Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
147
 

Gezi Parkı ve sonrası

Akp hükümetini içlerine sindiremeyen laik anlayışa sahip cumhuriyetçiler, özellikle de Beyaz Türkler gezi parkı protestoları ile bir miktar rahatlamış oldular, içlerindeki olumsuz enerjiyi döktüler, tepkilerini ortaya koydular, aslında sahip oldukları gücü gördüler, muhtaç oldukları gücün damarlarındaki asil kanda olduğunun gerçekten farkına vardılar. Tamamen polis şiddetine karşı vicdan ve akıl sahibi eğitimli insanların bireysel olarak sokağa çıkmaları ile başlayan eylemler hükümetin yanlış adımları ve özellikle Sayın Erdoğan’ın tahrik edici üslubu ile bitirilememiş ve sürekli hale gelmiştir. Bu eylemlerin uzaması ile birlikte zaman içinde karışıklıktan medet uman iç ve dış güçler oyunlarını kurmuş olabilir, protesto yapan vatandaşlar için birinci öncelik kesinlikle bireysel tepkilerini göstermeleri ve başkalarının oyununa gelmemeleridir. Akp için, özellikle de Başbakan için ise birinci öncelik derhal tahrik edici ve halkı bölen üslubunu bırakması ve bütün vatandaşları kucaklayan olgun bir tavır sergilemesidir.

Bu eylemlerin değişik şekillerde devam edeceği anlaşılıyor. Taksim Dayanışması bir gün eylemlerde hayatını kaybedenleri anmak için halkı meydanlara çağırıyor diğer gün ise su savaşı yapmak için. Bir gün cinsel tercihi farklı olan insanlar İstiklal Caddesinde yürüyüş yapıyor, diğer gün ise Kürt açılımında bir sorunu protesto eden BDP destekçileri. Görünen köye göre AKP hükümeti kontrolünü kaybetmeye başlamıştır. Her gün ülkenin her yerinde olaylar ve kavgalar oluyor aslında, tamamen sansür altında olan medya yüzünden olayların bir kısmını sadece sosyal medyadan öğrenebiliyoruz.

Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti gezi parkı olaylarında göstermiş oldukları tavırlar yüzünden inandırıcılıklarını kaybetmiştir. Kürt açılımı konusunda ve AB üyelik süreci hakkında vatandaşların kafasında yeni soru işaretleri belirmeye başlamıştır.

Sınır komşularımız ile sıfır sorun politikasından nerdeyse bütün komşular ile ciddi sorunlar yaşayan bir ülke haline gelmiş olmamız, laik cumhuriyetçilerin isyan etmeye başlamaları, Kürt kökenli vatandaşların pazarlık masasında daha çok taviz koparmak için fırsat kollamaları ve MHP’yi destekleyen Türk Milliyetçilerinin sokaklara inmek için gergin bekleyişte olmaları ülkemizin çok kritik ve çok tehlikeli bir dönemden geçtiğini gösteriyor.

Önümüzde birkaç yol var, hükümet aynı tonda halkı bölmek üzere konuşmaya devam ederse, taraflar iyice keskinleşecek ve seçime kadar gerginlik yükselecektir, bu gerginliğin taraflar arası çatışmaya dönüşmemesi ise sadece halkın sağduyusuna kalacaktır. Hükümet geri adım atarsa ve Sayın Başbakan gerginlik üreten söyleminden vazgeçerse laik cumhuriyetçi tarafın eylemlerini aynı tonda sürdürme ihtimalini düşük görüyorum. Bu durumda Türkiye hızla normalleşecektir, siyaset ortamı Gezi Parkı eylemleri öncesine zamanla dönecektir ancak her iki durumda da AKP’nin oy kaybetmesi kaçınılmaz görünüyor.

Muhalefet partileri belediye seçimlerinde ittifak yaparlarsa AKP’ye karşı başarı kazanabilirler. 2009 yerel seçimlerinde CHP Ankara’da MHP’nin adayını desteklemiş olsaydı ve tam tersini İstanbul’da yapmış olsalardı, her iki şehirde de belediye seçimlerini kazanabilirlerdi. 2014 yerel seçimlerinde bahsettiğimiz gibi bir ittifak yapılırsa AKP çok güç kaybedecektir ve genel seçimleri de oldukça etkileyecektir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan’ın seçilme şansı ancak karşısında hiçbir kesim tarafından kabul görmeyen birisinin çıkmasına bağlıdır. Genel seçimlerde ise AKP’nin tüzüğünde yer alan 3. dönem koşulu seçimlerin sonucuna etki edecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 338
Kayıt tarihi
: 30.11.10
 
 

Incentive ve incoming proje yöneticisi olarak çalışmaktayım. Kitap okumak ve yazı yazmak fırsat b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster