi içersinde bırakıldığı, eğer ulaşım imkanı var ise sisteme bulunma ile ilgili ve eğer el değiştirecekse bir sonra bırakılacağı durak.. vs ile ilgili bilgiler veriliyor.
Bu sayede kitabınızı takip edebiliyorsunuz.
http://www.bookcros sing.com
Cafe'de, otel lobisinde, sinema'da kitap bulursanız, şaşırmayın hemen içine bakın, book crossing olabilir...

Lüfen bu iletiyi net ortamından yayalım..
Bir yerden biz de başlayalım..

ALINTI (mail) 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 467
Toplam yorum
: 1657
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 139
Kayıt tarihi
: 16.05.11
 
 

Güzel Sanatlara tutkulu, Türk sanat müziği hayranı,  deniz ve İstanbul âşığı şiiryazar bir fâni....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster