Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
85
 

Gezi Parkı'nda orantısız güç hakkında bize nasihat veren Amerika önce kendi siciline baksın

Gezi Parkı'nda orantısız güç hakkında bize nasihat veren Amerika önce kendi siciline baksın
 

GEZİ PARKI’nda barışçı eylemlere orantısız güçle müdahele eden hükümeti ve emniyet güçlerini kınıyorum. Ancak bu konuda bizi eleştiren Avrupa Birliği ve Amerikan politikacılarının kendi ülkeleri daha masum değiller. Ünlü Amerikan Folk şarkıcısı NEIL YOUNG’ın bir  şarkısı ( Teneke Askerler ve Nixon geliyorlar ) Amerika’da öğrencilere karşı kullanılan bir orantısız güç olayını anlatıyor. 30 Nisan 1970’de ABD Cumhurbaşkanı Richard Nixon TV de Amerikan Halkına yaptığı konuşmada Vietnam Savaşı’nın komşu ülke Kamboçya’ya taşınmasını Amerikan askerlerinin Kamboçya’ya girmelerinin emredilmesini savunmuştu. Bunun üzerine Ohio eyaletinin Kent State üniversitesinde öğrenciler protesto eylemi başlattılar. 4 Mayıs 1970’te Ohio Milli Muhafızları Kent State Üniversite kampüsüne girerek eyleme son vermek istediler. Öğrenciler : “ domuzlar kampüsten defolun !” diyerek muhafızları taşlamaya başladılar.  Muhafızlar silahsız öğrenciler üzerine 13 saniye boyunca 67 el ateş ederek karşılık verdiler. Vurulan öğrencilerden 4ü hayatını kaybetti 9 tanesi yaralandı bir tanesi temelli felç oldu. Öldürülen öğrencilerin adları şöyle, kızlar : Allison Krause, Sandy Scheuer, erkekler : William Schrauder ve Jeffrey Miller. Bu olay Amerikan Halkında infial yarattı. Ülke çapında 4 milyon öğrenci  günlerce boykot yaptığı için yüzlerce üniversite ve lise günlerce eğitime ara vermek zorunda kaldı.

Ateş eden muhafızlardan 8 tanesi hakkında mahkeme davası açıldı.  1974’te mahkeme yeterli kanıt bulunamadığı gerekçesi ile davayı takipsizlik kararı verdi. Davalar Temyiz Mahkemesine götürüldü ve Ohio eyaletinin mağdurların ailelerine toplam  675 bin dolar tazminat ödemesi ve suçlanan muhafızların özür dilemesi kararlaştırıldı.

Rasih Bensan 3 Temmuz 2013                                                                                                          

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı ve benzer yazıları bloglarda ve gazetelerde okuyorum.Şiddeti kınamanızı da takdirle (haddim olmayarak) karşıladım.Benim merak ettiğim bir şeyi sizinle paylaşmak istiyor ve bilginiz varsa cevaplamanızı rica ediyorum:ABD veya AB de bu tür olaylardan sonra yapılan (sizin örneğinizde öğrencilerin günlerce boykot yapması) protestolara karşı hükumetlerin tepkisi nasıl olmuştur.

Tayfun Karagenç 
 05.07.2013 13:21
Cevap :
Bazen tepkisiz kalmış ama bazen de orantısız şiddet kullanmışlardır Mayıs 1968 Paris öğrenci ayaklanmalarında Fransız polisinin sert müdahelesinde olduğu gibi  05.07.2013 21:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1942
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster