Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
224
 

Gezi Parkı... Tek bir kıvılcım...

Gezi Parkı... Tek bir kıvılcım...
 

Taksim Gezi Parkı’nı korumak için başladı ya olaylar. Geceyi çadır kurup orada geçiren bir avuç genç insanın üzerine yığıldı ya polis. İşte o an bir düğmeye basıldı sanki. Polis, iktidarın emriyle ağaca sarılan insanları büyük bir hınçla söküp attı ya parktan sabaha karşı bir saatte, yerine daha büyük kalabalıklar doldu o parka.

Neler yaşandığını yandaş medyadan ziyade sosyal medyadan izledik. Herkes gördü tek bir kıvılcımın nelere mal olacağını. Birlik beraberlik içinde tavır almayı gösterdi oradaki göstericiler.

Sağcısı solcusu, sosyalisti, komünisti, islamcı, ateist hep bir arada nasıl direniş yapılacağını gösterdiler.

Çocuklarım yeğenlerim ve arkadaşları hep oradaydılar. Büyük bir heyecanla görev yaparcasına cansiperane korudular inançlarını. Aklım kalbim hep oradaydı. Sanki çocuklarını askere yollamış gibiydik hep anneler. Biber gazlarıyla, tazyikli sularla tanışıp ara sıra evlere gelip birkaç saat uykuyla yine gittiler görevlerinin başına. Onlar geri çekildikçe başka gençler gitti onların yerine.

Yılmadılar.

Sosyal medyayı kullandık yoğun olarak. Haber alabilmek için, iletişim kurabilmek bilgilendirmek ve hatta destek olabilmek için tek çaremiz sosyal medyaydı. Çıkabildiğimiz kadar çıktık sokaklara. Yapabildiğimiz tek şey tüm kalbimizle direnenlere destek olmaktı.

İstanbul dışındaki diğer şehirlerdeki destekleri, kalabalıkları gördükçe gurur duyduk. Nasıl bir araya gelinirmiş öğrendi bu halk. İşte böyle dedik, böyle direnir bu halk. Polis şiddetine rağmen…

Sadece Gezi Parkı meselesi değildi bu hareket. Kutlayamadığımız milli bayramlarımız içindi. Dört bir yanımızdaki adaletsizlikler içindi. Diktatörlüğe savunanlara karşılıktı. Laikliğe son vermek isteyenler içindi. Ayyaş dedikleri içindi. Haksız zenginlikleri içindi. Kul köle olmamak içindi. Halkı koyun yerine koydukları içindi. Koyun olmadığımızı göstermek içindi.

Zorluklar karşısında yılmayarak, faşizme omuz omuza direnerek, tek bir kıvılcımla alevlenerek. Sanki karanlıkları yırtan bir güneş ışığı gibi. Bulutların arasından birden bire kendini gösteren güneş gibi.

İşte böyle…

Umudum var benim.

Şükran Okyay

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet,bulutların arasından birden bire kendini gösteren güneş gibi.

Kerim Korkut 
 12.08.2013 20:37
Cevap :
Isıtan, umutlandıran bir güneş. Teşekkür ederim...  13.08.2013 23:09
 

Umut hep var gençlikten yana Şükran hanımcığım, Umut var gençlikte de bir de kendilerini evden çıkarırken; Merak etmeyin geri dönerken derdini anlatabilmenin gururuyla ve sapasağlam döneceğiniz güvenli yaşam alanına sahipsiniz diyebilsek! emeğinize sağlık, sevgilerimle

Cemile Torun 
 04.06.2013 22:37
Cevap :
Biz çok güzel bir gençlik yetiştirmişiz sevgili arkadaşım. Hani klavye başından, internetten başları kalkmıyor dediğimiz gençlerimiz bakın neler gerçekleştirdi. Onlar haberleşmeyi teknoloji sayesinde yapıyor, günün şartlarını en iyi şekilde kullanıyor. Onlarla gurur duydum. Umudum daha da kuvvetlendi. Teşekkür ederim, sevgilerimle...  06.06.2013 6:56
 

Acaba Recep Tayyip Erdoğan "insan hakları evrensel bildirgesi"ni okumuş mudur?...hiç sanmam...:)))...eyvallah...

nedim üstün 
 04.06.2013 7:42
Cevap :
Hiç sanmam, uzaktan gösterseler bile "ne hakkı, hakları da ben veririm" der bence :) eyvallah usta...  04.06.2013 21:56
 

Merhabalar, Yıllardır siyasi rant ve oy uğruna sun-i polemik ve gündemlerle özellikle türetilen ve İstikrarla sürdürülen gerilim politikası iflas etmiştir. iktidar; çoğunluk duygusuyla değil, sandık tabusuyla değil, “oyun kadar konuş” psikolojisiyle değil, “güç bende” yanılgısıyla değil sadece ve sadece HAKK'ı temsil etme anlayışına dönmelidir. Kimse kendisinde güç vehmetmesin; hatırlatalım ki; gerçek güç ve kudret sahibi sadece Cenab-ı Allah'tır. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

Recep Altun 
 02.06.2013 20:06
Cevap :
Merhabalar. Dediğiniz gibi yıllardır beslediği çoğunluğa güvenip sayı çoğunluğuyla, gerilim politikasıyla, ben yaparım oldu bitti tek adam ağzıyla, sen kimsin politikasıyla yönetilen ülke sabrının sonuna gelmiştir. Allah sonumuzu hayr etsin. Önemli olan hakkı adaleti temsil etmekti. Çok teşekkür ederim anlamlı yorumunuz için Recep Bey. Esenlikler dilerim...  04.06.2013 7:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2862
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster