Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '18

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
185
 

Gezginlerin Geni: Wanderlust

Gezginlerin Geni: Wanderlust
 

Seyahat etmek kimileri için herhangi bir eylemden farksız, boş bir kelime iken kimileri için adeta bir tutku. Kimileri evinden uzaklaşmaya bile niyetli değil iken kimileri her güne farklı bir yerde başlamak ister.  

Sürekli seyahat etme isteği, yeni yerler keşfetme arzusu, aşırı heyecanlı, enerjik, meraklı olma ve farklı ya da zor koşullara, yeniliklere kolayca adapte olabilme gibi durumlar... Bunların hepsi ve daha fazlası gezgin/seyyah denilince akla gelen özelliklerden. Peki tüm bunlar ne ile ilgili?  

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar ''Wanderlust'' geni ile ilgili birçok bilgi edinmemizi sağladı. Bu sayede de az önce yukarıda saydığım durumların arka planını derinlemesine araştırma imkanı bulduk. Olayı biraz da ayrıntılarına girip bilimsel olarak inceleyelim.

İnsanlarda mutluluk hormonu bildiğimiz üzere dopamin adlı bir madde. Tabi yaptıkları bununla sınırlı değil. Uyku, duyguları kontrol etme, hareket, hafıza vb birçok işlevden sorumlu. Bu noktada dopamin reseptörlerinden bahsetmeliyim. Dopamin reseptörleri; dopaminin bağlandığı yerdir, dopaminler bağlanır ve beyinde sinyal üretilmesini sağlar. Dopamin reseptörü D4 (DRD4) de bunlardan biridir. İnsanda 11. kromozom üzerinde bulunur. Bipolar bozukluk, şizofreni, bağımlılık gibi birçok durumla ilişkilidir. İşte bu gende meydana gelen bir mutasyon ise karakterinizi şekillendirebilecek nitelikte. 48 baz çiftlik bir mutasyon, 7 tekrar varyant DRD4 (DRD4-7R) olarak adlandırılmıştır ve seyahat tutkusunu ateşleyen gen de ta kendisidir.  

DRD4-7R geni, nüfusun %20'sinde bulunuyor. Çok eski zamanlarda göçebe olarak yaşayan toplumlara mensup bir kişinin bu genin atası olduğu düşünülüyor. 1999'da yapılan öncü bir çalışma, DRD4-7R geninin Afrika ve çevresinde yaşayan insanlarda daha yaygın olduğunu göstermiş. Yani ilk insanların ve göçebe kabilelerin yaşadığı topraklar.   

Bu bilgiyi edindiğimde acaba bende de böyle bir durum olabilir mi diye düşünmüştüm. Eminim bu yazıyı okuyan birçok kişi de bunu düşünecektir. Sebep ne olursa olsun seyahat etmek gerçekten bambaşka bir olay. Yeni yerler görmek, yeni kültürler keşfetmek, yeni insanlar tanımak... Bunların her biri bir insanın yaşayabileceği en muazzam deneyimlerden. O yüzden ne sebeple olursa olsun, yola düşen herkesin yolu açık olsun!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 482
Kayıt tarihi
: 09.08.17
 
 

Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu. Okumayı, yazmayı, gezmeyi, düşünmeyi seven bir insan.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster